sposoby na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu, w skrócie NTM, to powszechna choroba przewlekła kobiet. Większość pań wstydzi się swoich dolegliwości i nie informuje o nich lekarza. Co więcej, część z nich przez skrępowanie rezygnuje ze spotkań towarzyskich, a nawet współżycia. Nietrzymanie moczu często uważane jest za naturalne następstwo starzenia się. Jest to niesłuszny i bardzo szkodliwy pogląd, ponieważ schorzenie jest w pełni uleczalne. Jakie są skuteczne sposoby na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, medycznie zwane inkontynencją, wynika z osłabienia mięśni dna miednicy. Z jego powodu mocz bezwiednie wycieka podczas wysiłku, kaszlu, śmiechu, kichania lub aktywności fizycznej. Choroba często dotyczy pań po porodzie, kobiet w okresie menopauzy lub osób cierpiących na częste zaparcia, zakażenie dróg moczowych lub niektóre schorzenia neurologiczne. W walce z chorobą pomagają specjalne ćwiczenia mięśni Kegla, elektrostymulacja, terapia hormonalna lub zabiegi laserowe i operacyjne.

Nietrzymanie moczu – czym jest?

Nietrzymanie moczu polega na niekontrolowanym wycieku moczu w czasie różnych czynności, wymagających napięcia mięśni. Osoby na nie cierpiące gubią mocz podczas śmiechu, kaszlu, dźwigania ciężkich rzeczy czy uprawiania sportu. Z tego powodu często zaprzestają wykonywać ulubione czynności ze względu na skrępowanie i obawę przed reakcją otoczenia. Bezpośrednią przyczyną inkontynencji jest osłabienie mięśni dna miednicy. Ze względu na budowę anatomiczną choroba częściej dotyczy kobiet. Jednak i panowie mogą gubić mocz. Zazwyczaj występuje u nich nietrzymanie moczu z naglącym parciem, które towarzyszy przerostowi prostaty. U obu płci schorzenie może być skutecznie leczone.

Przyczyny nietrzymania moczu

U kobiet najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu, które pojawia się w wyniku osłabienia mięśni miednicy lub innych struktur ją podtrzymujących. Czynnikami sprzyjającymi NTMzaburzenia hormonalne, ciąże, porody, ciężka praca fizyczna, operacje cewki moczowej, radioterapia i chemioterapia. Panie w wieku okołomenopauzalnym cierpią na to schorzenie ze względu na niedobór estrogenów. Te żeńskie hormony są produkowane przez jajniki, a ich funkcja to regulacja cyklu menstruacyjnego. Poza tym utrzymują organizm kobiety w dobrym zdrowiu. Zaprzestanie ich wydzielania powoduje u przekwitających pań szereg przykrych konsekwencji. Utrata elastyczności mięśni dna miednicy, a co za tym idzie, gubienie moczu, jest jedną z nich. Dodatkowo na chorobę wpływają uwarunkowania genetyczne, otyłość, częste zaparcia, infekcje dróg moczowych i schorzenia neurologiczne.

Skuteczne sposoby na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu długo było tematem tabu, o którym praktycznie się nie mówiło. Na szczęście te czasy już minęły, a medycyna zna szereg sposobów na poradzenie sobie z dolegliwością. Mięśnie Kegla, czyli mięśnie łonowo-guziczne, podtrzymują narządy wewnętrzne jamy brzusznej. Ich systematyczne ćwiczenie pozwoli nam na uniknięcie takich schorzeń jak inkontynencja wysiłkowa czy wypadanie macicy. Aby je zlokalizować, musimy zatrzymać strumień moczu podczas mikcji. Za jego wstrzymanie odpowiedzialne są właśnie mięśnie Kegla. Jednak nie warto ich tak ćwiczyć, bo możemy doprowadzić do infekcji układu moczowego. Właściwy trening pozwala na wzmocnienie mięśni dna miednicy, co pozwoli na powstrzymanie wyciekania moczu.

Ćwiczenia mięśni Kegla – jak wygląda trening?

nietrzymanie moczu

Po zlokalizowaniu mięśni Kegla pozostaje nam tylko ich systematyczne ćwiczenie. Najlepiej wykonywać trening, gdy mamy opróżniony pęcherz. Napinamy mięśnie łonowo-guziczne, pozostając w pozycji siedzącej lub leżącej. Trwać to powinno około 5 sekund. Seria powtórzeń na początku powinna wynosić około pięciu ćwiczeń, z czasem powinnyśmy wykonywać ich dwadzieścia pięć. Intensywność treningu musimy jednak zwiększać stopniowo. Do trenowania mięśni dna miednicy możemy także używać specjalnych ciężarków dopochwowych, które przyspieszają efekty. Pomocny może być także biofeedback, który monitoruje stopień napięcia mięśni i informuje o nim obrazem lub dźwiękiem.

Farmakologiczne leczenie nietrzymania moczu

Farmakologiczne leczenie samego nietrzymania moczu nie zawsze jest skuteczne. Stosuje się często preparaty zmniejszające skurcze pęcherza lub preparaty antydepresyjne. Na rynku dostępny jest nowy lek o nazwie Yentreve, który zwiększa napięcie zwieracza zewnętrznego cewki moczowej. Działa on jednak tylko podczas jego stosowania, po jego odstawieniu dolegliwości wracają. U pań, które cierpią na gubienie moczu ze względu na klimakterium, pomocna okazać się może hormonalna terapia zastępcza. Polega ona na przyjmowaniu małych dawek estrogenów w celu uzupełnienia ich niedoboru. Kuracja ta łagodzi wiele dolegliwości związanych z menopauzą. Pozwala także na odbudowę błony śluzowej cewki moczowej. Staje się ona bardziej elastyczna i szczelna, dzięki czemu łatwiej jest kontrolować wypływ moczu.

Inne sposoby na nietrzymanie moczu

Do bardziej innowacyjnych metod leczenia nietrzymania moczu należą: elektrostymulacja, zabieg laserowy i operacja. Elektrostymulacja polega na wysyłaniu do mięśni Kegla impulsów elektrycznych, co powoduje ich skurcze i wzmocnienie. Laserowe leczenie inkontynencji opiera się na działaniu wiązką laserową na przednią ścianę pochwy. W wyniku tego jej tkanki się rozgrzewają, a włókna kolagenowe skracają się i pogrubiają. Śluzówka pochwy staje się elastyczna i grubsza, stając się naturalną podporą dla cewki moczowej. Ostatnią metodą jest zabieg chirurgiczny. Sprowadza się on do przywrócenia prawidłowego połączenia cewkowo-pęcherzowego i jego stabilizacja za pomocą metod chirurgicznych. Skutecznych sposobów na leczenie NTM jest bardzo dużo. Odpowiednią metodę dobierze dla nas lekarz, dlatego warto powiedzieć ginekologowi lub urologowi o naszych problemach.

Karolina Solga