htz-na-menopauze

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) to obecnie najlepszy sposób, aby pozbyć się uporczywych dolegliwości związanych z menopauzą. Niestety nie wszystkie kobiety mogą stosować terapię hormonalną.

Jak działa HTZ?

Hormonalna terapia zastępcza polega na wyrównaniu w organizmie kobiety poziomu hormonów, które w okresie menopauzy zaczynają się gwałtownie wahać. Zmiany hormonalne powodują z kolei szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak uderzenia gorąca, nadmierne pocenie, bezsenność, nerwowość czy problemy z narządami rodnymi.

Przyjmowanie HTZ znacznie łagodzi lub zupełnie znosi objawy wypadowe. Terapia poprawia krążenie, zapobiega zawałom serca, udarom mózgu oraz osteoporozie.

Kiedy zacząć stosować HTZ?

Terapię hormonalną najlepiej rozpocząć od razu po wystąpieniu pierwszych objawów niedoboru estrogenów (tzw. objawy wypadowe). Zwlekanie z rozpoczęciem przyjmowania HTZ może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, np. związanych z osteoporozą.

Mimo to terapię można wprowadzić na każdym etapie menopauzy do upływu 10 lat od ostatniej miesiączki. Po tym czasie hormony mogą m.in. zwiększyć ryzyko powstania choroby zakrzepowo-zatorowej.

M. Witczak