HTZ Zalety HTZ
HTZ na menopauzę

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) to obecnie najlepszy sposób, aby pozbyć się uporczywych dolegliwości związanych z menopauzą. Niestety nie wszystkie kobiety mogą stosować terapię hormonalną.
Jak działa HTZ?
Hormonalna terapia zastępcza polega na wyrównaniu w organizmie kobiety poziomu hormonów, które w okresie menopauzy zaczynają się gwałtownie wahać. Zmiany hormonalne powodują z kolei szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak uderzenia gorąca, nadmierne pocenie, bezsenność, nerwowość czy problemy z narządami rodnymi.
Przyjmowanie HTZ znacznie łagodzi lub zupełnie znosi objawy wypadowe. Terapia poprawia krążenie, zapobiega zawałom serca, udarom mózgu oraz osteoporozie.
Kiedy zacząć stosować HTZ?
Terapię hormonalną najlepiej rozpocząć od razu po wystąpieniu pierwszych objawów niedoboru estrogenów (tzw. objawy wypadowe). Zwlekanie z rozpoczęciem przyjmowania HTZ może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, np. związanych z osteoporozą.
Mimo to terapię można wprowadzić na każdym etapie menopauzy do upływu 10 lat od ostatniej miesiączki. Po tym czasie hormony mogą m.in. zwiększyć ryzyko powstania choroby zakrzepowo-zatorowej.
M. Witczak
Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) to obecnie najlepszy sposób, aby pozbyć się uporczywych dolegliwości związanych z menopauzą. Niestety nie wszystkie kobiety mogą stosować terapię hormonalną.
Jaka droga podania HTZ jest najskuteczniejsza?
Najczęściej spotykaną formą przyjmowania HTZ są doustne tabletki. Jednak znacznie bardziej skuteczne są hormony w postaci plastrów. Omijają wątrobę i działają bezpośrednio na organizm, dzięki czemu ilość hormonów jest w nich zredukowana do niezbędnego minimum. Zyskuje na tym również wątroba. Spotyka się również HTZ stosowane miejscowo – w kremach, aerozolach itp.
Jak długo stosować HTZ?
Na ten temat są różne teorie. Najczęściej HTZ stosuje się ok 3-5 lat. Okres ten można wydłużyć, jeśli kobieta jest zagrożona jakąś chorobą (np. chorobą niedokrwienną serca lub osteoporozą). Jednak niektórzy lekarze są zwolennikami przyjmowania hormonów bez przerwy nawet do 70-tki.
Czy HTZ może być niebezpieczne?
Terapia hormonalna przynosi więcej pożytku, niż szkody. Obecnie leki są bardzo nowoczesne i obarczone jak najmniejszymi skutkami ubocznymi. Mimo wszystko trzeba liczyć się z tym, że HTZ może mieć wpływ na większe ryzyko zachorowania na raka piersi i raka macicy.
M. Witczak
Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) to obecnie najlepszy sposób, aby pozbyć się uporczywych dolegliwości związanych z menopauzą. Niestety nie wszystkie kobiety mogą stosować terapię hormonalną.
Kobiety przyjmujące hormony są pod stałą kontrolą lekarza i częściej wykonują profilaktyczne badania. Innymi skutkami ubocznymi terapii są: nieregularne krwawienia, wzdęcia, nudności, bóle piersi, suchość pochwy. Dolegliwości te są przejściowe – czasami mijają same, a czasami potrzebna jest zmiana stosowanego preparatu.
Kiedy uważać na HTZ?
Nowoczesne środki hormonalne mają coraz mniej przeciwwskazań i ograniczeń. Mimo wszystko hormonalna terapia zastępcza nie może być stosowana u wszystkich kobiet. Bezwzględnie zabrania się stosować HTZ w przypadku nowotworów piersi i macicy oraz przy podejrzeniu ciąży.
Przeciwwskazaniem do terapii hormonalnej są także: choroba zakrzepowo-zatorowa, niewydolność wątroby, cukrzyca, endometrioza, mastopatia, niewyjaśnione krwawienie z dróg rodnych.
Czy warto stosować HTZ? Z pewnością tak, jednak decyzję najlepiej podjąć w gabinecie ginekologicznym, po gruntownej rozmowie z lekarzem.
M. Witczak
« Kiedy mężczyzna powinien brać hormony?
pati25
11 lat temu
Bardzo interesują mnie wszelkie tematy o HTZ.Stosuję już przeszło 2 lata HTZ w postaci plasterków.Wybrałam a właściwie polecił mi tę formę uzupełniania niedoboru
hormonów mój gin.Ze względu,że nie podrażniają żołądka i wątroby i są lepsze
Mindi
11 lat temu
Czytam wszystko na temat menopauzy i o HTZ. Jestem pozytywnie nastawiona i jeśli lekarz uzna za stosowne to będę przyjmowała leki hormonalne, mam nadzieję, że sprawdzą się u mnie plastry ze względu na wątrobę.
drobina
11 lat temu
Ciągle czytam wiele pozytywnych opinii o HTZ. Mimo wszystko bardzo się cieszę, że nie muszę brać żadnych lekarstw na dolegliwości związane z menopauzą, bo u mnie przebiega ona „gdzieś obok”.