walka z menopauzą

Menopauza (inaczej przekwitanie lub klimakterium) to naturalny etap w życiu kobiety, kiedy powoli następuje wygaszanie aktywności jajników. Jajniki stopniowo redukują produkcję hormonów płciowych co prowadzi do zaniku miesiączki. Zmiany hormonalne w okresie menopauzy to znaczny wzrost stężenia hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH) przy jednoczesnym spadku stężenia estrogenów i progesteronu.

Każda kobieta przechodzi przez ten proces inaczej, jednak dla większości jest to trudny czas z powodu występujących nieprzyjemnych dolegliwości takich jak uderzenia gorąca, wahania nastroju czy problemy ze snem.
Wiele kobiet szuka naturalnych sposobów łagodzenia tych dolegliwości chcąc uniknąć leków hormonalnych. Tylko 4% kobiet w okresie menopauzy korzysta z terapii hormonalnej. Poniżej kilka metod które zdecydowanie mogą pomóc.

Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna jest jednych z najlepszych sposobów na złagodzenie objawów menopauzy. Ćwiczenia w postaci chodzenia, joggingu, pływania, pilatesu czy jazdy na rowerze wspomagają układ sercowo-naczyniowy, przynosząc ulgę w przypadku uderzeń gorąca. Dodatkowo wzmacniają mięśnie, zwiększają wydolność organizmu, pomagają utrzymać zdrową wagę, poprawić sen i wpływają bardzo korzystnie na równowagę emocjonalną. Specjaliści zalecają minimum 30 minut ćwiczeń dziennie, najlepiej w formie umiarkowanego wysiłku.

Zbilansowana dieta

Kolejnym kluczowym elementem jest zbilansowana dieta. Menopauza to czas na dostarczanie odpowiednich składników odżywczych, witamin takich jak B, C, D, E oraz minerałów takich jak wapń i magnez. Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów oraz niskotłuszczowych źródeł białka ułatwiają ich suplementację. Związki zawarte w roślinach zwane fitoestrogenami znacząco wpływają na równowagę hormonalną i zmniejszają objawy menopauzy. Soja, nasiona lnu, migdały, groch, ciecierzyca, a także marchew, brokuł i kapusta to niektóre z produktów, które warto uzupełnić w diecie.

Suplementy diety

Gdy zbilansowana dieta to za mało, warto wprowadzić suplementy diety. Ważne jest jednak by rozpoczęcie suplementacji poprzedzić wizytą u lekarza. Odpowiednie zalecenia dotyczące dawkowania i rodzaju suplementów zapewno bedą zgodne z indywidualnymi potrzebami organizmu.

Ziołowe leki i herbaty

W walce z objawami menopauzy szeroki wachlarz możliwości oferuje świat ziołowych leków i herbat. Koniczyna czerwona, dziurawiec, szałwia, mięta czy żeń-szeń łagodzą uderzenia gorąca i wahania nastroju. Podobnie jak w przypadku suplementów ważna jest tu konsultacja z zielarzem lub fitoterapeutą w celu zastosowania odpowiednich ziół, dobrania do indywidualnych potrzeb kobiety. Ważne jest też to by uniknąć ewentualnych interakcji z innymi lekami.

Relaksacja, techniki oddechowe i minimalizowanie stresu

Wahania nastroju i problemy ze snem są powszechnymi objawami menopauzy. Stosowanie technik relaksacyjnych typu joga, aromaterapia czy medytacja zapewne przyniesie ulgę i poprawi jakość snu. Techniki oddechowe i masaże pomogą w utrzymaniu spokoju i równowagi emocjonalnej oraz zredukują towarzyszący temu okresowi poziom stresu i napięcia.

Podsumowując, menopauza jest fazą naturalnego procesu, który towarzyszy każdej kobiecie. Choć objawy mogą być trudne do zniesienia, istnieje wiele naturalnych sposobów które są w stanie pomoc i złagodzić ich przebieg, bez konieczności sięgania po leki hormonalne. Każda kobieta powinna znaleść swój indywidualny program działania.
Dbałość o zdrowie psychiczne i fizyczne, stosowanie zbilansowanej diety, regularne ćwiczenia, odpowiednie suplementy, relaksowanie się, minimalizacja stresu mogą przynieść ulgę i złagodzić objawy menopauzy. Poprawa samopoczucia sprawi że można czerpać radość życia w każdym wieku. Warto jednak pamiętać by skonsultować się z lekarzem, by znaleść indywidualne rozwiązanie i plan działania dla swojego organizmu oraz odpowiednie wsparcie ponieważ każda kobieta przechodzi menopauzę w innym sposób.