Andropauza Hormony a andropauza Męska Strefa

Kiedy mężczyzna powinien brać hormony?

kiedy-mezczyzna-powinien-brac-hormony

Czy mężczyźni w dojrzałym lub senioralnym wieku powinni stosować kurację hormonalną? Według specjalistów jeśli przechodzą przełom emocjonalny podobny do kobiet w okresie menopauzy, to nie ma wielu przeciwwskazań, by na terapię hormonalną się zdecydować.

Nie ma przynajmniej przeciwwskazań psychologicznych, zakorzenionych w stereotypie prawdziwego samca, który wstydzi się faszerować chemią mającą mu pomóc przezwyciężyć emocjonalne kłopoty. Bo jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania hormonów, to niestety są ograniczenia i decyzja o rozpoczęciu hormonalnej terapii zastępczej w okresie andropauzy wymaga wykluczenia rozmaitych chorób (m.in. nadciśnienia tętniczego z powikłaniami, raka prostaty, schorzeń hematologicznych).

Specjalista, profesor Marek Mędraś twierdzi, że prawdziwa andropauza bardzo dobrze reaguje na leczenie testosteronem i jeśli nie przynosi ono oczekiwanego efektu, to po prostu nie była to andropauza (a np. depresja). Problem w tym, że dobrego preparatu, wygodnego w stosowaniu – który można by rzeczywiście nazywać eliksirem młodości – nadal nie ma.

Są preparaty doustne i domięśniowe (w planach – podawane do nosa), ale najwygodniejsze plastry i maści z testosteronem nie są jeszcze dostępne w Polsce (można je sprowadzać z zagranicy, ale są dużo droższe). Nie znalazła także zastosowania kuracja andropauzy hormonem wzrostu.

To bardzo drogi hormon – uzasadnia prof. Mędraś. – A w sensie naukowym nie ma pewności, czy jest rzeczywiście skuteczny i jak niebezpieczne mogą być długotrwałe kuracje odmładzające tym związkiem. Nie ma rzetelnych badań z udziałem licznych grup pacjentów takich, jakim poddane były kobiety w związku z ich hormonalną terapią zastępczą.

Borys

Czy mężczyźni w dojrzałym lub senioralnym wieku powinni stosować kurację hormonalną? Według specjalistów jeśli przechodzą przełom emocjonalny podobny do kobiet w okresie menopauzy, to nie ma wielu przeciwwskazań, by na terapię hormonalną się zdecydować.

Na rynku suplementów nie brakuje natomiast preparatów szeroko reklamowanych jako cudowne pigułki zwiększające męski wigor, zawierające na przykład DHEA lub melatoninę, które każdy może sobie kupić bez recepty. Czy hormony są bezpieczne?

Proponowane w nich dawki są niezwykle małe, na granicy skuteczności. Rozsądna zasada uczy, aby każdy związek o działaniu hormonalnym, jeśli ma być stosowany długotrwale i w znaczących dawkach, był ordynowany przez lekarza z przestrzeganiem wszystkich reguł zalecanych w kuracji testosteronem. – twierdzi prof. Mędraś.

To nie jest fontanna młodości

Stąd wniosek, by korzystać z nich z jednej strony ostrożnie, a z drugiej – bez większych nadziei, iż mogą zapewnić drugą młodość. Nazywanie ich cudownym eliksirem przedłużającym życie, a nieraz fontanną młodości, to stanowcza przesada. Przed rozpoczęciem kuracji lepiej zasięgnąć opinii endokrynologa i zbadać poziom hormonów płciowych, gdyż zanim zanurzymy się w takiej fontannie, warto zadbać, by się w niej nie utopić.

Borys

Komentarze (3)

Mindi

10 lat temu

Jeśli mężczyzna gorzej się czuje to powinien zgłosić się do lekarza, jeśli będzie miał zalecone leki hormonalne to powinien je brać. Tylko powinien to robić dla zdrowia a nie żeby oszukać czas przy młodszej partnerce.

pati25

10 lat temu

Tak jak kobieta w okresie menopauzy to tak samo mężczyzna może pomóc sobie w okresie andropauzy stosując odpowiednie hormony.Panowie o tym chyba mało
wiedzą…

Zostaw komentarz