zespół niedoboru testosteronu

Testosteron to hormon androgeniczny, czyli odpowiadający za męskie cechy organizmu. Choć kojarzony jest tylko z mężczyznami, kobiety także potrzebują go w niewielkiej ilości. O jego wydzielaniu decyduje przysadka mózgowa, która może kontrolować ilość tego hormonu w organizmie za pomocą hormonów stymulujących. U panów testosteron jest wytwarzany przez jądra. Wpływa on na tworzenie spermy, poziom libido, rozwój masy mięśniowej i gruczołu krokowego. Z tego powodu zespół niedoboru testosteronu jest dla nich kłopotliwym schorzeniem, z którym należy zgłosić się do specjalisty.

Zespół niedoboru testosteronu polega na obniżeniu poziomu tego ważnego hormonu we krwi. Związany jest on ze starzeniem się organizmu mężczyzny. Jego skutkiem może być zbyt niskie libido i zaburzenia erekcji. Dlatego schorzenie to wpływa negatywnie na jakość życia panów. Czują się oni zmęczeni, zniechęceni i cierpią na uderzenia gorąca i zaburzenia snu. Co można poradzić na te dolegliwości?

Zespół niedoboru testosteronu – czym jest?

Testosteron jest męskim hormonem płciowym, odpowiedzialnym za libido, potencję i przyrost masy mięśniowej. Spadek jego produkcji jest naturalną konsekwencją starzenia się. Niekiedy mówi się nawet o andropauzie jako odpowiedniku kobiecej menopauzy. Jest to dość nietrafne określenie, ponieważ termin ten u pań oznacza ostatnią miesiączkę. U mężczyzn trudno wyznaczyć moment, w którym zaczynają odczuwać skutki niedoboru testosteronu. Obniżenie jego poziomu jest typowe już dla panów po 40. roku życia. O zespole niedoboru testosteronu mówi się, gdy towarzyszą mu dodatkowo objawy kliniczne. Przez specjalistów nazywany jest „późnym hipogonadyzmem”. Panowie na niego cierpiący stają się mniej witalni, a ich popęd seksualny wyraźnie się zmniejsza.

Objawy obniżonego poziomu testosteronu

spadek libido

Zespół niedoboru testosteronu wywołuje szereg przykrych dla mężczyzny objawów. Najbardziej charakterystyczny jest dla niego spadek libido, zmniejszenie aktywności seksualnej oraz zaburzenia erekcji. Inne symptomy niskiego poziomu tego hormonu to zmniejszenie objętości jąder i utrata ich jędrności, powiększenie piersi, zmniejszenie owłosienia na ciele i tendencje do tycia. Panowie skarżą się na uderzenia gorąca, nagłe poty, rozdrażnienie, kłopoty ze snem i pogorszenie pamięci. Ich wydolność fizyczna wyraźnie spada. Nie potrafią się skoncentrować, czują się zmęczeni i mniej sprawni, co dodatkowo osłabia ich pewność siebie.

Zespół niedoboru testosteronu a inne choroby

Zespół niedoboru testosteronu sprzyja rozwojowi innych chorób. Panowie na niego cierpiący mają także większe ryzyko zachorowania na typowe schorzenia wieku starszego. Wyróżnia się tu miażdżycę tętnic czy nowotwory złośliwe. Wzrasta u nich niebezpieczeństwo rozwoju otyłości typu brzusznego oraz cukrzycy. Zagrożeni są też innymi chorobami, takimi jak niewydolność nerek, osteoporoza, marskość wątroby i choroby naczyniowo-sercowe. Nie jest tak, że tylko niedobór testosteronu wpływa na rozwój różnych schorzeń. Niekiedy to właśnie zły stan zdrowia, związany z chorobą wrzodową, nadużywaniem alkoholu czy nadciśnieniem, prowadzi do obniżenia poziomu męskiego hormonu we krwi.

Zespół niedoboru testosteronu – leczenie

Objawy związane z niedoborem testosteronu, szczególnie zaburzenia erekcji, są dla panów przyczyną do wstydu. Próbują oni na własną rękę rozwiązać swój problem. Jednak wszelkie terapie hormonalne powinny być przeprowadzane pod kontrolą specjalisty. Mężczyzna cierpiący przez spadek produkcji testosteronu powinien zwrócić się o pomoc do androloga, endokrynologa, seksuologa lub urologa. Najprawdopodobniej zostanie mu przepisany syntetyczny testosteron w formie tabletek, żeli lub zastrzyków, przyjmowanych raz na kilka tygodni. W trakcie terapii należy regularnie przeprowadzać badania krwi. Kuracja poprawia samopoczucie, przywraca siły witalne i podnosi libido. Zapobiega także osteoporozie oraz stymuluje tworzenie czerwonych krwinek.

Terapia hormonalna u mężczyzn – przeciwwskazania

niedobór testosteronu

Niestety, przyjmowanie egzogennego testosteronu nie jest metodą leczenia dla każdego mężczyzny. Istnieje szereg przeciwwskazań, które wykluczają tę terapię. Muszą z niej zrezygnować panowie, który cierpią na raka klatki piersiowej lub wzmożoną policytemię. Także podejrzenie lub wystąpienie nowotworu prostaty nie pozwala na stosowanie preparatów z męskim hormonem. Inne schorzenia, które są istotnym przeciwwskazaniem do tego typu leczenia, to nieleczony bezdech senny, gruczolak prostaty oraz ciężka niewydolność krążenia. Do skutków ubocznych terapii zaliczamy ginekomastię, czyli rozwój tkanki piersiowej, trądzik, zwiększenie owłosienia ciała oraz zaczerwienienia. Z tego powodu podjęcie tej kuracji musi być poprzedzone badaniami i konsultacją ze specjalistą.

Zespół niedoboru testosteronu – profilaktyka

Spadek produkcji testosteronu wraz z wiekiem jest naturalnym zjawiskiem. Jednak nie u każdego pana rozwiną się objawy tak zwanej andropauzy. Duże znaczenie ma styl życia mężczyzny. Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, niewielka aktywność fizyczna, przewlekłe choroby, duża nadwaga lub otyłość – te czynniki sprawiają, że panowie przedwcześnie się starzeją. Andropauzę przechodzi jedynie 10-20% panów między 50. a 60. rokiem życia. Ryzyko można zmniejszyć, stosując odpowiednią profilaktykę. Ważna jest zdrowa dieta, bogata w warzywa, owoce, kwasy omega-3 i tłuszcze roślinne. Istotne jest, by mężczyzna regularnie uprawiał sport i dbał o prawidłową masę ciała. Dzięki temu będzie cieszył się zdrowiem i sprawnością przed długi czas.

Karolina Solga