zaburzenia-snu

Do zaburzeń snu należą dolegliwości takie jak bezsenność, częste przebudzanie, trudności z zaśnięciem, zbyt wczesne budzenie się, niespokojny sen oraz dolegliwości nie związane dosłownie ze snem ale towarzyszące zaburzeniom snu wśród których wymienia się m. in. uderzenia gorąca, nocne poty czy natrętne myśli.

Przyczyny i objawy

Często jest tak, że jedne objawy zaburzeń snu powodują drugie i są one od siebie nawzajem zależne. Łagodząc jeden objaw możemy często pozbyć się innych. Zaburzenia snu są jednym z objawów menopauzy a ich przyczyna leży w zmianie stężeń hormonów płciowych w tym okresie. Zaburzeń tych nie należy lekceważyć gdyż mogą one prowadzić do nadmiernego zmęczenia, ciągłej senności, rozdrażnienia, depresji a nawet choroby psychicznej.

Leczenie

Wielu lekarzy zaleca wczesne rozpoczęcie terapii hormonalnej w celu zapobiegania nocnym potom będącym jedną z głównych przyczyn zaburzeń snu. Terapia ta może mieć jednak skutki uboczne odbijające się głównie na układzie krwionośnym.

Na szczęście istnieją domowe sposoby zapobiegania zaburzeniom snu, które wyróżniają się dużą skutecznością. Oprócz leków homeopatycznych na bazie fitohormonów, czyli hormonów pochodzenia roślinnego bardzo skuteczne okazuje się picie ziół takich jak melisa, czerwona koniczyna, kwiaty czarnego bzu, chmiel zwyczajny czy ziele wiesiołka.

ALNG