Osteoporoza Życie z osteoporozą

Osteoporoza – ile Polek cierpi na zrzeszotnienie kości?

kobiety

Osteoporoza zbiera swoje żniwo. Ilość chorych sięga milionów, wśród nich dużą grupę stanowią kobiety. Ile Polek cierpi na zrzeszotnienie kości?

Osteoporoza

Choroby, które rozwijają się przez lata i nie dają na początku żadnych objawów są najtrudniejsze do zdiagnozowania. Przykładem takiego schorzenia jest właśnie osteoporoza, która dotyka głównie osoby w ok. 50. roku życia i ludzi starszych. Już pomiędzy 30. a 40.rokiem życia, człowiek zaczyna tracić masę kostną. Na rozwój choroby ma wpływ wiele czynników. To, jak dbaliśmy o nasze kości we wczesnych latach życia, przekłada się na ich stan w przyszłości. W grupie ryzyka są osoby, u których w rodzinie stwierdzono przypadki złamań osteopatycznych. To właśnie one szczególnie powinni zadbać o profilaktykę kości.

Osteoporoza u kobiet

Osteoporoza, w większości dotyka kobiet. Dzieje się tak, dlatego że menopauza przyspiesza proces utraty masy kostnej. Ich pogorszony stan skutkuje wszelkimi złamaniami czy innymi ubytkami kości. Zachodzące w organizmie zmiany hormonalne powodują, że kości ulegają osłabieniu, a co za tym idzie, zwiększa się ryzyko rozwoju osteoporozy. Dlatego paniom szczególnie zaleca się badania profilaktyczne oraz zdrowy tryb życia. Wszystko po to, by zapobiec chorobie i cieszyć się sprawnością przez długie lata.

Ile Polek cierpi na zrzeszotnienie kości?

Ze statystyk wynika, że chorych na osteoporozę możemy liczyć w milionach, z czego 30% stanowią w Polsce kobiety. Dane te mogą szokować, ale wraz z upływem czasu, zauważamy tendencję wzrostową. Coraz częściej diagnozuje się zrzeszotnienie kości u kobiet, szczególnie po 50. roku życia, czyli w okresie menopauzy. Nie wszystkie panie poddają się leczeniu, co także stanowi dość poważny problem. Wszelkie programy profilaktyczne maja zachęcić kobiety do badań i dbania o zdrowy styl życia. Zdrowa dieta i codzienna dawka ruchu to coś, co powinno być elementarną częścią życia, a dla niektórych wciąż jest trudnym momentem zmiany. osteoporozaTakie zmiany na lepsze są konieczne, ponieważ w innym przypadku, liczba chorych na osteoporozę kobiet wciąż będzie rosnąć. Dodatkowo nieleczona osteoporoza może prowadzić do poważnych powikłań a nawet niepełnosprawności.

Aktywne i świadome kobiety powinny więc dbać o swoje zdrowie i jednocześnie przyszłość. Osteoporoza może znacząco ograniczyć życie i komfortowe funkcjonowanie, dlatego należy z nią walczyć i póki czas jej zapobiegać.

Katarzyna Antos

Komentarze (2)

pati25

6 lat temu

Aż tyle osób choruje.Szok.To groźna choroba.Może prowadzić do kalectwa.Dlatego ważna jest profilaktyka.
Wykonujmy badania,stosujmy zdrową dietę i prowadźmy aktywny tryb życia.

dulcynea

7 lat temu

Osteoporoza dotyka dużą liczbę kobiet w trakcie menopauzy.
Badanie gęstości kości powinno być wykonywane szczególnie w tym okresie życia. Ono wskaże zagrożenie osteoporozą czy osteopenią.
Jednak zdrowe odżywianie i ruch fizyczny , pomagają w zmaganiu się z tymi problemami 🙂

Zostaw komentarz