w jakim wieku

Menopauza jest okresem w życiu kobiety. Czas, kiedy przychodzi, wcale nie musi być zgodny z książkowym opisem. W jakim wieku pojawia się menopauza?

Menopauza – czy to już czas?

Przekwitanie jest ważnym etap życia każdej kobiety. Zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety mogą oddziaływać na codzienne funkcjonowanie. I choć menopauza to nie choroba i nie należy się jej bać, panie obawiają się jej nadejścia. Pierwsze symptomy pozwalają rozpoznać, czy przeszedł właściwy czas. Oznakami menopauzy mogą być zaburzenia miesiączkowania, uderzenia gorąca czy wahania nastrojów. Kobiety zwykle rozpoznają, że coś zaczyna się zmieniać, ale zdarzają się przypadki, że menopauza nie wykazuje żadnych objawów. Nie każda z kobiet jest jednak taką szczęściara.

Menopauza w młodym wieku

Moment nadejścia menopauzy nie jest stały dla wszystkich kobiet. Przyjście zmian jest zależne od wielu czynników i organizmu kobiety. Menopauza może pojawić się także u młodych osób, w okolicach 30. roku życia. Nie ma jednej reguły. W medycynie zdarzały się przypadki przekwitania także u kobiet po 20. roku życia. To jednak szczególne sytuacje. Przedwczesna menopauza może być wynikiem zabiegów medycznych czy zmian genetycznych. Inaczej nie można przyspieszyć tego, naturalnego procesu.

Menopauza u zdrowej kobiety

menopauzaSkupiając się na zdrowej kobiecie, której organizm pracuje prawidłowo, możemy określić ramy czasowe, kiedy menopauza prawdopodobnie się pojawi. Według lekarzy jest to okres pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. U kobiet, które skończyły 40 lat, stopniowo zmniejsza się zdolność do rozrodu. Nie bez powodu mówi się, że panie w tym wieku mogą mieć problem z zajściem w ciążę. Organizm powoli przygotowuje się do zmian, więc w okolicach 50. roku życia może przyjść menopauza, którą zwykle poprzedzają typowe symptomy jak uderzenia gorąca czy nocne poty. Do ważniejszych zmian zaliczamy zaburzenia miesiączkowania, aż do całkowitego ustania cyklu miesiączkowania. Kobiety mogą przechodzić menopauzę nawet do 60 roku życia. Cały proces przekwitania trwa średnio 4 lata. Należy podkreślić, że każda kobieta przechodzi przekwitanie inaczej, dlatego nie można uogólniać okresu jej przyjścia czy pojawiających się zmian. U niektórych osób będzie przechodziła wręcz książkowo, a u innych nie, więc warto obserwować swój organizm i odwiedzać regularnie ginekologa.

Katarzyna Antos