osteopenia-choroba-kosci

Osteopenia jest uznawana za początek osteoporozy. To jednak przede wszystkim poważna choroba kości, której nie wolno lekceważyć.

Czym charakteryzuje się osteopenia?

U dorosłego człowieka kości w sposób naturalny stają się coraz cieńsze. Wraz z procesem starzenia proces niszczenia tkanki kostnej przyspiesza i staje się większy niż proces tworzenia nowych tkanek. Jeśli tempo resorpcji (czyli niszczenia) kości znacznie przekracza proces tworzenia tkanki, mamy wówczas do czynienia ze zjawiskiem utraty masy kostnej.

REKLAMA

Osteopenia to choroba, która polega na obniżeniu mineralnej gęstości kości do pewnego poziomu. Najczęściej dotyczy osób po 40-tym roku życia, ale nie jest to regułą. Osteopenia może być chorobą wrodzoną (np. u wcześniaków) lub nabytą nawet w młodym wieku.

Co oznacza niska masa kostna?

Przy osteopenii masa kostna jest obniżona o 1-2,5 w stosunku do normy. Wynik ten jest jednak na tyle niski, że nie klasyfikuje się do rozpoznania osteoporozy (dopiero przy wyniku poniżej 2,5). Aby określić gęstość kości stosuje się densytometrię. Nie każda osoba o niższej masie kostnej jest zagrożona poważną chorobą. Czasami osteopenia jest wykrywana u osób z naturalnie obniżoną gęstością kości lub wynika z innych przyczyn (np. odrębnych chorób).

M. Witczak

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ