nadwaga-i-otylosc-u-mezczyzn

W naszym społeczeństwie powszechny jest pogląd, iż to kobiety mają częściej nadwagę lub są otyłe. Nic bardziej mylnego!

Według raportu GUS „Stan zdrowia ludności w 2009 r.”, zbyt dużo waży już 52% dorosłych osób w naszym kraju.

Kto jest częściej otyły – kobiety czy mężczyźni?

Niestety dane są nieubłagalne dla naszych panów – ponad 61% z nich waży za dużo, z czego 17% jest już otyła. W porównaniu “jedynie” 45% kobiet ma zbyt wysoką masę ciała. Nadal jest to wynik alarmujący, co nie zmienia faktu, że to panowie podwyższają statystyki. Kobiety częściej dbają o linię i mimo np. przebytych ciąż, starają się wrócić do prawidłowej wagi.

Dlaczego mężczyźni tyją

Mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety cierpią na tzw. otyłość brzuszną (u kobiet tłuszcz odkłada się głównie w części pośladkowo-udowej). W niektórych przypadkach wywołana jest niedoborem testosteronu i nadprodukcją kortyzolu, jednakże zdecydowanie najczęściej jest efektem niehigienicznego trybu życia, nadmiernego spożycia kalorii, brakiem ruchu oraz nieracjonalnym sposobem odżywiania.

Otyłość u mężczyzn a odżywianie

W Polsce przyjęło się, że kobieta je jak ptaszek a prawdziwy mężczyzna musi jeść za dwóch. O ile miało to sens, gdy większość mężczyzn wykonywała ciężkie prace fizyczne, tak w dzisiejszych czasach i przy coraz większej powszechności pracy umysłowej jest zbędne. Różnice w zapotrzebowaniu kalorycznym pomiędzy mężczyznami a kobietami nie są aż tak duże i wynoszą około 300 kcal na dzień. 300 kalorii ma jeden pączek, 600 ml piwa czy jeden baton z czekoladą. A panowie nie poprzestają często na jednym piwku czy pączku ale i jedzą podwójne obiady czy kolacje.

Małgorzata Ptak