Andropauza Hormony a andropauza Męska Strefa

3 hormony prawdziwego mężczyzny

3-hormony-prawdziwego-mezczyzny

Lista spraw, które ma do załatwienia testosteron w męskim organizmie, jest imponująca – już w życiu płodowym reguluje aktywność genów i maskulinizuje mózg, w dzieciństwie kształtuje m.in. długość członka, następnie decyduje o potencji, zwiększa aktywność seksualną, dodaje energii.

W końcu, aby mężczyzna stał się dostatecznie męski, zadań tych jest tak wiele, że nawet sam testosteron – z dobową produkcją w jądrach wynoszącą 7 mg – nie jest w stanie im wszystkim podołać.
Dlatego wspierać go muszą:

  • hormon wzrostu – dzięki któremu rosną mięśnie,
  • hormon DHEA – czyli dehydroepiandrosteron – steryd produkowany w nadnerczach, z którego powstają inne hormony płciowe.

Co najlepiej widać u mężczyzn, którzy z wiekiem tracą życiowy zapał:

  • popadają w depresję,
  • czują się wyczerpani,
  • gorzej śpią,
  • wiotczeją im mięśnie,
  • zaczynają się problemy z erekcją.

Andropauza? Eksperci zalecają daleko posuniętą ostrożność w szermowaniu tym terminem, choć tak wiele tłumaczy: andros z greki to mężczyzna, pauza – przerwa. – Nie ma przecież żadnej pauzy – irytuje się prof. Marek Mędraś. – Ani hormonalnej, ani reprodukcyjnej. Jest tylko powolne obniżanie się wraz z wiekiem poziomu hormonów, głównie testosteronu.

Na niedobory hormonalne każdy mężczyzna reaguje indywidualnie i zróżnicowanie to bywa daleko bardziej posunięte niż w przypadku kobiecego klimakterium. Stąd dolegliwości pojawiają się raptem u co piątego mężczyzny, zaś u ich partnerek – niemal wszystkich (choć z różnym nasileniem). W dodatku niepokojące symptomy nie wybuchają nagle.

Borys

Lista spraw, które ma do załatwienia testosteron w męskim organizmie, jest imponująca – już w życiu płodowym reguluje aktywność genów i maskulinizuje mózg, w dzieciństwie kształtuje m.in. długość członka, następnie decyduje o potencji, zwiększa aktywność seksualną, dodaje energii.

Co ciekawe, niemiecki uczony August Werner opisał zespół objawów (i to na łamach prestiżowego pisma medycznego JAMA) już w 1939 r. – a eksperci nadal się spierają, jaka powinna być definicja męskiego klimakterium.

Liczne badania wskazują, że powolny spadek stężeń hormonów płciowych i anabolicznych rozpoczyna się wnet po rozpoczęciu czwartej dekady życia (np. w porównaniu z grupą wiekową 20-25 lat, u mężczyzn 60-letnich poziom DHEA jest trzykrotnie niższy), ale u niektórych nawet w dziewiątej dekadzie stężenia tych substancji mieszczą się w zakresach normy dla młodych, zdrowych synów i wnuków. Wynoszą one dla testosteronu 7,6-34 nmol/l (2,2-9,8 ng/ml) i dla DHEA 13,8-27,7 nmol/l (4,0-8,0 ng/ml); uwaga: badanie powinno być wykonywane rano, przed godziną 9, kiedy hormony wydzielane są w największej ilości.

Borys

Komentarze (2)

pati25

4 lata temu

U mężczyzn są ważne hormony tak jak i u kobiety.Spadek ich stężenia powoduje różne objawy.Niesprawiedliwe,że te objawy ma tylko co piąty mężczyzna,a kobieta każda.

mejgosia

8 lat temu

Pierwsze co mi się nasunęło na myśl, to że znowu faceci maja lepiej! Tylko co piąty ma objawy, a my kobiety? prawie każda! Pewnie dlatego że faceci są słabsi i nie wytrzymali by tych niedogodności!

Zostaw komentarz