Andropauza Hormony a andropauza Męska Strefa

Andropauza a choroba Alzheimera

andropauza-a-choroba-alzheimera

Czy istnieje zależność między męskim przekwitaniem a chorobą Alzheimera? Jak informuje czasopismo „Neurology”: starsi mężczyźni z obniżonym poziomem niezwiązanego testosteronu we krwi są być bardziej zagrożeni chorobą niż ich rówieśnicy!

Badania przeprowadzili specjaliści z amerykańskiego National Institute of Aging w ramach długotrwałego eksperymentu Baltimore Longitudinal Study of Aging – dotyczącego procesu starzenia. Oceniono poziom wolnego i związanego testosteronu u 574 mężczyzn pomiędzy 32 a 87 rokiem życia w ciągu przeciętnie 19 lat. W tym czasie Alzheimera rozpoznano u 54 mężczyzn. Wyraźny spadek poziomu wolnego testosteronu poprzedzał rozpoznanie choroby Alzheimera średnio o 10 lat.

Okazało się, że każdemu podwyższeniu poziomu testosteronu o 50% odpowiadało obniżenie ryzyka choroby Alzheimera o około 26%. Choć spadek poziomu testosteronu z wiekiem to naturalne zjawisko, był on wyraźnie szybszy u mężczyzn którzy później zachorowali na Alzheimera. Już wcześniejsze prace wykazały że mężczyźni z wyższym poziomem testosteronu mają lepszą pamięć wzrokową i słowną oraz lepiej wykonują zadania związane z orientacją przestrzenną.

Do podobnych wniosków doszli chińscy naukowcy z University of Hong Kong, którzy przebadali 150 starszych mężczyzn. Stwierdzili oni, że mężczyźni z początkowymi zaburzeniami pamięci, którzy nie mają jeszcze Alzheimera są znacznie bardziej narażeni na rozwój choroby w ciągu najbliższych lat gdy wystąpi u nich znaczny spadek stężenia wolego testosteronu. U 10 osób objętych badaniami w przeciągu najbliższych lat zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Wszyscy mieli zdiagnozowane zaburzenia pamięci oraz spadek poziomu testosteronu.

Borys

Czy istnieje zależność między męskim przekwitaniem a chorobą Alzheimera? Jak informuje czasopismo „Neurology”: starsi mężczyźni z obniżonym poziomem niezwiązanego testosteronu we krwi są być bardziej zagrożeni chorobą niż ich rówieśnicy!

Produkowany przez jądra testosteron krąży we krwi zarówno w postaci wolnej, jak i związanej z białkami. Tylko wolny testosteron może przenikać do mózgu i działać na komórki nerwowe – związany nie przechodzi przez ochronną barierę krew-mózg.

Odkrycie jest kolejnym krokiem na drodze poznania przyczyn choroby Alzheimera, jednak ustalenie ewentualnych związków przyczynowych między poziomem testosteronu a Alzheimerem wymaga długotrwałych badań. Nie wiadomo, czy hormonalna terapia zastępcza mogłaby zapobiec Alzheimerowi. Podawanie testosteronu może się wiązać z podwyższonym ryzykiem raka prostaty, a także – wskutek zdarzającej się nadmiernej produkcji czerwonych krwinek – sprzyjać udarowi mózgu.

Chcąc ustrzec się przed chorobą, dla panów najlepszym rozwiązaniem wydaje się protesteronowa dieta, której zadaniem jest naturalnie dbać o to, by stężenie testosteronu w organizmie utrzymywało się na bezpiecznym poziomie.

Borys

Komentarze

mejgosia

7 lat temu

Gdy zaczęłam czytac artykuł, zaraz pomyślałam sobie, że moga brać HTZ, ale w nastepnych akapitach autor pisze że to zagrożenie rakiem prostaty! Typowy problem, albo wóz, albo przewóz! Czyli Panowie tylko dietka pozostaję!

Zostaw komentarz