nietypowa-terapia-na-wnm

Na wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) w Polsce cierpi ok. 2-uch milionów kobiet. Liczba ta jednak ciągle się zmienia i rośnie w zastraszającym tempie. Tymczasem znane są skuteczne metody leczenia oraz profilaktyki WNM, wystarczy tylko po nie sięgnąć.

Fizjoterapia oraz współczesna medycyna dają różne możliwości. Gabinet fizjoterapeutyczny czy rehabilitacyjny to nie tylko miejsce, do którego zgłaszają się pacjenci z urazami narządu ruchu, ale także pacjenci z WNM mogą w nim szukać pomocy. Mogą, lecz zazwyczaj nie chcą.Dlaczego? Bo się wstydzą.

Problem polega na wyedukowaniu pacjentów. Złe stereotypy związane z leczeniem i troską o własne zdrowie sprawiają, że fizjoterapeuta jest na końcu „łańcucha” leczniczego WNM. W krajach Unii Europejskiej fizjoterapeuta jest pierwszym ogniwem całego procesu usprawniania pęcherza moczowego i są to często właśnie pacjentki, zgłaszające się z problemem WNM.

Terapia jest dość nietypowa. Polega na stymulacji dopochwowej mięśni głębokiej dna miednicy. Taka stymulacja może odbywać się za pośrednictwem prądu elektrycznego lub manualnie przez fizjoterapeutę. Elektrostymulacja polega na umieszczeniu wewnątrz pochwy specjalnej (Bezpiecznej) elektrody. Prąd wykorzystywany w terapii jest generowany przez specjalne urządzenia wykorzystywane do elektroterapii i jest w pełni bezpieczny dla pacjentki.

Jeżeli chodzi o manualną terapie to zamiast elektrody, terapeuta zakłada gumowe rękawiczki i manualnie stymuluje mięśnie dna miednicy. Brzmi to bardzo niekomfortowo dla pacjentki ale można znaleźć alternatywę dla tego typu terapii. Pacjentce tłumaczy się jak powinna wyglądać taka stymulacja mięśni dna miednicy i taki zabieg można wykonywać w domu z partnerem. Stopień zażenowania i ewentualnego skrępowania można w ten sposób zlikwidować albo przynajmniej zminimalizować. W ten sposób bardzo słabe mięśnie są wzmacniane.

Gdy tylko wzmocnią się do pewnego stopnia należy rozpocząć świadome napinanie mięśni głębokich dna miednicy, są to ćwiczenia mięśni Kegla. Do ich wykonania można wykorzystać piłki różnych rozmiarów, taśmy i inne przyrządy. Wystarczy tylko jedna sesja z fizjoterapeutą, żeby wiedzieć jak ćwiczyć i kontynuować zestaw ćwiczeń w warunkach domowych.

Do wykonywania w początkowym etapie ćwiczeń mięśni Kegla można wykorzystać PERINEOMETR. Jest to urządzenie za pomocą którego można kontrolować czy aby na pewno prawidłowo napinamy odpowiednie mięśnie. Za pomocą tego urządzenia otrzymujemy informacje zwrotną ze świadomego napięcia i relaksacji mięśni. Nazywamy ten proces biologicznym sprzężeniem zwrotnym – biofeedback.

Kolejnymi urządzeniami, które można wykorzystać do wzmocnienia mięśni głębokich dna miednicy, są stożki dopochwowe z ciężarkami. Zadaniem pacjentki jest utrzymanie stożka wewnątrz pochwy. Wszystkie te ćwiczenia można wykonywać w warunkach domowych pod warunkiem, że pacjentka wie jak.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest bardzo uciążliwym problemem i budzi duże zażenowanie wśród pacjentek. Często kobiety nie szukają pomocy u specjalistów, gdyż ten problem „nie boli”, a kiedy coś nie boli to po co to leczyć? Błędne koło…

Drogie Panie, czas coś zmienić i przełamać własne bariery wstydu. Nowości w świecie fizjoterapii jak i medycyny dają duże możliwości w leczeniu problemu WNM.

Mgr Anna Gadziecka