Depresja

Jak odróżnić depresję od chandry?

jak-odroznic-depresje-od-chandry

Depresja uchodzi za chorobę duszy i ciała. W życiu każdego człowieka pojawiają się trudne chwile. Często towarzyszy im smutek i przygnębienie. Jak odróżnić depresję od chandry – chwilowego pogorszenia nastroju?

Depresja czy chandra?

O depresji mówimy wówczas, gdy napięcie związane z trudną sytuacją zawodową czy zawodem miłosnym przedłuża się. Osoba, która zmaga się z tą chorobą, nie potrafi normalnie funkcjonować. Nierzadko praca zawodowa budzi niczym nieuzasadniony lęk i niechęć. W przypadku chorych na depresję spada ich wydajność.

Wpływ depresji na życie codzienne

Osoby, które zmagają się z tą podstępną chorobą, jedzą za dużo lub unikają posiłków. Niechętnie spotykają się ze znajomymi. Dotychczasowe pasje i zajęcia przestają dostarczać przyjemności. Świat sprawia wrażenie pozbawionego barw.

Depresja – objawy

Depresja uchodzi za chorobę duszy. W związku z tym należy pamiętać, iż u każdego przyjmuje inną postać. Do najczęściej występujących objawów depresji zaliczamy:

 • permanentny smutek, żal, obojętność
 • poczucie zmęczenia
 • unikanie spotkań towarzyskich
 • brak zainteresowania rodziną, pracą itp.
 • drażliwość
 • płaczliwość
 • bóle głowy
 • wzrost/spadek apetytu
 • zaburzenia snu
 • poczucie winy
 • brak koncentracji
 • myśli samobójcze.

Irmina

Depresja uchodzi za chorobę duszy i ciała. W życiu każdego człowieka pojawiają się trudne chwile. Często towarzyszy im smutek i przygnębienie. Jak odróżnić depresję od chandry – chwilowego pogorszenia nastroju?

Leki przeciwdepresyjne

W związku z tym, iż depresja jest poważną chorobą, nie należy jej lekceważyć. Gdy zauważymy, że dzieje się z nami coś niedobrego, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Psychiatra po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i przeprowadzeniu badań przepisze stosowne leki. Warto pamiętać, iż środki przeciwdepresyjne należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza. Nie można ich łączyć z niektórymi medykamentami czy alkoholem. Zazwyczaj leczenie depresji trwa 6-9 miesięcy.

Nie zawsze leki przynoszą pożądane rezultaty. Czasem leczenie depresji wiąże się z koniecznością uczęszczania na psychoterapię. Chory musi uporządkować swoje myśli i uporać z problemami. Zdarza się, iż przyczyna depresji tkwi w skomplikowanych relacjach rodzinnych czy zawodowych.

Irmina

Komentarze (5)

drobina

7 lat temu

Między chandrą a depresją jest cienka linia. Czasami wydaje nam się, że mamy chwilową chandrę, a to już deprecha:\

drobina

7 lat temu

Między chandrą a depresją jest cienka linia. Czasami wydaje nam się, że mamy chwilową chandrę, ą to już deprecha:(

pati25

7 lat temu

Ta straszna choroba może spotkać każdego.Nie lekceważmy jej objawów.Zasięgnijmy pomocy specjalisty.
Ważne jest leczenie,chociaż nie jest łatwe.

Mindi

7 lat temu

To poważna choroba i trzeba ją leczyć. O chorą trzeba bardzo dbać aby stan się nie pogorszył i nie zrobiła sobie krzywdy. Człowiek w depresji może nie być świadomy swego stanu dlatego rodzina i znajomi powinni zauważyć zmiany i wspierać chorego. Samemu też lepiej być czujnym, jeśli nasza chandra trwa zbyt długo i nie chce nam się wstawać i żyć to znaczy, że trzeba się ratować, iść do psychiatry i coś zmienić w swoim życiu.

Zostaw komentarz