Stopnie i rodzaje NTM

stopnie-i-rodzaje-ntm

Nietrzymanie moczu to problem, który w szczególności dotyka kobiet – w każdym wieku. Jest całkowicie wyleczalne, jednak im wcześniej zareagujemy, tym szybciej i skuteczniej możemy z nim walczyć. Jakie są objawy, stopnie i rodzaje nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu, inaczej inkontynencja, to nieświadoma utrata kontroli nad pęcherzem moczowym. Objawiać się może na wiele sposobów i w różnym stopniu. Zawsze jednak jest przyczyną dużego dyskomfortu psychicznego, wiąże się z lękiem i obniżeniem samooceny. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio szybko reagować.

Stopnie nasilenia NTM

Bez względu na to, co jest przyczyną nietrzymania moczu, jego nasilenie może być różne. Od tego, jaki jest stopień nietrzymania moczu zależy dobór odpowiednich środków chłonnych oraz technik radzenia sobie z problemem.

Aby określić, jaki stopień NTM nas dotyka, należy zaobserwować objętość moczu wydalanego w niekontrolowany sposób w przedziale 4 godzin. Wyróżniamy nastepujące stopnie nietrzymania moczu:

 • kropelkowe (do 50 ml/4h),
 • lekkie (50-100 ml/4h),
 • średnie (100-200 ml/4h),
 • ciężkie (200-300 ml/4h)
 • bardzo ciężkie (powyżej 300 ml/4h)

Najwięcej osób cierpi na lekkie nietrzymanie moczu. Najczęstszą przyczyną są problemy tymczasowe – choroby, osłabienie, ciąża, połóg. Najmniej jest osób z bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu – dotyka ono pacjentów, którzy w ogóle nie kontrolują swoich czynności fizjologicznych.

Seni Lady

5 KOMENTARZE

 1. Przeczytałam artykuł z dużą uwagą , przyswoiłam sobie stopnie NTM. To mnie zmobilizowało do regularnych ćwiczeń mięśni Kegla.
  Ale naprawdę wiele kobiet cierpi na NTM , czuć je na odległość:-X
  Muszę się zorientować czy wkładki Seni mogą być choć częściowo refudowane przez NFZ:-X

 2. Czytam wszystkie artykuły o NTM. Koleżanka przyznała się, ze ma duży problem i chciałabym jej jakoś pomóc poprzez jakieś porady, przykłady ćwiczeń. Już zna wkładki i jest nimi zachwycona ale teraz myślimy jak nie dopuścić, żeby dolegliwości się zwiększyły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ