Intymnie Suchość pochwy

Suchość pochwy po zakończeniu antybiotykoterapii

suchość pochwy

Suchość pochwy jest dokuczliwą dolegliwością, która może obniżyć komfort naszego życia. Polega ona na zbyt małym nawilżeniu pochwy i sromu. Staje się przyczyną bolesnych stosunków, co powoduje obniżenie libido i zanik intymności w związku. Ponadto wydzielina chroni pochwę przed wnikaniem drobnoustrojów. Dlatego jej suchość może być objawem lub przyczyną przykrych chorób, takich jak grzybica czy infekcje bakteryjne. Przypadłość ta może wynikać także z niedoboru estrogenów w okresie przekwitania. Niekiedy pojawia się także po zakończeniu antybiotykoterapii. Jak sobie z nią radzić?

Suchość pochwy to wstydliwa dolegliwość, przez co wiele pań nie mówi o niej bliskim ani lekarzowi. Niestety, problem ten tylko nasila się z czasem. Do dyskomfortu dołączają infekcje i otarcia, pojawiają się nieprawidłowe upławy, pieczenie okolic intymnych, a nawet ból. W ten sposób schorzenie oddziałuje na wszystkie aspekty naszego życia. Jak możemy złagodzić jego przykre objawy?

Prawidłowe nawilżenie pochwy

Nasza pochwa powinna być nawilżona. Jej prawidłowa wydzielina jest przejrzysta, niezbyt obfita i nie posiada zapachu. Konsystencja śluzu jest jednolita, a ilość zależy od fazy cyklu menstruacyjnego. W jego pierwszej połowie pochwa jest wilgotniejsza, na co wpływ mają żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny. Organizm w ten sposób przygotowuje się do owulacji. Wysoka wilgotność w tym czasie ma ułatwić stosunek i zapłodnienie komórki jajowej. Warto wiedzieć, że nasze okolice intymne nie są sterylne. Bytuje w nich około 100 różnych gatunków bakterii, z których dominują pałeczki z rodzaju Lactobacillus. Produkowany przez nie kwas mlekowy zapewnia pochwie kwaśny odczyn utrzymujący się między 3,5 a 4,5. Takie warunki zapewniają ochronę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Nic dziwnego, że zbytnie wysuszenie śluzówki pochwy sprzyja uciążliwym zakażeniom.

Suchość pochwy – na czym polega?

Suchość pochwy polega na zbyt małym nawilżeniu pochwy i sromu. Może być zarówno pierwotną przyczyną wielu schorzeń, jak i ich objawem. Dolegliwość ta objawia się pieczeniem i swędzeniem pochwy. Kobiety mogą też odczuwać dyskomfort, a nawet ból podczas stosunku. Co więcej, symptomy te mogą stać się uciążliwe podczas ćwiczeń fizycznych, a nawet chodzenia. Wiele pań dodatkowo skarży się na uczucie ucisku albo nieprzyjemnego pulsowania w pochwie. Suchości tego narządu nierzadko towarzyszą problemy z układem moczowym. Niestety, przypadłość ta nie mija z czasem. Zazwyczaj prowadzi do powstawania otarć i uszkodzeń błony śluzowej, przez które wnikają szkodliwe patogeny. Dodatkowo sprzyja im brak śluzu, który naturalnie zapewnia niskie pH. U kobiet rozwijają się wtedy przykre infekcje, takie jak waginoza, grzybica czy rzęsistkowica.

Przyczyny suchości pochwy

Suchość pochwy jest charakterystyczną dolegliwością pań w okresie okołomenopauzalnym. U przekwitających kobiet następuje naturalne zahamowanie syntezy estrogenów przez jajniki. Te hormony wpływają na elastyczność pochwy, wydzielanie jej płynu oraz wzrost wilgotności podczas pobudzenia płciowego. Ich niedobór sprawia, że narząd skraca się, a jego śluzówka ulega wysuszeniu i atrofii. Suchość pochwy może dotknąć jednak kobietę w każdym wieku. Pojawia się po porodzie i w okresie karmienia piersią. Wpływają na nią niektóre leki stosowane przy terapii alergii, endometriozy i depresji. Także długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej, stres i używki mogą przyczyniać się do rozwoju przypadłości.

Suchość pochwy po zakończeniu antybiotykoterapii

leczenie suchości pochwy

Antybiotyki to leki eliminujące bakterie, dlatego znalazły zastosowanie w terapii wielu chorób. Niestety, farmaceutyki te nie działają wybiórczo. Likwidują zarówno szkodliwe drobnoustroje, jak i te korzystne dla naszego zdrowia. Suchość pochwy po zakończeniu antybiotykoterapii nie jest rzadkością. Leczenie powoduje zaburzenie równowagi ekosystemu okolic intymnych, co dodatkowo sprzyja infekcjom. Najczęściej rozwijają się wtedy drożdżaki z rodzaju Candida, wywołujące grzybicę. Z tego powodu podczas leczenia antybiotykami zalecane jest stosowanie probiotyków. Są to preparaty zawierające żywe, korzystne szczepy drobnoustrojów. Mają one formę kapsułek i saszetek przyjmowanych doustnie lub dopochwowych globulek. Probiotyki należy stosować również po skończeniu terapii antybiotykami, aby wspomóc dobroczynną mikroflorę okolic intymnych.

Jak złagodzić objawy suchości pochwy?

Uciążliwe dolegliwości związane z suchością pochwy mogą złagodzić żele intymne.  Lubrykanty są produkowane na bazie wody, silikonu bądź gliceryny. Te ostatnie jednak nie są polecane, ponieważ mogą sprzyjać infekcjom intymnym. Stosuje się je przede wszystkim podczas stosunku, by zapewnić odpowiedni poślizg w czasie penetracji. Lubrykanty zapobiegają tarciu, dzięki czemu kobieta nie odczuwa bólu. Dodatkowo warto pamiętać o prawidłowej higienie intymnej. Stosowanie preparatów o niskim pH zawierających kwas mlekowy zapobiegnie rozwojowi infekcji. Paniom, u których suchość pochwy to wynik przekwitania, ginekolodzy mogą polecić hormonalną terapię zastępczą bądź przyjmowanie fitoestrogenów.

Karolina Solga

Komentarze (4)

szaramyszka26

7 lat temu

Już od kilku lat stosuje provag żel, nie mam problemów z podrażnieniami , pieczeniem , czy też z suchością pochwy. Smaruje się nim raz dziennie, zaraz po kąpieli a dodatkowo przed stosunkiem, po basenie, po goleniu miejsc intymnych. Poleciłam go również mojej mamie, która jest w okresie menopauzy i również jest z niego zadowolona.

klementynka100

7 lat temu

co jakis czas zdarza mi sie suchosc pochwy… nie moge tego uniknac, bo wlasnie bralam antybiotyki, mialam duzo stresow, zazywalam hormony itp… jedyne co moge zrobic to jakos sobie z tym radzic i tak biore przez kilka dni pod rzad globulki dopochwowe Hydrovag, po takiej kuracji nawilzenie wraca do normy, dodatkowo zapewniam sobie ochrone przed infekcjami, bo maja kwas mlekowy, wiec korzysc podwójna!

pati25

7 lat temu

Suchość pochwy to bardzo dokuczliwy,nieprzyjemny problem dla kobiety.Objawy są różne.Każda kobieta zmagająca się z tym problemem może sobie pomóc,stosując odpowiednie lubrykanty,żele,globulki dopochwowe.

dulcynea

7 lat temu

Rzadko staram się przyjmować antybiotyki , tylko jeśli to jest bezwzględnie konieczne. Ale tak raz w roku zużywam , wtedy staram się jeść więcej jogurtów , biorę probiotyk . Ale nie zawsze mam po kuracji spokój. Nie łapię grzybicy ale z suchością potem się zmagam jakiś czas . Dobrze , że mogę zastosować HydroVag.

Zostaw komentarz