co-to-jest-suchosc-pochwy

Dyspareunia – czyli suchość pochwy jest częstą dolegliwością wśród kobiet. Może się pojawić w różnym wieku. Główną przyczyną są zmiany hormonalne, jednak mogą one zachodzić zarówno na tle fizycznym jak i psychicznym.

Objawy suchości pochwy

Objawy suchości pochwy zazwyczaj stają się widoczne w sytuacji intymnej. Gdy ma dojść do zbliżenia pochwa nie wydziela większej ilości śluzu, co skutkuje dyskomfortem podczas stosunku. Prawidłowe nawilżenie pochwy zależy od poziomu estrogenu w organizmie kobiety.
Jednak decydującą rolę odgrywa też mózg – sygnał do wzmożonej produkcji śluzu płynie bowiem bezpośrednio z niego.

Suchość pochwy niesie ze sobą szereg nieprzyjemnych symptomów. Pojawiają się swędzenie i pieczenie, ból przy stosunku (a czasem jego niemożliwość). Uczucie kłucia i świądu mogą być odczuwalne również przy chodzeniu. Uciążliwe bywają również upławy o nietypowej barwie, a także wzmożone parcie na mocz. W wyniku suchości pochwy może bowiem dojść do problemów z układem moczowym.

Kiedy mogą pojawić się problemy z suchością pochwy? Niedobór estrogenów (główny winowajca) może mieć różne źródła. Może występować w wyniku zmian fizjologicznych w ciele kobiety, takich jak: okres połogu i karmienia piersią, pod koniec cyklu miesiączkowego, okres menopauzy. Do suchości pochwy może się również przyczynić: prowadzenie nieprawidłowej higieny; stany zapalne, podrażnienia i różnego rodzaju infekcje pochwy.

Duży wpływ na prawidłowy poziom estrogenów mogą mieć także niektóre leki (na przykład leki antyhistaminowe czy zapobiegające nietrzymaniu moczu), źle dobrana antykoncepcja czy wkładki hormonalne. Na szczęście przed problemem suchości pochwy można się ustrzec, stosując profilaktykę. Ważne również, aby nie wstydzić się tej dolegliwości i w razie potrzeby podjąć leczenie w oparciu o konsultacje ze specjalistą.

Redakcja