Atrofia pochwy

atrofia-pochwy

Menopauza jest dla większości kobiet trudnym czasem. Zmienia się gospodarka hormonalna organizmu, czego konsekwencją są zmiany – najczęściej nieprzyjemne – w psychice i w ciele kobiety.

Atrofia

W okresie menopauza w organizmie kobiety zmienia się stężenie estrogenów. Na takie zmiany stężeń najbardziej narażone są srom, przedsionek i pochwa. W obrębie pochwy mogą wystąpić zmiany zanikowe, czyli stopniowa atrofia. Przyczyną atrofii jest niedobór estrogenów, a sama atrofia objawia się zanikiem tkanki tłuszczowej warg sromowych oraz tym, że nabłonek staje się coraz cieńszy.

Częste dolegliwości

Atrofia powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, spośród których najczęściej u kobiet pojawiają się suchość pochwy oraz dyspareunia.

Suchość pochwy jest bardzo częstą przypadłością kobiet po menopauzie. W zależności od wieku od 30 do 50% pacjentek uskarża się na suchość pochwy po przejściu menopauzy (dla porównania – jedynie 5% kobiet przed menopauzą ma takie dolegliwości). Zdarza się także, że pojawia się stan zapalny, a wtedy dodatkowo dołącza do niego pieczenie, świąd, upławy i plamienia kontaktowe.
Dyspareunia jest kolejną dolegliwością związaną z atrofią. W pochwie następują zmiany zanikowe, co prowadzi do zmniejszenia wilgotności i nadwrażliwości jej nabłonka, a później do jej zanikowego zapalenia. Konsekwencją tego jest zmniejszona elastyczność tkanek, upławy, ból i pieczenie pojawiające się podczas chodzenia, jak również ból pojawiający się w trakcie stosunków płciowych.

Sabina Sosnowska

5 KOMENTARZE

  1. To bardzo nieprzyjemne schorzenie, ale dobrze, że można temu przeciwdziałać. Zazdroszczę koleżankom ,które mają zdrowych mężów – mogą połączyć przyjemne z pożytecznym.
    Korzystajcie z nich dopóki ich prostata ,raki i zawały nie złapią.

  2. Moja mama, która jest w okresie menopauzy 49 lat, ostatnio skarżyła mi się na suchość w miejscu intymnym, która utrudnia jej chodzenie, powodując podrażnienie i pieczenie. Pożyczyłam jej provag żel, który ja stosuje po basenie czy też po goleniu aby zakwasić środowisko pochwy i uchronić się przed infekcjami. Ma o również właściwości nawilżające, odświeżające, dzięki czemu zaczęła stosować go codziennie po kąpieli, jej dolegliwości ustąpiły, nawet seks zaczął sprawiać większą radość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ