suchość pochwy

Menopauza jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. Nasz organizm zmienia się wraz z upływem czasu, a my nieraz dotkliwie odczuwamy tego skutki. Przekwitanie często jest związane z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości. Pojawiają się uderzenia gorąca, nocne poty i problemy ze snem.  Niektóre kobiety w okresie menopauzy stale czują się zmęczone i rozdrażnione oraz przybierają na wadze. Poziom ich libido maleje w związku ze złym samopoczuciem i spadkiem pewności siebie. Na pogorszenie życia seksualnego wpływa także suchość pochwy.

Jeśli jesteś w wieku przedmenopauzalnym przeczytaj ten artykuł!

Menopauza jest okresem przejściowym naturalnie wpisanym w życie każdej kobiety. Klimakterium, czyli okres okołomenopauzalny, rozpoczyna się zwykle między 45. a 55. rokiem życia. Do niedawna dla wielu kobiet oznaczał on utratę kobiecości i poczucia własnej wartości, szczególnie, gdy dolegliwości z nim związane są dokuczliwe. Dziś już wiemy, jak możemy sobie radzić z dokuczliwymi objawami menopauzy, a sama MENOPAUZA przestaje być wyrokiem! Polki żyją coraz dłużej i dlatego zamiast cierpieć z powodu nieprzyjemnych dolegliwości powinnyśmy postawić na poprawę jakości życia!

Menopauza – przyczyny i objawy

Menopauza związana jest ze zmianami gospodarki hormonalnej, które są skutkiem wygaszania czynności jajników. Poziom żeńskich hormonów płciowych spada, co powoduje  wiele zmian w organizmie kobiety. Objawy menopauzy dotyczą zarówno ciała, jak i psychiki. Typowe objawy to bezsenność, pogorszenie pamięci czy spadek libido. Kobiety czują sią rozdrażnione, nieraz wybuchają płaczem z powodu błahostek, często pojawiają się uderzenia gorąca, którym towarzyszą dreszcze i zimne poty. Okres menopauzy obija się negatywnie na skórze kobiet, która staje się sucha i traci elastyczność, a na twarzy pojawia się więcej zmarszczek.  Panie w okresie przekwitania borykają się też  z infekcjami okolic intymnych i układu moczowego, co jest wynikiem utraty nawilżenia pochwy i zmianą mikroflory bakteryjnej dróg rodnych. Pojawiająca się w tym okresie suchość pochwy nie pozwala cieszyć się życiem seksualnym, utrudnia normalne funkcjonowanie i niestety odbija się na relacjach z  partnerem. Trudno się dziwić, że kobiety obawiają się menopauzy, mimo że jest to normalny, fizjologiczny proces zachodzący w naszym ciele.

Chcesz sprawdzić czy to już menopauza zrób test.

Suchość i atrofia pochwy

O ile większość objawów związanych z okresem menopauzy u większości kobiet ustępuje samoistnie po roku od ostatniej miesiączki,  to niestety objawy suchości  pochwy  w miarę upływu czasu mogą się jedynie nasilać!  Suchość pochwy wiąże się  z niedostatecznym nawilżeniem i spadkiem elastyczności błony śluzowej pochwy i sromu. Suchość pochwy objawia się swędzeniem i pieczeniem okolic intymnych, częstymi infekcjami oraz bólem podczas stosunku, ale też podczas zwykłych czynności  takich jak zabiegi higieniczne, osuszanie okolic intymnych po kąpieli czy ruch. Naturalnie w pochwie występuje śluz, który chroni nabłonek przed tarciem, wnikaniem drobnoustrojów i umożliwia współżycie z partnerem. Podczas przekwitania jego produkcja zmniejsza się, co sprawia, że kobiecie dokuczają przykre symptomy. Z suchością pochwy często związana jest jej atrofia, czyli zanikowe zapalenie. Nabłonek tego narządu zmniejsza swoją grubość, w konsekwencji doprowadzając do zupełnego zaniku błony śluzowej pochwy. Przyczyną obu tych przypadłości jest niedobór estrogenów, które przestają być produkowane przez jajniki kobiet w okresie menopauzy. Hormony te odpowiadają za czynności płciowe organizmu, a także za nawilżenie pochwy, utrzymanie elastyczności jej ścian oraz odporność na infekcje intymne. Ze względu na niedobór tych substancji, suchość pochwy dotyka także kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz stosujące antykoncepcję hormonalną. Suchość pochwy pojawić się może również przy infekcjach intymnych, cukrzycy, alergii lub po operacjach ginekologicznych.

Suchość pochwy a nawilżenie okolic intymnych

Śluz produkowany w pochwie jest bardzo istotny dla utrzymania zdrowia okolic intymnych, rozwijające się w nim bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus wytwarzają kwas mlekowy, który stanowi naturalną barierę ochronną.  Obecność tych bakterii chroni przed uciążliwymi infekcjami, ponieważ tworzą one kwaśne środowisko w pochwie, co hamuje namnażanie szkodliwych drobnoustrojów. Suchość pochwy wiąże się ze zmniejszeniem ilości wytwarzanego śluzu, co nie sprzyja mikroflorze pochwy i zwiększa ryzyko rozwoju infekcji intymnych. Niedostateczna ilość wydzieliny wytwarzanej przez pochwę jest też przyczyną bólu, który pojawia się w trakcie stosunku z partnerem, ale też podczas codziennych czynności. Brak śluzu zmniejszającego tarcie i utrata elastyczności pochwy sprawiają, że seks staje się zwyczajnie nieprzyjemny, a podstawowe czynności sprawiają dyskomfort i ogólnie pogarszają komfort życia. Satysfakcja z życia seksualnego obojga partnerów jest znacznie mniejsza, co może oddalić ich od siebie. Kobieta czuje się nieatrakcyjna i winna zaistniałej sytuacji, traci pewność siebie i powoli znika jej radość życia. Problem suchości pochwy dotyczy więc nie tylko ciała, ale też dosięga psychiki.

dojrzała kobieta

Suchość pochwy – jak z nią walczyć?

Problem zbyt małego nawilżenia pochwy wpływa więc na wszystkie aspekty naszego życia. Pogorszone relacje z partnerem, częste infekcje, świąd i pieczenie – objawy te skutecznie mogą pogorszyć nam nastrój i być powodem nieznośnego dyskomfortu na co dzień. Musimy więc znaleźć rozwiązanie, które pozwoli złagodzić dolegliwości związane z suchością pochwy. Jedną z nich jest stosowanie lubrykantów, czyli żeli i płynów zapewniających poślizg! Do zastosowania są na ogół jedynie podczas stosunku. Ich wadą jest jednak szybkie wysychanie, a także podrażnianie okolic intymnych. Aby poradzić sobie z brakiem nawilżenia, najlepiej zastosować preparaty, które działają dłużej i jednocześnie regenerują nabłonek pochwy. W tym celu można skorzystać z globulek dopochwowych, które zawierają kwas mlekowy, kwas hialuronowy oraz glikogen takich jak HydroVag®. Produkt ten jako jedyny ma badania z udziałem ponad 3 500 Polek potwierdzających skuteczność.

Informacje o badaniach znajdziesz tutaj.

Kwas hialuronowy ma za zadanie nawilżyć śluzówkę i wspomóc gojenie i odbudowę tkanek, zabezpieczyć przed utratą elastyczności ściany pochwy i poprawić komfort życia w wielu jego aspektach.  Kwas mlekowy jest odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH pochwy, co pozwala uniknąć infekcji i zapobiega błędnemu kołu nawracających infekcji. Glikogen dostarcza substancji odżywczych niezbędnych dla bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, dzięki czemu sprzyja kształtowaniu prawidłowej mikroflory pochwy. Dodatkowo globulki są komfortowe w stosowaniu, ponieważ mają anatomiczny kształt i są niewielkie, dlatego stosować mogą je wszystkie kobiety.

Skuteczny sposób na suchość pochwy

Stosowanie globulek dopochwowych HydroVag® pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia pochwy, a także pozwala utrzymać równowagę mikrobiologiczną i wspomaga regenerację nabłonka. Są one bardzo skuteczne, co potwierdziły badania przeprowadzone w 2013 roku w Katowicach, Lublinie i Warszawie. Wykazały one znaczną poprawę stanu śluzówki pochwy u pań stosujących preparat dopochwowy HydroVag®. Badaniem objęto kobiety po menopauzie w wieku 55-65 lat. Stwierdzono u nich przywrócenie naturalnego, kwaśnego pH okolic intymnych oraz zmniejszenie dyskomfortu związanego z atrofią pochwy. Panie zgłaszały także zwiększenie satysfakcji z życia seksualnego – dzięki globulkom szybciej osiągały orgazm, a sam stosunek nie sprawiał im bólu. Zazwyczaj podstawowa kuracja polega na aplikowaniu sobie globulki na noc przez tydzień. Następnie prowadzi się kurację podtrzymującą, która obejmuje stosowanie preparatu raz na 2-3 dni aż do uzyskania trwałej poprawy. Cała terapia trwać może do 30 dni, po których należy zrobić 7-dniową przerwę. Metoda ta wydaje się najbardziej skuteczna, ponieważ regularne jej stosowanie zapewnia nie tylko nawilżenie, ale i poprawę kondycji nabłonka pochwy.

Więcej informacji nt. globulek HydroVag® znajdziesz na stronie internetowej.

globulki HydroVag

Tekst sponsorowany