Rozpoznaj chorobę Zdrowie

Cienie pod oczami – co mówią o stanie zdrowia?

cienie pod oczami

Czasem jesteśmy zmęczeni i nasza cera nie prezentuje się wtedy korzystnie. Ale cienie pod oczami, nie muszą świadczyć tylko o nieprzespanej nocy. Co mówią o stanie zdrowia?

Cienie pod oczami

Skóra pod oczami jest dość cienka, a wraz z wiekiem jej grubość ulega zmianie. Cienie pod oczami mogą być efektem starzenia się skóry, zmęczenie czy niewyspania. Wszelkie żyły i naczynka są wtedy bardziej widoczne, co my dostrzegamy jako nieatrakcyjne sińce. Nawet stres, palenie papierosów czy ekspozycja na słońce przyczynia się do stanu naszej skóry wokół oczu. Zdarza się, że sińce powstają na skutek uwarunkowań genetycznych. To również możliwy objaw alergii na roztocza kurzu domowego, sierść czy kosmetyki.

Cienie pod oczami – co mówią o stanie zdrowia?

Cienie pod oczami mogą informować nas o złym stanie zdrowia, szczególnie, gdy utrzymują się przez długi czas lub nasilają się. W przypadku, gdy towarzyszą im inne objawy, warto zwrócić na to uwagę i skonsultować się z lekarzem.

Niedoczynność tarczycy

Przy niedoczynności tarczycy, złożone cząsteczki cukru przenikają pod skórę twarzy. Efektem jest widoczny obrzęk i zmiana koloru skóry, czyli cienie pod oczami.

Anemia

Anemia pojawia się przy braku wystarczającej ilości składników odżywczych. Często kobiety w ciąży popadają w anemię. Oprócz ogólnego osłabienia organizmu, zaburzeń koncentracji czy zawrotów głowy, możemy zaobserwować podkrążone oczy i zdecydowanie blady odcień skóry.

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek to dość uciążliwa dolegliwość. Pojawia się świąd i pieczenie. Spojówki są widocznie przekrwione. Występuje obrzęk i sińce wokół oczu.

Dermatomyositis

Tajemnicza nazwa dotyczy zapalenia skórno-mięśniowego, które ujawnia się obrzękiem wokół oczu, Szara obwódka przypomina okulary. To charakterystyczny dla choroby objaw, który jest skutkiem braku kolagenu w tkankach skóry.

Cukrzyca

sinceCukrzyca także objawia się przez sińce pod oczami. Towarzysz im zwykle częstomocz, wzmożone pragnienie czy utrata wagi.

Atopowe zapalenie skóry

Cienie pod oczami pojawiają się przy opuchliźnie powiek. Choroba objawia się rumieniem twarzy, co powinno skłonić do wizyty u dermatologa.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

pati25

6 lat temu

Cienie pod oczami to nie tylko defekt kosmetyczny.Mogą być efektem choroby.Trzeba ustalić jaka to choroba.A jeśli ją wyleczymy to i pozbędziemy się cieni pod oczami

Mindi

6 lat temu

Cienie pod oczami to mankament, który mam od małego dziecka. Są bardziej widoczne gdy jestem chora lub zmęczona. Ponieważ dużo czytalam na temat cieni pod oczami to dodam oprócz wymienionych powodów jeszcze choroby nerek i wątroby.

filodendron

6 lat temu

Często choroby nerek są przyczyną cieni pod oczami, a także anemia. Wiem to z doświadczenia. Teraz też mam cienie, ale tuszuję je korektorem lub jasnym podkładem.Najważniejsze to zacząć się leczyć, przejdzie choroba to i cienie powinny zniknąć.

Zostaw komentarz