ABC menopauzy Menopauza

Życie zaczyna się po menopauzie – nie musisz rezygnować z seksu!

menopauza a seks

Menopauza jest dla wielu kobiet równoznaczna ze starością. Myśląc o niej, widzą  siebie jako osoby pozbawione perspektyw i celów, które nie mają już sił na pokonywanie codziennych przeszkód. Należy odczarować menopauzę, ponieważ nie jest ona końcem życia kobiety, a jedynie kolejnym jego etapem.

Jak rozpoznać menopauzę?

Pierwszym krokiem do oswojenia menopauzy jest rozpoznanie jej objawów. Zazwyczaj pojawiają się one po 45. roku życia, chociaż w zależności od indywidualnych predyspozycji  można zaobserwować je również wcześniej, jak i później.

Najbardziej charakterystyczne jest stopniowe zanikanie miesiączkowania, które zaczyna się od nieregularnego okresu, a kończy całkowitym brakiem menstruacji. Wśród innych symptomów menopauzy szczególnie często pojawiają się dolegliwości takie jak:

 • suchość pochwy,
 • spadek libido,
 • uderzenia gorąca,
 • nocne poty,
 • zmiany nastrojów,
 • problemy ze snem.

Nie brzmi to przyjemnie, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że kobieta w wieku okołomenopauzalnym zazwyczaj doświadcza tylko niektórych objawów spośród wyżej wymienionych. Poza tym pojawienie się symptomów przekwitania nie oznacza, że konieczna jest zmiana codziennego trybu życia, wystarczy jedynie zadbać o siebie. Dotyczy to zarówno przyjmowania leków uzupełniających zmniejszającą się liczbę hormonów, jak i sprawiania  sobie drobnych przyjemności, które poprawiają nastrój. Obecnie menopauza to dla wielu kobiet etap interesujący, który często pozwala im na nowe doznania, w tym seksualne.

suchość pochwy

Problematyczna suchość pochwy

Menopauza to nie tylko dokuczliwe dolegliwości takie jak nocne poty czy uderzenia gorąca. Dla wielu kobiet jest to okres odkrywania swojej seksualności na nowo, bez obaw, że łóżkowe igraszki zakończą się nieplanowaną ciążą. Menopauza pozwala na prowadzenie bardziej spontanicznego życia seksualnego i wiele kobiet potwierdza, że dopiero w tym okresie życia odważyło się na niektóre pozycje. Niestety, czerpanie radości ze zbliżeń jest trudne, gdy doskwiera suchość pochwy. Problem ten dotyczy aż 55% kobiet w okresie okołomenopauzalnym, lecz nie tylko. Borykają się z nim także kobiety w trakcie lub po leczeniu onkologicznym, karmiące piersią oraz stosujące terapię hormonalną, w tym antykoncepcję. Niezależnie od przyczyn, suchość pochwy staje się powodem unikania kontaktów seksualnych z partnerem oraz braku satysfakcji i bólu, gdy już do nich dochodzi. W przypadku kobiet w okresie menopauzy suchość pochwy możne doprowadzić nawet do całkowitej rezygnacji z seksualnej sfery życia.

Suchość pochwy jest spowodowana zmianami hormonalnymi, które zachodzą w kobiecym organizmie. Stopniowo zmniejsza się ilość wytwarzanych estrogenów, co negatywnie wpływa na nawilżenie miejsc intymnych.  Niedobór żeńskich hormonów płciowych może doprowadzić również do innych dolegliwości, na które skarżą się kobiety w okresie okołomenopauzalnym, czyli:

 • podatności pochwy oraz jej nabłonka na urazy oraz infekcje intymne,
 • bólu podczas współżycia, prowadzącego do lęku przed współżyciem (dotyczy 40-80% kobiet),
 • pieczenia, podrażnienia, świądu pochwy oraz okolic intymnych (dotyczy 18% kobiet).

Jednak nawet tak nieprzyjemne doznania, nie oznaczają, że wraz z rozpoczęciem menopauzy należy zapomnieć o seksualnych przyjemnościach.

menopauza a seks

Skuteczna pomoc w intymnej sprawie

Lekarze zdają sobie sprawę, że po 45.  roku życia kobiety potrzebują wsparcia w nawilżaniu miejsc intymnych. Przykładem produktu, który może pomóc im w zwalczaniu suchości pochwy, są globulki dopochwowe HydroVag®. To jedyny dostępny na polskim rynku preparat zawierający substancje naturalnie występujące w ludzkim organizmie takie jak kwas hialuronowy, glikogen oraz kwas mlekowy, który obniża pH pochwy.

Kwas hialuronowy ma zdolność wiązania wody, dzięki czemu nie dopuszcza do utraty tego składnika z nabłonka pochwy. Dodatkowo uelastycznia ścianki pochwy, niwelując ból podczas stosunku. Z kolei kwas mlekowy zapewnia odpowiednie, kwaśne pH w narządach intymnych, co zmniejsza ryzyko infekcji, a glikogen dostarcza składników odżywczych niezbędnych dla rozwoju bakterii kwasu mlekowego. Pozytywne działanie globulek dopochwowych HydroVag® potwierdzają kobiety, które miały okazję wypróbować produkt w ramach badań nad jego skutecznością. W badaniu wzięły udział panie w wieku od 55 do 65 lat, które przyjmowały globulki według następujących zaleceń: 1 globulka dopochwowa na noc przez 7 kolejnych dni, a następnie 1 globulka na noc co 2-3 dni przez okres 2 miesięcy.

Wyniki przeprowadzonego badania potwierdzają:

 • znaczną redukcję objawów atrofii sromu i pochwy – preparat powoduje złagodzenie dyskomfortu intymnego spowodowanego suchością pochwy;
 • przywrócenie fizjologicznego pH chroniącego pochwę przed infekcjami;
 • istotny wzrost jakości życia seksualnego, w tym wzrost pożądania, podniecenia i nawilżenia, łatwiejsze osiąganie orgazmu oraz zmniejszenie bólu podczas zbliżeń.

Stosując globulki dopochwowe HydroVag® zgodnie z zaleceniami lekarza, można zapomnieć o przykrych dolegliwościach towarzyszących suchości pochwy i na nowo czerpać radość z udanego życia seksualnego.

Więcej informacji nt. globulek dopochwowych HydroVag® znajdziesz na stronie internetowej.

HydroVag

Artykuł sponsorowany

Komentarze (22)

gosiula65

7 lat temu

Witajcie,ja tez uważam,że menopauza to nie koniec świata.Mam 51 lat,od prawie roku nie mam miesiączki,wahania nastroju bywaja męczace,Ale rok temu poznałam fajnego mena,starszego ode mnie,czułego,inteligentnego.Jest super kochankiem,w jego objęciach czuje sie bosko,mam dla kogo kupować piękna bielizne.Drogie panie-nie rezygnujcie z seksu,dbajcie o swoja kobiecośc!

pati25

7 lat temu

Menopauza to nie powód,aby rezygnować z seksu.Wprawdzie występują różne dolegliwości intymne,lecz jest wiele metod aby nim zaradzić.Dlatego cieszmy się seksem! 🙂

Emilly27k

7 lat temu

Życie toczy się dalej. Nie kończy się z momentem nadejścia menopauzy. Z uśmiechem należy przejść przez agonię bólu.

mentirosa

7 lat temu

Problemy menopauzy mogą czasem przerażać, ale trzeba pamiętać, że każda przechodzi je inaczej, albo wcale ich nie odczuwa.

Fiona13

7 lat temu

Te wszystkie zmiany może wydają się dokuczliwe, ale zawsze można sobie poradzić. Nie warto rezygnować ze szczęścia i przyjemności z powodu nowego etapu życia.

Margotka

7 lat temu

Wraz z wiekiem ciało się zmienia i zmieniają się też doznania. Życie po 40-tce też może być przecież atrakcyjne 🙂

tyczuńska

7 lat temu

Suchość pochwy to nic przyjemnego, ale przecież i na takie problemy są skuteczne metody, więc warto z nich skorzystać.

wsteczna

7 lat temu

Kwestia seksu to indywidualna sprawa, ale zgadzam się z Wami. Kobieta nie powinna z niego rezygnować, tylko z powodu objawów menopauzy. Wszystko można jakość przejść.

Rosia58

7 lat temu

Trzeba czerpać z życia radość 🙂 Czas zbyt szybko nam ucieka. A menopauza czeka każdą kobietę, co nie oznacza końca świata no i seksu 😉

kOlczykowa

7 lat temu

Menopauza nie powinna przeszkadzać w aktywnym życiu seksualnym. Myślę, że dużo zależy od podejścia do sprawy kobiety.

Zostaw komentarz