swędzenie pochwy w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Cały jej organizm dostosowuje się do potrzeb rosnącego w brzuchu maluszka. Niestety, ma to też swoje złe strony. Ciąży towarzyszą zmiany hormonalne, które skutkują obniżeniem pH pochwy. Z tego względu łatwo dochodzi do infekcji intymnych. Objawiają się one upławami, świądem i przykrym pieczeniem. Co może oznaczać swędzenie pochwy w ciąży?

Niezbyt nasilone swędzenie pochwy w czasie ciąży jest zjawiskiem naturalnym. Podwyższone pH okolic krocza jest wywołane przez zmiany hormonalne, co może powodować pewien dyskomfort. Jednak uporczywy świąd, któremu dodatkowo towarzyszą upławy, jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Świadczy o infekcji, która może być groźna dla rozwijającego się dziecka. Jak temu zapobiec?

Naturalne swędzenie pochwy w ciąży

Naturalny, niezbyt nasilony świąd okolic intymnych jest typowy dla kobiet w ciąży. Zmienione pH pochwy może powodować lekkie podrażnienie i swędzenie. Poradzić sobie z nimi można poprzez kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej. Przydane są również probiotyki ginekologiczne, przywracające odpowiednią równowagę mikrobiologiczną pochwy. Także zimne kompresy lub przykładanie mieszanki sody i wody do miejsc intymnych może załagodzić swędzenie. Jeśli jednak objawy się nasilają i dołączą do nich upławy i pieczenie, musimy skonsultować się z ginekologiem. Możliwe, że doszło u nas do infekcji intymnej, takiej jak grzybica czy waginoza.

Grzybica pochwy w ciąży

Najczęstszą dolegliwością, która wywołuje swędzenie pochwy w ciąży, jest grzybica. Oprócz świądu typowe są dla niej pieczenie i obrzęk warg sromowych oraz pochwy. Pojawiają się również gęste upławy o barwie mlecznej lub żółtawej. Mają konsystencję twarożku i słodkawy zapach. Symptomy te powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Infekcja grzybicza zaburza równowagę mikroflory pochwy, co sprzyja rozwojowi bakterii. A te mogą już być groźne dla rozwijającego się dziecka. Grzybica zajmuje zwykle pochwę i błony śluzowe wokół jej ujścia, a także cewkę moczową. Do jej leczenia stosuje się środki grzybobójcze w maściach lub tabletkach. Przydatne jest także stosowanie probiotyków dopochwowych i środków zawierających kwas mlekowy. Przywracają one właściwe pH pochwy, dzięki czemu grzyby nie mogą ponownie się namnożyć.

Zakażenie bakteryjne okolic intymnych

Bakteryjne infekcje pochwy wywołują bakterie beztlenowe, które namnażają się, gdy pH pochwy staje się bardziej zasadowe. Dzięki temu te szkodliwe drobnoustroje wypierają bakterie kwasu mlekowego, które naturalnie bytują w pochwie i chronią ją przed zakażeniami. Do objawów tej infekcji należą pieniste, żółte upławy, silny świąd i ból okolic intymnych, a także nieprzyjemny, rybi zapach. Bolesne może być wtedy także oddawanie moczu. Ten rodzaj zakażenia jest groźny dla płodu. Może skutkować poronieniem we wczesnych miesiącach ciąży. W późniejszym czasie powoduje przedwczesny poród. Niekiedy infekcja bakteryjna przechodzi na macicę czy drogi moczowe, doprowadzając do ich zapalenia. Nie należy więc zwlekać z wizytą u lekarza. Najpewniej zaleci on nam antybiotykoterapię, preparaty z witaminą C i globulki dopochwowe.

Rzęsistkowica – choroba pochwy wywołana przez pierwotniaki

infekcje w ciąży

Rzęsistkowica wywołana jest przez pierwotniaka o łacińskiej nazwie Trichomonas vaginalis. Do zakażenia nim dochodzi podczas kontaktów seksualnych. Zdarza się, że choroba przebiega bezobjawowo. Najczęściej jednak towarzyszy jej swędzenie, pieczenie i bolesność pochwy. Upławy są pieniste, rzadkie, o barwie zielonkawej lub szarej. Ich zapach jest wyjątkowo nieprzyjemny. Niekiedy panie borykające się z infekcją skarżą się na częste oddawanie moczu. Rzęsistek może doprowadzić do wcześniejszego pęknięcia błon płodowych, a nawet zbyt szybkiego porodu. Leczenie rzęsistkowicy polega na podaniu doustnym metronidazolu, także u pań w ciąży. Maści i żele w przypadku tej choroby nie są wystarczająco skuteczne.

Odpowiednia higiena w czasie ciąży zapobiega infekcjom

Właściwa higiena w trakcie ciąży nie polega na częstszym czy dokładniejszym myciu okolic intymnych. Przesada także działa na naszą niekorzyść, bo środki higieniczne mogą zaburzać florę bakteryjną charakterystyczną dla pochwy. Przydatne jest za to wykorzystywanie naturalnych preparatów, takich jak mydło glicerynowe. Istotne jest noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny. Podczas podmywania, należy wykonywać ruchy od przodu do tyłu, by zapobiec rozprowadzeniu w miejsca intymne patogenów z okolic odbytu. Należy również zrezygnować z mycia gąbką i noszenia wkładek higienicznych, bo na ich powierzchni utrzymują się chorobotwórcze drobnoustroje. Warto, by kobieta w ciąży poprosiła swojego ginekologa o dobranie jej odpowiedniego preparatu do higieny intymnej. Dzięki temu swędzenie pochwy w ciąży nie będzie jej dokuczać.

Karolina Solga