Higiena okolic intymnych Intymnie

Zadbaj o zdrowie wewnątrz pochwy

zadbaj-o-zdrowie-wewnatrz-pochwy

Okres menopauzy to czas, kiedy dokonują się rewolucyjne zmiany hormonalne. Mają one poważny wpływ na kobiece zdrowie – także intymne. Na szczęście dzięki samoobserwacji i działaniom profilaktycznym możemy skutecznie zapobiegać wielu problemom intymnym, na przykład suchości pochwy.

Jak wygląda normalna wydzielina z pochwy?

Wydzielina z pochwy różni się w zależności od momentu cyklu. W czasie owulacji czy podniecenia jest przezroczysta i ma rzadką konsystencję, w mniej płodnych dniach cyklu może być żółtawa lub biaława, a przed i po miesiączce – brązowawa (ale nie brunatna!)

Wilgoć powinna być wyczuwana na wargach sromowych mniejszych i może pojawić się na bieliźnie. Nie ma powodu do obaw, jeśli czasem jest jej troszkę więcej czy jest nieco gęściejsza i lepi się do palców. Prawidłowa wydzielina z pochwy ma lekki, ale nie nieprzyjemny zapach.

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy – objawy

Mocny, nieprzyjemny, rybi zapach to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Wydzielina staje się gęsta, galaretowata, mogą pojawić się w niej grudki. Konsystencją przypomina ser. Warto zwrócić uwagę na jej zabarwienie – może być zielonkawa, żółta lub różowawa. Powodem do niepokoju może być też zbytnia wodnistość i nadmierna obfitość.

Zanim udamy się do lekarza, warto poobserwować wydzielinę przez parę dni, gdyż nie zawsze jednorazowa zmiana konsystencji i wyglądu oznacza kłopoty. Jak już było mówione, pochwa dokonuje samooczyszczenia i może się zdarzyć, że jednorazowo wydzielina zmieni swoje właściwości.

Nieprawidłowej wydzielinie towarzyszy zazwyczaj świąd okolic intymnych, uczucie bólu czy pieczenia podczas stosunku (a nawet chodzenia), uczucie dyskomfortu przy oddawaniu moczu.

HydroVag

Okres menopauzy to czas, kiedy dokonują się rewolucyjne zmiany hormonalne. Mają one poważny wpływ na kobiece zdrowie – także intymne. Na szczęście dzięki samoobserwacji i działaniom profilaktycznym możemy skutecznie zapobiegać wielu problemom intymnym, na przykład suchości pochwy.

Wydzielina z pochwy a menopauza

Przekwitanie to czas wielkich zmian, również w środowisku intymnym. Brak estrogenu rzutuje na ogólny stan zdrowia kobiety, ale przede wszystkim dotkliwie doświadcza środowiska intymnego pochwy. Śluzówka traci elastyczność, a brak nawilżenia ułatwia drobnoustrojom bezpośredni kontakt, zwiększa się prawdopodobieństwo mikrouszkodzeń śluzówki.

Grzyby, bakterie i wirusy w normalnych warunkach są zwalczane przez kwaśne środowisko pochwy. Jest to możliwe ze względu na kwas mlekowy, który produkują pałeczki kwasu mlekowego.

To właśnie te bakterie i ich produkty – głównie kwas mlekowy, nadtlenek wodoru oraz bakteriocyna – warunkują prawidłowy ekosystem pochwy. Bez estrogenów równowaga tego systemu jest zachwiana, co sprawia, że bakterie i grzyby mają sprzyjające warunki do rozmnażania.

Niestety, suchość pochwy dotyka większość kobiet w okresie menopauzy i po niej, a pozostałe panie na pewno doświadczą przejściowego dyskomfortu związanego ze zmianami hormonalnymi.

Przywracanie prawidłowego środowiska pochwy

Wydawałoby się, że wystarczy odpowiednio nawilżyć pochwę, by wszystko wróciło do normy. Podstawowymi błędami, jakie popełniają kobiety, jest stosowanie irygacji oraz nawilżanie jedynie warg sromowych.

Irygacje przynoszą chwilową ulgę, ale tak naprawdę jeszcze bardziej niszczą już i tak niestabilne środowisko pochwy – wypłukując pałeczki kwasu mlekowego, albo poprzez uniemożliwienie im prawidłowego rozwoju. Prowadzi to do jeszcze ostrzejszych infekcji i problemów zdrowotnych.

HydroVag

Okres menopauzy to czas, kiedy dokonują się rewolucyjne zmiany hormonalne. Mają one poważny wpływ na kobiece zdrowie – także intymne. Na szczęście dzięki samoobserwacji i działaniom profilaktycznym możemy skutecznie zapobiegać wielu problemom intymnym, na przykład suchości pochwy.

Nawilżanie warg sromowych sprawdza się, jeśli suchość pochwy dokucza jedynie przy stosunku (na przykład u osób stosujących doustną antykoncepcję), jednak nie jest wystarczające, gdyż zwalcza objawy, a nie przyczynę. Największą zaletą tego rozwiązania jest natychmiastowa, ale krótkotrwała ulga, dlatego warto się zastanowić, czy nie lepiej zadziałać bezpośrednio u źródła problemu.

Najlepiej sprawdzają się preparaty, które nie tylko nawilżą, ale równocześnie przywrócą naturalne środowisko pochwy, by przyspieszyć odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej. Aby jednak zapewnić sobie kompleksową ochronę należy poszukać preparatu, który oprócz właściwości nawilżających będzie też regenerował uszkodzenia i jednocześnie zabezpieczał przed rozwojem infekcji.

Dlatego warto sięgnąć po HydroVag, który nie tylko nawilża i regeneruje, ale równocześnie stwarza idealne warunki rozwoju pałeczkom kwasu mlekowego. W swoim składzie zawiera również kwas mlekowy, dzięki czemu od samego początku walczy z niepożądanymi mikroorganizmami. Największą jego zaletą jest to, że działa dokładnie tam, gdzie powinien – u samego źródła problemu.

Dzięki tym wygodnym i łatwym w aplikacji globulkom łatwo przywrócić naturalną równowagę mikrobiologiczną pochwy. Efekty zobaczysz od razu – obserwując powrót do normalnego wyglądu wydzieliny z pochwy. Dowodem tego będzie uczucie ulgi i nawilżenia już po zastosowaniu jednej globulki.

HydroVag

Komentarze (8)

Emilly27k

7 lat temu

Ten problem dotyczy wszystkie kobiety. U mnie ten problem występował , ale trwał kilka dni. Zbytnio się tym nie przejmowałam. Nie stosowałam żadnych środków i pomogło.

pati25

9 lat temu

Bardzo dobry artykuł.Niejedna kobieta ma problemy intymne.W artykule jest wiele ciekawych i pomocnych informacji.W razie problemu skorzystam

Tess

9 lat temu

Był czas gdy infekcje miałam bardzo często, teraz zapobiegam poprzez łykanie tabletek z probiotykami i właśnie stosowanie tego żelu i jest od dawna już dobrze 🙂

lalakosi

9 lat temu

hmmmm ciekawe, ciekawe… nie mam problemow intymnych ale skoro mowicie to taki cud miod to moze to moze warto profilaktycznie stosowac . Bylyscie dziewczyny u lekarzy swoich , mowilyscie o tym?

drobina

9 lat temu

Ciekawy artykuł. Już wcześniej słyszałam wiele pozytywnych opinii o tym specyfiku, jednak podobnie jak Mej, wolę zasięgnąć porady u mojej lekarki.

mejgosia

9 lat temu

Juz po raz trzeci czytam o tym specyfiku i upewniam się że to coś dla mnie! Zacznę to stosować, ale najpierw wolę pogadać z ginem, bo chcę mieć pewność że to mi pomoże! (woot)

stazyz

9 lat temu

Dodam tylko, że można HydroVag stosować jak długo istnieje taka konieczność, jednak co 30 dni należy pamiętać o tygodniowej przerwie w stosowaniu globulek;)

Zostaw komentarz