Dbaj o zdrowie Zdrowie

Bolące stawy

bolace-stawy

Bolące stawy to powszechny problem, który dotyczy nawet 50% społeczeństwa niezależnie od wieku. Zdrowe stawy są bardzo ważne dla organizmu, odpowiadają za połączenia kości i umożliwiają nam ruch. Skąd się biorą bóle stawów i jak sobie z nimi poradzić?

Dlaczego odczuwamy bóle stawów?

Bóle stawów mogą się pojawić w różnych momentach – w czasie zwykłego ruchu, podczas wysiłku fizycznego, a nawet tuż po wstaniu z łóżka, kiedy stawy są sztywne i nierozruszane. Ból nie zawsze musi towarzyszyć chorobie. Jego przyczyny są różnorodne i złożone.

Najczęściej podłożem wszelkich dolegliwości jest uszkodzenie lub wytarcie się chrząstki stawowej. Może do tego dojść na skutek przeciążenia stawów (otyłość), kontuzji (zwłaszcza niewyleczonych), infekcji, nadmiernej eksploatacji stawów (sportowcy) a także braku ruchu (siedząca praca).

Chrząstka stawowa również z wiekiem przestaje spełniać swoją rolę – traci właściwości amortyzujące. Kiedy stawy zaczynają szwankować to znak, że grozi im nieuchronne zwyrodnienie.

Jakie choroby mogą sygnalizować bolące stawy?

Bóle stawów oznaczają uszkodzenie chrząstki stawowej i deformację stawu. Największą ilość wszystkich dolegliwości dotyczy kolan, bioder i kręgosłupa.

Najczęściej ból stawów jest związany z najpopularniejszymi chorobami: reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz chorobą zwyrodnieniową stawów i reumatyzmem, czyli bardzo dużą grupą chorób reumatycznych, które charakteryzują się przewlekłymi zmianami zapalnymi w stawach.

M. Witczak

Bolące stawy to powszechny problem, który dotyczy nawet 50% społeczeństwa niezależnie od wieku. Zdrowe stawy są bardzo ważne dla organizmu, odpowiadają za połączenia kości i umożliwiają nam ruch. Skąd się biorą bóle stawów i jak sobie z nimi poradzić?

Jak wyleczyć ból stawów?

Nie ma cudownych sposobów uśmierzających ból i leczących zwyrodnienia w stawach. Aby stawy nie bolały, należy o nie dbać przez całe życie, aby chrząstka stawowa mogła się samodzielnie. Ważne jest zachowanie odpowiedniej diety i masy ciała. Zrzucenie nadwagi zmniejsza dolegliwości i odciąża stawy. Dobrze, jeśli towarzyszy temu dieta składająca się z warzyw, produktów mlecznych i kwasów omega-3.

Lekarz może przepisać na stawy preparat, który zawiera kwas hialuronowy wzmacniający chrząstki stawowe. W razie dużych problemów bólowych należy stosować leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Na stawy doskonale działa także ciepło – pomaga wygrzewanie się na słońcu i ciepły termofor.

A wy, Drogie Czytelniczki, znacie jakieś domowe sposoby na bolące stawy?

M. Witczak

Komentarze (5)

pati25

10 lat temu

Bardzo przydatny artykuł.Wprrawdzie nie mam dużych problemów ze stawami.Tylko od czasu do czasu boli mnie kolano.Staram się nie przeciążać kolana.Dbam o prawidłową wagę ciała,dużo ćwiczę,jeżdżę na rowerku stacjonarnym

Danusiate

10 lat temu

Znów Redakcja trafiła w moje potrzeby z tym artykułem, bo właśnie cierpię na przewlekły ból spowodowany zwyrodnieniem. Ból jest czasem taki, że sięgam po różne pomysły i rady – od ludowych, po nowoczesne…

drobina

10 lat temu

W dzieciństwie przeszłam reumatoidalne zapaleniem stawów. Przez wiele lat miałam z nimi spokój. Dwa lata temu znowu dały znać o sobie. Okazało się, że mam duże zwyrodnienia stawów kolanowych. Wyleczyć tego już się nie da, ale staram się zapobiec dalszym zmianom. Dużo ćwiczę, pływam i jeżdżę na rowerze. Dwa razy do roku chodzę na rehabilitację. Pod koniec lata zbieram kasztany, tłukę je, wkładam do słoika i zalewam spirytusem (lub denaturatem), dodaję łyżkę gorczycy. Mikstura stoi dwa tygodnie. Potem odcedzam. Przez 2-3 tygodnie, robię na noc okłady.

dulcynea

10 lat temu

Bolące stawy to dolegliwości, które często mnie dopadają. Staram się nie zaźywać farmaceutyków, jak nie muszę:-X
Wykonuję ćwiczenia gimnastyczne, chodzę na fizykoterapię(masaze, krioterapia), bądź też oklejam się termo-plastrami (typu kapsiplast), jem sporo galaretek:-X

filodendron

10 lat temu

Dziękuje za artykuł -bo akurat cierpię na bóle stawu biodrowego – a to bardzo paskudne uczucie . Podobno trzeba wzmocnić mięśnie ,żeby stawom było lżej .Nie jest to latwe ,bo ból sprawia ,że człowiek nie ma ochoty sie poruszać. Rehabilitantka mówila mi ,że trzeba wzmacniać mięśnie poprzez pływanie i rowerek ,ale w moim przypadku nie wolno dużo chodzić.
Stosuję tabletki z kwasem hialuronowym – ale jeszcze nie wiem czy skutkują ,bo biorę je dopiero od kilku tygodni.

Zostaw komentarz