Encyklopedia menopauzy Menopauza

Dysfunkcje seksualne wywołane menopauzą

dysfunkcje-seksualne-wywolane-menopauza

Okres menopauzy wiąże się z różnymi zmianami, nie tylko w sferze psychologicznej ale i fizycznej, a w tym intymnej. Najczęstszym problemem pań po czterdziestce jest spadek libido oraz suchość pochwy.

Za prawidłowe reakcje seksualne odpowiedzialne są hormony: estrogen, progesteron oraz testosteron. Ich zaburzone współdziałanie może zakłócić odpowiedź seksualną. W prawidłowym działaniu narządów rodnych podczas stosunku wyodrębniono trzy fazy: podniecenie, orgazm oraz ustępowanie podniecenia.

W każdej z nich w okresie znacznych wahań i przemian hormonalnych, jakim jest klimakterium, dochodzi do zaburzeń, co znacznie pogarsza jakość współżycia.

Menopauza a pogorszenie życia seksualnego

Dysfunkcje seksualne, pojawiające się najczęściej u kobiet po menopauzie, dzieli się na cztery rodzaje: zaburzenia pożądania, pobudzenia, orgazmu i związane z bólem. Pierwsze trzy są najczęściej powodowane niedoborem hormonów i można je leczyć poprzez suplementację lub używanie np. dopochwowych maści estrogenowych.

  • Problem bólu podczas stosunku, czyli dyspareunia, wynika ze zmian zanikowych nabłonka pochwy. Wiele niedogodności może spowodować także suchość pochwy wywołana niedoborami hormonów, które odpowiadają między innymi za nawilżenie narządów płciowych.

Anna Piosik

Okres menopauzy wiąże się z różnymi zmianami, nie tylko w sferze psychologicznej ale i fizycznej, a w tym intymnej. Najczęstszym problemem pań po czterdziestce jest spadek libido oraz suchość pochwy.

Mniejszy poziom estrogenu powoduje zmianę działania pewnych delikatnych mechanizmów, które na co dzień zapewniają narządom rodnym prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli weszłaś w okres menopauzy, czas poświęcić więcej uwagi swojej pochwie. Poproś ginekologa o szczegółowe badania, które pozwolą określić stan Twoich dróg rodnych. Odwiedź lekarza szczególnie w przypadku bolesnych stosunków, ponieważ taki stan rzeczy nie jest naturalny i świadczy o możliwych schorzeniach.

Jakich zmian mogę się spodziewać?

  • Słabsze ukrwienie pochwy. Dochodzi do niego w powodu nagłego braku pobudzania wysokimi stężeniami estrogenu.
  • Kształt pochwy zmienia się. Nie jest już tak elastyczna, podatna na rozszerzanie. Staje się ona węższa, czasem też krótsza, co może wpłynąć na odczucia podczas stosunku.
  • Błona wyściełająca pochwę staje się cieńsza, ponieważ jej komórki słabiej się namnażają. Łatwiej zatem ulega podrażnieniom. Stąd możliwość odczuwania bólu w czasie seksu.
  • Suchość pochwy. W wyniku niedoborów estrogenu może dojść wręcz do zaniku nawilżenia pochwy. Dlatego stosunek staje się uciążliwy, nieprzyjemny. Członek trze zbyt bezpośrednio o powierzchnię tkanki, powodując podrażnienia, co może doprowadzić do stanów zapalnych.
  • Środowisko pochwy staje się znacznie bardziej zasadowe. Przy takim poziomie pH znacznie łatwiej dochodzi do zakażeń, gdyż sprzyja ono rozwojowi bakterii.

Anna Piosik

Komentarze (3)

mejgosia

9 lat temu

no to mi pojawił się pierwszy objaw! Ale czy bez podawania hormonu to mi przejdzie? Nie moge stosować terapii hormonalnej ze względu na chorobe! A chciałabym jeszcze czuć pożądanie!

pati25

9 lat temu

Dużo przykrych obiawów związanych z menopauzą jest również przyczyną dysfunkcji seksualnych.Staramy się łagodzć te objawy

Zostaw komentarz