Terapia estrogenowa przy NTM

Jedną z konsekwencji przewlekłego niedoboru estrogenu w okresie menopauzy jest deficyt kolagenu w tkankach mięśniowych podtrzymujących narządy płciowe kobiety. Przypuszcza się, że w przeciągu 30 kolejnych lat odsetek kobiet leczących się z powodu zaburzeń statyki narządu płciowego i nietrzymania moczu wzrośnie o 45%.

Jest to spowodowane nie tylko starzeniem się społeczeństwa (przewaga kobiet po 50. roku życia), ale też nieprawidłową dietą, która jest uboga w antyoksydanty. U kobiet, które skończyły 80 lat, ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu wynosi ok. 9%.

W operacjach, których celem jest przywróceniu umiejętności trzymania moczu i mających zapobiec wypadaniu narządów rodnych, popularnym materiałem są implanty o charakterze siatek, bądź taśm polipropylenowych. Technika umieszczania tych implantów pozwalała na osiąganie długotrwałych sukcesów terapeutycznych, u kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu oraz pań z mieszaną formą nietrzymania.

Korzystny wpływ terapii hormonalnej na wyniki operacji

Odkryto, iż estrogeny obecne w terapii hormonalnej wieku menopauzalnego mają korzystny wpływ na przebieg operacji i na gojenie się pooperacyjne. Powodują one szybsze zrastanie się tkanek i odbudowę zdeformowanych w obrębie narządów płciowych miejsc. Estrogeny podawane miejscowo regulują metabolizm kolagenu w tkance łącznej układu zawieszająco-podpierającego narząd płciowy.

ALNG