Trauma po związku z narcyzem
Alexandre Chambon z Unsplash

Związek z narcyzem często wydaje się całkowicie niewinny, zwłaszcza gdy zapytamy przypadkowe osoby, które nigdy nie znalazły się w tego typu relacji. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak w praktyce wygląda narcystyczne zaburzenie osobowości. O tym problemie uczą się jedynie studenci psychologii. Jednak nawet i oni mają czasem problem z rozpoznaniem narcyza. Podczas terapii niektórzy ulegają jego urokowi osobistemu i pozwalają sobą manipulować. Trauma po związku z narcyzem jest czymś całkowicie naturalnym. Z czego wynika i jak wygląda w praktyce?

Spis treści:

  1. Trauma po związku z narcyzem osłabia, a nie wzmacnia
  2. Dlaczego tak łatwo wejść w związek z narcyzem?
  3. Mroczne oblicze narcyza
  4. Odwracanie kota ogonem i zrzucanie winy na innych
  5. Gaslighting a związek z narcyzem
  6. Jawne zdrady narcyza
  7. Przemoc narcystyczna pozostawia trwały ślad w psychice
  8. Trauma po związku z narcyzem a zespół stresu pourazowego

Trauma po związku z narcyzem osłabia, a nie wzmacnia

Zapewne nie raz słyszałaś powiedzenie: co cię nie zabije, to cię wzmocni. W przypadku związku z narcyzem nie ma ono zastosowania. To bardzo traumatyzujące wydarzenie w naszym życiu. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo, dopóki same nie staniemy się ofiarami przemocy narcystycznej. Można by stwierdzić, że kobiety, które wchodzą w tego typu relacje, same są sobie winne. Jednak w rzeczywistości każdy z nas może stać się ofiarą manipulacji narcystycznej.

Dlaczego tak łatwo wejść w związek z narcyzem?

Zaburzenia osobowości mają to do siebie, że nie widać ich na pierwszy rzut oka. Narcyz początkowo robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Psycholodzy podkreślają jednak, by zachować czujność, gdy znajomość z mężczyzną wydaje się zbyt idealna i bajkowa. Zazwyczaj bowiem stoi za tym próba manipulacji. Narcyz początkowo bardzo się stara i organizuje romantyczne randki po to, abyś się w nim zakochała i zaangażowała w znajomość. Nikt tak jak on nie potrafi udawać miłości. Może nią wręcz bombardować. Gdy ktoś przynosi ci kwiaty, zabiera na romantyczne randki do innych miast, spełnia twoje najskrytsze marzenia, jesteś przekonana, że trafiłaś na prawdziwy skarb. Niestety, to bardzo złudne wrażenie. Narcyz doskonale wie, jak udawać miłość, aby odnieść sukces.

Mroczne oblicze narcyza

Gdy związek z narcyzem wchodzi na wyższy poziom i staje się poważniejszy, on zaczyna czuć się bezkarny. To czas, kiedy ujawnia swoje mroczne oblicze. Ty przeżywasz ogromny szok, ponieważ przyzwyczaiłaś się, że u jego boku czekają cię romantyczne randki. Tymczasem on ubiera najbrzydszy, poplamiony T-shirt, nawet niespecjalnie dba o higienę i zaczyna zaniedbywać twoje potrzeby.

Odwracanie kota ogonem i zrzucanie winy na innych

Kryzys w związku zazwyczaj skłania nas do szczerej rozmowy. Podejmujemy temat i narcyz albo od niego ucieka, albo rozpoczyna się odwracanie kota ogonem. Ludzie z tym zaburzeniem osobowości nigdy nie przyznają się do winy. Zawsze obarczają nią partnera i swoje otoczenie. Przyznanie się do błędu stanowiłoby bowiem poważny cios dla kruchego narcystycznego ego.

Gaslighting a związek z narcyzem

Niestety, trauma po związku z narcyzem jest często spotykanym problemem, którego nie należy lekceważyć.  Techniki manipulacji, którymi posługuje się zaburzony człowiek, często są bardzo wyrafinowane. On uprawia gaslighting, czyli poddaje w wątpliwość to, co widzisz i słyszysz. Chce, abyś zwątpiła w siebie i w swoje zdrowie psychiczne.

Jawne zdrady narcyza

Narcyz często dopuszcza się zdrad. Ciebie może zaskoczyć fakt, jak bardzo się z tym nie kryje. W końcu nikt normalny tak nie robi. Zdrady narcyza często są jawne, podobnie jak zażywanie narkotyków czy nadużywanie alkoholu. Dlaczego on tak się zachowuje? Niestety, narcystyczne zaburzenie osobowości idzie w parze z brakiem empatii. Niedostateczna ilość neuronów lustrzanych czyni z narcyza bestię pozbawioną wszelkich skrupułów. Potrafi on dążyć po trupach do celu, nie zważając na to, że krzywdzi innych. On nikogo nie kocha, nawet własnych dzieci, ponieważ jest niezdolny do odczuwania uczuć wyższych takich jak miłość.

Przemoc narcystyczna pozostawia trwały ślad w psychice

Długotrwała przemoc narcystyczna pozostawia trwałe ślady w psychice jego ofiar.  On dąży do tego, aby podkopać twoją pewność siebie, m.in. poprzez krytykę twojego ubioru, dokonań czy planów na życie. Nie ufasz sobie, ale przestajesz też wierzyć w innych. Przemoc narcystyczna to zazwyczaj przemoc psychiczna, która nie pozostawia po sobie śladów. Jej sprawca może jednak z czasem posunąć się znacznie dalej. Przemoc fizyczna, jaką funduje swojej ofierze, została starannie przemyślana. On cię szarpie, popycha lub poddusza. Oczywiście wszystko w taki sposób, aby nie pozostawić śladów i w razie czego móc się wyprzeć. On cię nie popchnął, to ty masz problem z zachowaniem równowagi. On nadużywa alkoholu i cię poddusza? Sama jesteś sobie winna, bo na niego krzyczysz, przez co on musi się uspokoić paroma drinkami, a po nich rzekomo nie pamięta, co robi. Często jednak narcyz udaje zaniki pamięci. Doskonale bowiem kontroluje sytuację, gdyż jest maniakiem kontroli. Swoje złe zachowanie zrzuca na okoliczności czy alkohol.

Trauma po związku z narcyzem a zespół stresu pourazowego

Trauma po związku z narcyzem zamyka nas na inne związki. Nie chcemy w nie wchodzić i ponownie doświadczać przemocy, w tym seksualnej. Narcyz zrobił wszystko, by nam obrzydzić związek, seks czy miłość, a nawet ogół mężczyzn. Teraz same musimy odbudować swój świat. Przemoc narcystyczna pozostawia trwałe ślady w psychice, dlatego możesz potrzebować długotrwałej psychoterapii. Jako ofiara poważnych nadużyć możesz cierpieć na depresję i stany lękowe. Trauma po związku z narcyzem jest porównywalna do tej, jaką przechodzi żołnierz po powrocie z frontu, gdzie widział śmierć swojego kolegi. Jeśli czujesz, że sama nie radzisz sobie ze skutkami przemocy narcystycznej, umów się na wizytę do psychologa, który cieszy się dobrą opinią wśród klientów. Pomoże on dojść do siebie i przepracuje z tobą traumatyczne doświadczenia.