przemoc narcystyczna
Zdjęcie autorstwa Rene Asmussen z Pexels

Niesłuszne oskarżenia to coś, z kim nikt nie lubi się mierzyć. Fakt, iż ktoś bezpodstawnie przypisuje nam złe intencje lub czyny, rodzi poczucie niesprawiedliwości i krzywdy. Niestety, nie każdy wie, jak zareagować na niesłuszne oskarżenia. Poza tym te nie zawsze stanowią jedyny problem. Pół biedy, gdy ktoś nam nie ufa i uważa, że to my dopuściliśmy się zaniedbania. Gorzej, gdy ktoś celowo oskarża nas o złe czyny. W takiej sytuacji pojawia się przemoc narcystyczna.

Spis treści:

  1. Skąd się biorą niesłuszne oskarżenia?
  2. Nieufność wobec osób nowo poznanych
  3. Niesłuszne oskarżenia i gaslighting
  4. Jak wygląda przemoc narcystyczna?
  5. Czy narcystyczne zaburzenie osobowości można wyleczyć?
  6. Przemoc narcystyczna może doprowadzić do załamania nerwowego
  7. Zerwanie kontaktu z narcyzem, czyli odpuść sobie toksyczne relacje

Skąd się biorą niesłuszne oskarżenia?

Niesłuszne oskarżenia to coś, z czym prędzej czy później spotka się każdy z nas. Ludzie są różni. Pojawiają się też różne sytuacje. Czasem ktoś celowo przypisuje nam złe intencje, aby zniechęcić innych do nas. Kiedy indziej w ten sposób broni własne interesy, oddalając podejrzenia od siebie. Np. nasza koleżanka ze studiów może nas nie lubić. Ba, kieruje nią zazdrość o faceta, z którym się spotykamy. W rezultacie próbuje nam zepsuć opinię, rozpowiadając innym, że prowadzimy się niemoralnie. Z kolei koleżanka z pracy, która sama zawaliła termin projektu, może twierdzić, iż przekazałyśmy jej niewłaściwą datę realizacji. W ten sposób próbuje uniknąć odpowiedzialności za własne czyny.

Nieufność wobec osób nowo poznanych

Nie możemy też zapominać o sytuacji, gdy wkraczamy do jakiegoś środowiska. Jako osoby nowe i z zewnątrz często musimy wkupić się w cudze łaski. Zanim to jednak nastąpi każdy spogląda na nas podejrzliwie i nie darzy nas zaufaniem. Jeśli w międzyczasie w danej grupie wydarzy się coś złego, np. ktoś poda konkurencji nasz cennik albo warunki przetargu, to my w pierwszej kolejności stajemy się podejrzane. Niesłuszne oskarżenia są skierowane pod naszym adresem.

Niesłuszne oskarżenia i gaslighting

O ile powyższe sytuacje nie są przyjemne, ale można je racjonalnie uzasadnić, o tyle czasem trafiamy na ludzi, którzy zachowują się w dziwny sposób. Gdy ktoś wysuwa pod naszym adresem niesłuszne oskarżenia, w pierwszym odruchu próbujemy się bronić. Przedstawiamy nawet dowody, podajemy uzasadnienie etc. Jeśli jednak po chwili słyszymy, że sfabrykowałyśmy zdjęcia, pliki etc., to czujemy się beznadziejnie. Tego typu sytuacje często jawią się absurdalne i pozbawione logiki. Nierzadko właśnie takie są. A to, czego padamy ofiarą, to nic innego jak przemoc narcystyczna.

Jak wygląda przemoc narcystyczna?

Przemoc narcystyczna to bardzo trudny problem. Tutaj nie pomoże nam logika. Nie znajdziemy też sposobu, aby przemówić do kogoś, udowodnić mu swoje racje. Nawet gdy przedstawimy pliki, dokumenty etc., to usłyszymy, że sfabrykowaliśmy. Osoba cierpiąca na narcystyczne zaburzenie osobowości często zarzuca nam dziwne rzeczy, z którymi nawet trudno dyskutować. Może nie odpisywać na nasze wiadomości, a kiedy nie piszemy kolejnych, jesteśmy oskarżane o to, że ją ignorujemy. Narcyz ma tendencję do odwracania kota ogonem. Dlatego tak się dzieje?

Czy narcystyczne zaburzenie osobowości można wyleczyć?

Narcystyczne zaburzenie osobowości stanowi poważną przypadłość, którą często bagatelizujemy, wręcz z niej żartując. W obiegowej opinii panuje przekonanie, że narcyz to ktoś, kto spędza przed lustrem zbyt wiele czasu. Tymczasem to jedno z najpoważniejszych zaburzeń osobowości. Co gorsze, dla narcyza zazwyczaj nie ma ratunku. Psychoterapeuci bezradnie rozkładają ręce. Nie mogą przecież zmusić do terapii kogoś, kto nie chce z niej skorzystać. Narcyz nigdy nie wykazuje dobrej woli w tym zakresie, ponieważ uważa, że nie ma żadnego problemu. Jemu jest tak wygodnie. Zmierzenie się z rzeczywistością odnowiłoby w nim ranę narcystyczną.  Musiałby się skonfrontować z myślą, że nie jest tak idealny, na jakiego pozuje. Czasem, jak każdy popełnia błędy.

Przemoc narcystyczna może doprowadzić do załamania nerwowego

Przemoc narcystyczna to poważny problem, ponieważ podkopuje naszą samoocenę oraz wiarę we własne zmysły i spostrzeżenia. Narcyz często uprawia gaslighting, czyli wygaszanie. Twierdzi, że nie powiedział tego, co usłyszałyśmy. Upiera się na przy stanowisku, że na zdjęciu widzi co innego niż ty. Przemoc narcystyczna może sprawiać, iż ofiara czuje, że popada w obłęd, cierpi na zaburzenie psychiczne. Tymczasem  ona funkcjonuje prawidłowo. Jest w pełni zdrowa. Tylko sprawca przemocy narcystycznej potrzebuje specjalistycznego leczenia, którego nie zamierza podjąć.

Zerwanie kontaktu z narcyzem, czyli odpuść sobie toksyczne relacje

Jeśli masz do czynienia z tak zaburzoną osobą, powinnaś z nią zerwać kontakt. Gdy  taką postawę reprezentuje koleżanka lub dalszy członek rodziny, warto przestać z kimś takim rozmawiać.  Jeśli narcyzem jest twój partner, musisz od niego odejść. To jedyna słuszna decyzja, w przeciwnym wypadku ta osoba zniszczy cię i pozbawi wszelkiej radości życia. W skrajnych przypadkach narcyz poprzez stosowaną przemoc może doprowadzić do depresji, załamania nerwowego, a nawet prób samobójczych.