Dlaczego manipulator się nie zmieni
Amir Khan z Unsplash

Szacuje się, że na makiaweliczne zaburzenie osobowości cierpi od 2 do 4% społeczeństwa. Zalicza się je do mrocznej triady wraz z narcyzmem i psychopatią. Specjaliści zauważają, że cechy manipulatora często przenikają się z zachowaniami narcystycznymi i czynami psychopatycznymi. Tacy ludzie są groźni dla otoczenia, bo celowo krzywdzą innych i nie odczuwają z tego tytułu nawet najmniejszych wyrzutów sumienia. Brakuje im bowiem zalążków empatii. Dlaczego manipulator się nie zmieni?

 

Dlaczego manipulator się nie zmieni? Wykorzystywanie innych daje mu profity

Choć w psychologii zazwyczaj powtarza się, że każdy ma szansę zmienić swoje życie na lepsze i bardziej satysfakcjonujące, to istnieją od tego pewne wyjątki. Przede wszystkim modyfikacja dotychczasowych postaw wymaga naszego zaangażowania. Jeśli odpowiada nam obecny stan, nie czujemy się zmotywowani do wprowadzenia jakichkolwiek zmian. Manipulator nie wykazuje dobrej woli, bo jemu pasuje sytuacja, w której traktuje innych jako narzędzia do osiągnięcia upragnionego celu. Makiawelistę często rozsadza wewnętrzna duma, że jest sprytny i potrafi oszukać innych, wyprowadzając ich w pole. Kiedy nie wysyła nam towaru ze sklepu online, nie czuje się zobowiązany do zwrotu pieniędzy. Choć przelew został zaksięgowany, a klienta chroni prawo konsumenckie, manipulator nic sobie z tego nie robi. Uważa bowiem, że nikt mu nie podskoczy. 

 

Dlaczego manipulator jest tak zuchwały?

Rzeczywiście bardzo często tak się dzieje. Jako zdrowe jednostki obdarzone empatią i uczciwością nie potrafimy odnaleźć się w pokrętnej “logice” makiawelisty. Nie umiemy przewidzieć jego działań z wyprzedzeniem, bo on często postępuje niekonwencjonalnie. Zuchwałość stanowi jego drugie imię. Normalny człowiek, nawet jeśli czasem pozwala sobie na nieco więcej, wie, że w pewnym momencie trzeba przestać. Inaczej można narazić się na odpowiedzialność karną. Manipulatora to nie przeraża, bo jest jak kot, który wielokrotnie spadł na cztery łapy.

 

Makiawelizm i brak zdolności do samokrytyki

Dlaczego manipulator się nie zmieni? Brakuje mu zdolności do autorefleksji i samokrytyki. Uważa, że niczemu nie jest winny. Nie naprawi zatem popełnionych błędów. Nie zwróci nadpłaty za przyspieszenie usługi, która nie została przyspieszona. Nie wypłaci premii, o której wspominał przez telefon, gdy prosił o pracę po godzinach. W przypadku manipulatora trzeba uważać, aby wszystko mieć na piśmie, a w razie gdy narusza ustalenia, nie wdawać się w jałowe dyskusje, lecz wkroczyć na drogę prawną. 

 

Jak makiawelista manipuluje terapeutami i staje się groźniejszy?

Jeśli trafisz na makiawelistę i zasugerujesz mu pomoc psychologiczną, możesz być pewna negatywnej reakcji. On uważa terapeutów za specjalistów od “wariatów’, a rozmowy z nimi za “jałowe”. Bardzo często stawia ich w złym świetle. Poza tym może Ci zasugerować, że to Ty potrzebujesz leczenia i poddać w wątpliwość Twoją percepcję. Manipulator często stosuje gaslighting, żeby Cię pozbawić pewności siebie. Jeśli jakimś cudem trafi do gabinetu terapeuty, zacznie robić wszystko, by zmylić czujność specjalisty. Bardzo często makiawelista kończy terapię z jeszcze większą znajomością technik manipulacji. Staje się zatem jeszcze gorszym przeciwnikiem dla zdrowych jednostek obdarzonych empatią.

 

Jak wyciągać konsekwencje wobec manipulatorów?

Wiesz już, dlaczego manipulator się nie zmieni. Nadeszła pora, aby pozbyć się złudzeń, że swoją miłością go uzdrowisz. Nikt go nie “naprawi”, bo on zwyczajnie nie chce się zmienić. Ze swojego toksycznego zachowania cierpi liczne profity. Jedyne, co możemy zrobić, to wyciągać konsekwencje wobec manipulatora. Gdy sprawa o niewydanie towaru trafi przed sąd, istnieje spora szansa, że ją wygrasz, a wtedy może on przestanie tak jawnie oszukiwać ludzi. Czasem warto zadbać o siebie i przestać myśleć o kimś, kto jest niezdolny do empatii emocjonalnej. Potrafi jedynie ranić i krzywdzić innych.

 

Bibliografia:

  1. Petitcollin C.; Jak nie dać sobą manipulować?; Wydawnictwo Feeria, 2022