recepta online
Pexels

Kobiety są główną grupą pacjentów korzystających  z usług przychodni online, w których można otrzymać e-receptę. Jest to spowodowane tym, że kobiety bardzo często stosują antykoncepcje hormonalną lub leki w ramach hormonalnej terapii zastępczej, która ma na celu niwelowanie przykrych dolegliwości związanych z menopauzą.

Główną zaletą e-konsultacji lekarskie jest możliwość otrzymania recepty nawet w kilkanaście minut bez wychodzenia z domu.

Hormonalna terapia zastępcza – lepszy komfort

Od lat wiadomo, że menopauza to czas w życiu kobiety, który może powodować wiele przykrych dolegliwości, którego mogą mieć wpływ na relacje z otoczeniem, pracą zawodową czy też na stan zdrowia. Wiele kobiet w średnim wieku myśli o menopauzie w kontekście czegoś złego, co się kojarzy z dolegliwościami, nad którymi ciężko zapanować. Niektóre wręcz boją się tego stanu.

Jest to oczywiście zrozumiałe, ponieważ wystarczy przeczytać komentarze na forach ginekologicznych, czy innych stronach internetowych, na który kobiety dzielą się swoimi odczuciami związanymi z menopauzą.

Menopauza kojarzy się z uderzeniami gorąca, potliwością, zmiennym nastrojem, obniżoną satysfakcją z życia. Dodatkowo spadek estrogenów może powodować wypadanie włosów oraz pogorszenie jędrności skóry.

Celem hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) jest niwelowanie dolegliwości związanych z niższym poziomem estrogenów, a także zapobieganie wystąpieniu osteoporozy.

Szacuje się, że tylko 4% kobiet w Polsce w okresie menopauzy korzysta z HTZ. Z wypowiedzi ekspertów można się dowiedzieć, że praktycznie u wszystkich kobiet, które nie mają zwiększonego ryzyka choroby zakrzepowo – zakrzepowej oraz stwierdzonych nowotworów, można wdrożyć hormonalną terapię zastępczą.

Kobiety, które borykają się z dolegliwościami związanymi z menopauzą, powinny porozmawiać z lekarzem ginekologiem na temat stosowania HTZ. Menopauza nie powinna być w życiu kobiety czasem, w którym aktywność społeczna lub samopoczucie są na niższym poziomie.

Recepta online – terapia hormonalna

Recepta online jest to e-recepta uzyskana w przychodni online podczas konsultacji lekarskiej. Bardzo dużo kobiet korzysta z tej formy otrzymania recepty, ponieważ wiąże się ona z wieloma zaletami.

Już w kilka minut można uzyskać e recepta antykoncepcja lub e-receptę na leki w ramach stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Jak wiadomo, koszt stacjonarnej konsultacji lekarskiej przewyższa koszt e-wizyt, więc kobiety chętnie korzystają z tej formy kontaktu z lekarzem.

Należy pamiętać, że dobór odpowiednich tabletek, powinien dokonać lekarz ginekolog na podstawie historii choroby oraz aktualnego stanu zdrowia, lecz kontynuowanie leczenia może być prowadzone w ramach innej placówki medycznej.

Jeżeli nie pojawiły się dodatkowe dolegliwości, stan zdrowia nie uległ pogorszeniu, a aktualnie jest stosowany lek, to uzyskanie recepty online jest alternatywną formą skorzystania z placówki medycznej.

Przebieg e-konsultacji lekarskiej

Każda przychodnia online, która bardzo często jest również placówkę medyczną, ma inny proces realizacji konsultacji, lecz wszystkie przychodnie mają bardzo podobny schemat działania.

Wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową, wybrać usługę, dokładnie wypełnić ankietę medyczną oraz podać dane personalne. Następnie usługę należy opłacić (głównie w ramach płatności online) oraz zaczekać kilkanaście minut na informacje od lekarza.

Zdarza się, że pacjenci są sceptyczni, jeżeli zauważą, że należy podać numer PESEL oraz adres zamieszkania. Te dane są potrzebne do wystawienia recepty. Warto przed konsultacją zapoznać się z regulaminem placówki oraz polityką prywatności z której można się dowiedzieć, kto jest administratorem danych osobowych oraz w jaki sposób dane są przetwarzane.

Istotne jest również to, aby bardzo dokładnie wypełnić ankietę medyczną oraz przede wszystkim – zgodnie z prawdą i stanem zdrowia. Zdarza się, że pacjenci potrafią kłamać, lecz należy pamiętać, że ankietę analizuje lekarz, który posiada wiedzę medyczną, więc niekiedy jest w stanie zorientować się czy pacjent kłamie czy też nie. Często dochodzi do sytuacji, że kobieta wnioskuje o antybiotyki (zawiesina doustna) w ramach własnej konsultacji, a następnie taki antybiotyk chce podać dziecku, myśląc, że lekarz nie zorientuje się, że lek ma być przeznaczony dla dziecka. Antybiotyki dla osób dorosłych są zazwyczaj w formie tabletek, a zawiesina ma inne dawkowanie i często jedna butelka zawiesiny/syropu wystarcza na dwie dawki dla osoby dorosłej, więc finalnie, aby przeprowadzić skuteczną terapię – dorosły pacjent musiałby wypić kilka butelek przygotowanej zawiesiny. Powyższa sytuacja pokazuje, że nie warto kłamać, ponieważ kłamstwo często można odkryć.

Zazwyczaj po konsultacji medycznej, pacjent otrzyma dokumentacje medyczną z zaleceniami oraz wiadomość SMS z czterocyfrowym kodem do apteki. W aptece należy podać kod recepty oraz numer PESEL lub wydruk e-recepty z kodem kreskowym.

E-recepta w sytuacji awaryjnej

Zdarzają się sytuacje w których kobieta potrzebuje natychmiast e-receptę, zwłaszcza na tabletki w ramach antykoncepcji awaryjnej. Powszechnie wiadomo, że ,,tabletkę po” należy zażyć jak najszybciej po stosunku seksualnym, w którym nie było zabezpieczenia.

,,Tabletka dzień po” ma za zadanie ograniczyć możliwość dojścia do zapłodnienia, lecz jak inne formy antykoncepcji – nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności. Antykoncepcji awaryjnej również nie wolno stosować często.

E-receptę na tabletkę dzień po można uzyskać m.in. w przychodni MEDSPAN: https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/