Miłość i związki

Dlaczego związek z narcyzem tak długo trwa?

związek z narcyzem

NATHAN MULLET z Unsplash

Mogłoby się wydawać, że skoro związek z narcyzem jest tak toksyczny, to osoby, które weszły w tego typu relacje, zechcą je szybko zakończyć. Tymczasem te potrafią trwać długie lata. Co jest tego przyczyną? W naszym artykule zdradzamy, dlaczego związek z narcyzem tak długo trwa.

Spis treści:

  1. Narcyz i jego dwie twarze. Dlaczego jest doskonałym uwodzicielem?
  2. Techniki manipulacji a trwanie w toksycznym związku
  3. Gaslighting, czyli wyrafinowana manipulacja
  4. Dlaczego związek z narcyzem tak długo trwa? Zalewanie miłością
  5. Koluzja, czyli nieświadome uwikłanie
  6. Usprawiedliwianie narcyza

Narcyz i jego dwie twarze. Dlaczego jest doskonałym uwodzicielem?

Narcyz charakteryzuje się tym, że ma dwie twarze. Początkowo pokazuje nam tę dobrą, którą zna jego otoczenie – znajomi, współpracownicy czy lokalna społeczność. Narcyz potrafi uwodzić jak mało kto. Dba o to, aby pierwsze randki miały niezwykły, romantyczny charakter. Przy jego boku czujesz się jak w bajce. Wszystko wygląda zupełnie inaczej, zyskuje magiczny wymiar. Skoro on się tak bardzo stara, to musi nas kochać. Zakładamy, że trafiłyśmy na wyjątkowego mężczyznę i uśmiechnęło się do nas szczęście. Coraz bardziej angażujemy się w tę znajomość i zakochujemy. Z czasem jednak związek z narcyzem się umacnia, on staje się pewny siebie i pokazuje swoją mroczną twarz.

Techniki manipulacji a trwanie w toksycznym związku

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego związek z narcyzem tak długo trwa, to musisz wiedzieć, że on do perfekcji opanował sztukę manipulacji. Wie, jak tobą pokierować, żebyś nie obwiniała go za złe zachowanie, tylko odpowiedzialność za jego naganną postawę przypisywała samej sobie. Temu właśnie służy początkowe miłosne uniesienie. Narcyz gra miłość, bo jej nie czuje, ale robi to tak przekonująco, że nie tylko ty się na to nabierasz, ale też twoje otoczenie. W rezultacie wiele osób jest w stanie uwierzyć, że naprawdę zawiniłaś, skoro ten wspaniały człowiek nagle wybuchnął czy powiedział ci coś przykrego.

Gaslighting, czyli wyrafinowana manipulacja

Do tego dochodzi jeszcze gaslighting, jako technika manipulacji. Narcyz dba o to, abyś przestała ufać swoim zmysłom.  Robi wszystko, by zaprzeczyć temu, co widzisz i słyszysz. Zaczynasz odnosić wrażenie, że dzieje się z tobą coś niedobrego. Jemu o to chodzi, bo jeśli będzie mógł ci wmówić, że twoje podejrzenia dotyczące zdrady to tylko imaginacje twojego chorego umysłu, on staje się stroną wygraną.

Dlaczego związek z narcyzem tak długo trwa? Zalewanie miłością

Czasem chcesz zakończyć związek z narcyzem. Dochodzisz bowiem do wniosku, że ten wnosi do twojego życia dużo więcej złego niż dobrego. Masz dosyć cierpienia i odwracania kota ogonem. Narcyz nie chce, abyś odeszła, to uderzyłoby w jego kruche ego, które nader wszystko usiłuje chronić. W rezultacie uprawia zalewanie miłością. Nagle staje się taki jak na początku związku. Chcesz wierzyć, że on miał tylko gorszy okres w życiu. Znowu czujesz się szczęśliwa i adorowana. Postanawiasz przy nim zostać, po chwili jednak on znowu ujawnia swe mroczne oblicze. On zawsze da ci tyle uczucia, byś nie odeszła, ale na tyle mało, że nigdy nie będziesz czuła się w pełni szczęśliwa u jego boku.

Koluzja, czyli nieświadome uwikłanie

Związek z narcyzem często trwa długie lata, a nierzadko okazuje się małżeństwem do końca życia, ponieważ zachodzi tutaj koluzja, czyli uwikłanie, z którego nie zdajesz sobie sprawy na poziomie świadomym. Ty wychowałaś się w rodzinie narcystycznej, gdzie zawsze unieważniano twoje obserwacje i uczucia. Przyzwyczaiłaś się do takiego traktowania, w rezultacie w związku z narcyzem odnajdujesz schemat, który znasz z przeszłości i który powtarzasz. On z kolei potrzebuje osoby potulnej, którą będzie mógł manipulować.

Usprawiedliwianie narcyza

Ponadto wiele osób nie wie, czym jest narcyzm. Facet dziwnie się zachowuje, zakładamy, że ma problem z wyrażaniem emocji jak większość mężczyzn. Ewentualnie zrzucamy winę na trudne dzieciństwo i kiepskie relacje z matką. Jego traktujemy jako jednostkę poszkodowaną, której należy się współczucie. W rezultacie poświęcamy same siebie w imię niesienia pomocy narcyzowi. To najgorsze, co możemy zrobić. Nasza miłość go nie uzdrowi, on nigdy się nie zmieni, ponieważ cierpi na poważne zaburzenie osobowości. To jednak niesie ze sobą liczne benefity. Bycie narcyzem we współczesnym świecie zwyczajnie się opłaca. Dlaczego zatem on miałby pójść na psychoterapię i ciężko pracować nad sobą?

Dodaj komentarz