Jak niszczy cię narcyz
Jonathan Borba z Unsplash

Narcystyczne zaburzenie osobowości to duży problem, jednak nie dla samego zainteresowanego, ale jego otoczenia – partnerki, współpracowników czy dzieci. Osoby, które zmagają się z tą przypadłością, to doskonali aktorzy udający uczucia. Niestety, w rzeczywistości nie są zdolni do odczuwania miłości, współczucia itp. Podczas gdy my zakochujemy się w jednostce narcystycznej, ona traktuje nas jako inwestycję. Zawsze zastanawia się, co da jej znajomość z nami. Czy dzięki niej zyska awans społeczny, a może świetnie płatną pracę? W naszym artykule pokazujemy, jak niszczy cię narcyz.

Spis treści:

  1. Brak pewności siebie a związek z narcyzem
  2. Jak niszczy cię narcyz? Generuje zamieszenie i podaje sprzeczne informacje
  3. Starannie zaplanowana krytyka twojej osoby
  4. Przemoc narcystyczna. Zaprzeczanie
  5. Przemoc psychiczna. Ignorowanie odpowiedzialności

Brak pewności siebie a związek z narcyzem

Związek z narcyzem bardzo destrukcyjnie wpływa na naszą psychikę. Wynika to z faktu, że on stopniowo podkopuje naszą samoocenę. Brak pewności siebie jest dla niego korzystny. Wtedy może nam wmawiać różne rzeczy i twierdzić, że my zmyślamy pewne sytuacje, w których rzekomo źle się zachował. Narcyz przyłapany na kłamstwie często twierdzi, że nic takiego nie powiedział, że źle go usłyszałyśmy, coś przekręciłyśmy, dokonałyśmy nadinterpretacji. Podkopywanie pewności siebie zazwyczaj zaczyna się dość niewinnie. On mówi ci komplement w taki sposób, aby jednocześnie wbić ci szpilę. Może krytykować twój ubiór, makijaż czy manicure. Ma w tym tylko jeden cel. Zależy mu na tym, aby twoja samoocena spadła i żeby brakowało ci pewności siebie, dzięki której mogłabyś go zostawić, stwierdzając, że cię krzywdzi.

Jak niszczy cię narcyz? Generuje zamieszenie i podaje sprzeczne informacje

Przemoc narcystyczna jest specyficzna. Wiele osób z tego powodu jej w ogóle nie dostrzega. Narcyz jest mistrzem zamieszania i podawania sprzecznych informacji. Często kłamie, jeśli wie, że dzięki temu przybliży się do celu. Np. może wprowadzać chaos informacyjny na linii ty – twoja przyjaciółka. On w ten sposób na ogół dąży do skłócenia cię ze wszystkimi bliskimi osobami. Doskonale wie, że sama jesteś słabsza niż w grupie. Jeśli masz oparcie w przyjaciółkach i bliskich, nie zamierzasz zrywać z nimi kontaktu, on nie może tobą sprawnie manipulować. Zawsze znajdzie się bowiem ktoś, kto potwierdzi twoje spostrzeżenia i równie ostro skrytykuje go za jego niewłaściwe zachowanie.

Starannie zaplanowana krytyka twojej osoby

Jeśli zastanawiasz się, jak niszczy cię narcyz, to musisz wiedzieć, że często sięga po krytykę. Jednak nigdy otwarcie cię nie krytykuje. Zawsze wbija szpilę w przemyślany sposób. Np. lubię kobiety w obcisłych spodniach, bo te podkreślają krągłe pośladki. Teoretycznie cię nie obraził. W praktyce dał ci wyraźnie do zrozumienia, że nie spełniasz jego oczekiwań. On chce, żebyś poczuła się źle, ponieważ wówczas zyska nad tobą władzę. Jeśli masz silnie rozwiniętą inteligencję emocjonalną i interesujesz się psychologią, z pewnością zauważysz, że zdanie jest dziwnie skonstruowane i ma na celu dać ci do zrozumienia, że nie wpisujesz się w jego preferencje. To nic innego jak przemoc psychiczna. Zazwyczaj jednak kobiety, które ją dostrzegają, stają się dla narcyza zbyt pobłażliwe, ponieważ otoczenie w tym zdaniu nie widzi jawnej krytyki. Narcyz celowo tak działa, aby tobie wydawało się, że tylko ty dramatyzujesz i szukasz winy w całym. On rzadko pozwala sobie na otwartą krytykę, a jeszcze rzadziej podaje jakiekolwiek argumenty.

Przemoc narcystyczna. Zaprzeczanie

Zaprzeczanie to kolejna broń w ręku narcyza. On uwielbia kwestionować to, czy dobrze zapamiętałaś jego wypowiedź. Jeśli zwracasz mu uwagę, że cię szarpał, on twierdzi, że nigdy tego nie robił i nie wie, skąd masz takie pomysły. Krótko mówiąc, ten zaburzony człowiek potrafi kłamać w żywe oczy. Jeśli masz wysoką pewność siebie, nie dasz sobie nawinąć makaronu na uszy i nie zwątpisz w swoje zmysły. Uznasz po prostu, że masz do czynienia z manipulatorem, który nie potrafi przyznać się do winy.

Przemoc psychiczna. Ignorowanie odpowiedzialności

Psycholodzy podkreślają, że to, jak się czujemy, zależy od nas. Nawet słowa krytyki możemy odrzucić jako niechciany  prezent. Prawda jest jednak taka, że te zasady sprawdzają się, gdy możemy pielęgnować poczucie własnej wartości. Przy narcyzie jest to niemożliwe. Związek z nim na ogół zaczyna się przepięknie i nie wróży nadchodzącej katastrofy. W związku z tym wchodzimy w toksyczne relacje, które później fundują nam przemoc psychiczną. Osoba, która regularnie pada jej ofiara, boryka się ze spadkiem samooceny. W rezultacie nie ma siły walczyć, gdy związek z narcyzem zamienia się w ignorowanie odpowiedzialności. On nie czuje się winny, że przegrał w kasynie wasze ostatnie pieniądze. Nie ma wyrzutów sumienia, gdy pod twoją nieobecność sprowadza do domu obce kobiety. Jeśli szef zwolni go ze względu na poważne naruszenie zasad, to widzi w nim zło wcielone, które przyczepiło się, nie mając do tego podstaw. Narcyz nigdy nie przyzna się do błędu, ponieważ mogłoby to naruszyć jego wątłe ego, które usilnie chroni.

Zapraszamy do lektury:

Psychoterapeuta online – jak przygotować się do wizyty