Psychoterapeuta online
Pixabay

Stało się. Zaczynasz rozumieć, że przedłużający się smutek, ciągle zmęczenie i lęk sprawiają, że dni zlewają się w ciąg nic nieznaczących godziny. Rozważasz sięgnięcie po pomoc psychologa, ale obawiasz się, co pomyślą o tobie inni i czy wpłynie to na twoje samopostrzeganie. Obawy te mogą zostać zredukowane, jeśli wsparcia udzieli ci psychoterapeuta online. I do tej wizyty warto się jednak odpowiednio przygotować, aby skupić się wyłącznie na procesie przywracania równowagi emocjonalne.

Jak sprawdzić, czy potrzebujesz wsparcia psychologa?

Każdego dnia ludzki układ nerwowy musi przetwarzać ogromną liczbę bodźców napływających z wnętrza organizmu oraz ze środowiska zewnętrznego. Hałas, intensywne oświetlenie, skoki temperatury – wszystko to może doprowadzić do przebodźcowania. Jeśli stan ten utrzymuje się przez długi czas, coraz większym wyzwaniem staje się zrozumienie i opanowanie emocji.

Nie zawsze samo zredukowanie napływających bodźców pomaga odzyskać równowagę. Niekiedy konieczne jest sięgnięcie po pomoc psychologa. Im wcześniej się zdecydujesz na ten krok, tym lepiej, ponieważ wówczas rozpoczęta terapia zredukuje ryzyko przeobrażenia się nieprawidłowości w poważną chorobę jak np. depresja.

Bez wiedzy z zakresu psychologii autodiagnoza nie jest możliwa, tym bardziej że wyzwaniem może okazać się już sama próba zrozumienia tego, co czujesz. Ze wszech stron słyszysz, że wyolbrzymiasz problemy albo że nawracające epizody depresyjne to efekt braku obowiązków. Nie pozwól wpędzić się w spiralę błędnych (i nie swoich) przekonań. Masz prawo czuć to, co czujesz i zadbać o swoje zdrowie.

Jeśli nie wiesz, czy to już czas, by sięgnąć po pomoc specjalisty – wykonaj testy psychologiczne. Test Dass 21 służy określeniu stopnia nasilenia stresu, lęku i stanu depresyjnego. Test Holmes-Rahe pozwala natomiast ocenić poziom obciążenia stresem w ciągu minionego roku. Nie są to testy diagnostyczne, ale pomogą ci podjąć decyzję, czy warto już skorzystać ze wsparcia terapeuty.

Co jest ci potrzebne, aby odbyć sesję online z psychologiem?

Dzięki rozwiniętej technologii znacząco zmieniły się sposoby korzystania z różnych form terapii. Nie inaczej jest z sesjami psychologicznymi. Jeszcze do niedawna odbywały się one wyłącznie w gabinecie. Obecnie mogą być realizowane także przez internet. Ważne jest jednak, aby wcześniej zadbać o techniczną stronę spotkania.

Aby psychoterapeuta online mógł cię wesprzeć, musisz nie tylko mieć komputer, ale również dostęp do internetu. Jeśli zdecydujesz się na wideokonferencję – zadbaj o działające kamerę i słuchawki. Niezbędny będzie także zainstalowany program Skype lub Vsee. W przypadku sesji w formie czatu wystarczy wyłącznie jeden z wymienionych programów. Natomiast na potrzeby realizacji sesji e-mailowych – dostęp do poczty elektronicznej.

Psychoterapia online

Pixabay

Psychoterapeuta online i pierwsza sesja – o czym pamiętać?

Zarówno sesje w gabinecie, jak i te prowadzone przez internet wywołują wiele emocji. W przypadku terapii prowadzonej online stres jest jednak mniejszy, ponieważ rozmowy prowadzone są w zaciszu własnego domu, w dobrze znanej przestrzeni. To, że terapia przez internet jest bardziej komfortowa, nie oznacza, że nie wywołuje napięcia. Wszak wiąże się z koniecznością wyjawienia najgłębiej skrywanych lęków, obaw i smutków.

Nie obawiaj się jednak, że już na pierwszym spotkaniu terapeuta poprosi cię o wyjawienie wszystkich traum. Nic bardziej mylnego! Podczas pierwszej sesji specjalista będzie ci zadawał pytania, aby się poznać i zyskać ogólny zarys problemów, które chcesz przy jego wsparciu rozwiązać. Tych pytań może pojawić się zaskakująco dużo. Tylko jednak w ten sposób terapeuta będzie mógł zaplanować kolejne sesje w taki sposób, by ci pomóc.

Nie oznacza to, że na wszystkie pytania musisz znać odpowiedź. Brak odpowiedzi też jest dla psychologa sygnałem, jakie obszary są dla ciebie największym wyzwaniem i gdzie potrzebujesz szczególnego wsparcia. Pierwsze spotkanie można porównać do procesu rozpoznawania objawów choroby ciała bez doszukiwania się jej przyczyny. Na to przyjdzie jeszcze czas.

Do pierwszego spotkania nie musisz się specjalnie przygotowywać. Nie musisz nawet wiedzieć, z jakim dokładnie problemem przychodzisz. Postaraj się wyciszyć przed sesją. Odizoluj się od nadmiaru bodźców, dzięki czemu łatwiej będzie ci się skupić na rozmowie i opowiadaniu o prywatnej, a niekiedy intymnej części swojego życia.

Nie traktuj psychologa jak przyjaciela albo wroga. Taka postawa rodzi ryzyko, że będziesz albo opowiadać o swoich problemach w taki sposób, by mu się przypodobać albo ukrywać niektóre emocje, aby nie narazić się na krytykę. Pamiętaj, że tak jak kardiologa podczas operacji serca skupia się na tym, by przywrócić organowi prawidłowe funkcjonowanie, tak też psycholog dąży do tego, aby pomóc ci odzyskać równowagę emocjonalną. Nie ocenia, nie chwali, za to analizuje i zadaje pytania, by dojść do sedna problemu i pomóc go rozwiązać.