Szantaż emocjonalny stosowany przez narcyza
Sergio de Paula z Unsplash

Narcystyczne zaburzenie osobowości stanowi poważny problem natury psychicznej, który często się bagatelizuje. Większość z nas nie wie, po czym poznać, że ma do czynienia z osobą dotkniętą tą przypadłością. Narcyz na pierwszy rzut oka może wydawać się całkowicie normalny. Początkowo zabiega o nasze względy i stara się, abyśmy spędzali z nim czas w wyjątkowych okolicznościach. To błyskotliwe osoby, które mają sporo uroku osobistego. Niestety, sporo tracą przy bliższym poznaniu. Gdy narcyz ujawnia swoje prawdziwe oblicze, często jesteśmy już poważnie uwikłani w tę toksyczną znajomość. Trudno nam zerwać z nim kontakt. On to chętnie wykorzystuje. Jak wygląda szantaż emocjonalny stosowany przez narcyza?

Spis treści:

  1. Komu grozi przemoc narcystyczna?
  2. Szantaż emocjonalny stosowany przez narcyza – jak wygląda w praktyce?
  3. Techniki manipulacji. Wzbudzanie poczucia winy
  4. Dlaczego narcyz manipuluje ludźmi?
  5. Odwracanie kota ogonem, czyli przemoc emocjonalna
  6. Gaslighting, czyli doprowadzanie ofiary przemocy narcystycznej na skraj wytrzymałości psychicznej
  7. Zalewanie miłością jako próba kontrolowania partnera

Komu grozi przemoc narcystyczna?

Narcyz na swoje ofiary wybiera osoby empatyczne i wysoko wrażliwe. Gdyby trafił na swój odpowiednik, z pewnością nie byłoby mu łatwo. Osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości są pozbawione empatii, ponieważ we wczesnym dzieciństwie nie wykształciła się u nich odpowiednia ilość neuronów lustrzanych. Często zakładamy, że nikt nie zachowywałby się tak podle, więc usprawiedliwiamy drugą osobę trudnym dzieciństwem, niską samooceną czy trudną sytuacją życiową. Zakładamy, że w gruncie rzeczy ma dobre intencje. Nic bardziej mylnego. Narcyz to jeden z gorszych typów ludzi, których możesz spotkać na swojej drodze. Nie ma on żadnych skrupułów, dlatego potrafi dążyć po trupach do celu.

Szantaż emocjonalny stosowany przez narcyza – jak wygląda w praktyce?

Osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości często uprawiają szantaż emocjonalny. Techniki manipulacji już dawno zostały przez nie świetnie opanowane. Tacy ludzie wiedzą, że gdy wzbudzą w tobie litość, sporo im wybaczysz i na jeszcze więcej się zgodzisz. W związku z tym mogą konfabulować, wymyślając historię, w które trudno uwierzyć. Jednak robią to tak przekonująco, że w końcu obdarzasz ich zaufaniem i szczerze im współczujesz. Czasem jednak możesz odkryć prawdę, wystarczy, że porozmawiasz z kimś z bliskiego otoczenia narcyza. Np. on wzbudza w tobie litość, mówiąc, że mama nigdy się nim nie opiekowała, upijała go, żeby cały czas spał i nie pozwalała mówić do siebie: mamo. Zastanawiasz się, kim jest ta kobieta, skoro dopuściła się takich podłości. Szczerze mu współczujesz i sporo mu wybaczasz, zrzucając jego złe zachowanie na karb trudnych doświadczeń w dzieciństwie. Jednak gdy rozmawiasz z jego rodzeństwem, dowiadujesz się, że wszyscy kochają swoją mamę, bo jest ciepłą osobą.

Techniki manipulacji. Wzbudzanie poczucia winy

Szantaż emocjonalny stosowany przez narcyza często opiera się na wzbudzaniu poczucia winy. On chce, żebyś to ty czuła się źle. Np. narcyz się do ciebie nie odzywa. Gdy wreszcie to robi, a ty nie masz dla niego czasu, zarzuca ci, że nigdy nie okazujesz mu czułości, nie przytulasz go etc. W rezultacie godzisz się z nim spotkać, bo jest ci go żal. Nie chcesz też okazać się złym człowiekiem pozbawionym serca.

Dlaczego narcyz manipuluje ludźmi?

Po co osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości uprawiają szantaż emocjonalny? Często robią to po to, by postawić na swoim. Np. twój eks bardzo cię skrzywdził. Odeszłaś od niego i zaczęłaś sobie układać życie. On nagle po roku czy dwóch latach odzywa się. Twierdzi, że jesteś jego ostatnią deską ratunku. Musisz mu pomóc, bo inaczej skończy ze sobą albo zrobi coś głupiego. Namawia cię, żebyś natychmiast przyjechała do niego na noc. Twoja reakcja zależy od świadomości, czym jest narcyzm i szantaż emocjonalny. Jeśli znasz podstawy psychologii, to wiesz, że taki człowiek nie zrobi sobie krzywdy. On tylko mówi o tym, aby wzbudzić w tobie odruch superbohaterki i żebyś kierowana dobrym sercem przyjechała do niego, a następnie dała się seksualnie wykorzystać. Pamiętaj, że emocje i decyzje drugiej osoby nie zależą od ciebie. Nie odpowiadasz za nie. Nawet jeśli drugi człowiek zrobi sobie krzywdę, to jego sprawa, a nie twoja. Jednak narcyz najbardziej na świecie kocha samego siebie, wszystkich wokół skrzywdzi, ale o swój interes będzie dbał. Nie masz zatem powodów do niepokoju.

Odwracanie kota ogonem, czyli przemoc emocjonalna

Odwracanie kota ogonem to jedna z najczęstszych strategii, na jakie decyduje się narcyz. Np. ty prosisz go, żeby szanował twój czas, nie spóźniał się na spotkania, nie odwoływał ich w ostatniej chwili itp. On zaczyna wówczas uprawiać szantaż emocjonalny, twierdząc, że skoro go nie chcesz, tylko robisz mu wyrzuty, czym bardzo go krzywdzisz, to więcej się do ciebie nie odezwie. Krótko mówiąc, on chce uniknąć jakiejkolwiek odpowiedzialności za złe zachowanie. Winę za problemy w waszej relacji próbuje zrzucić na ciebie, robiąc z ciebie czepialską babę.

Gaslighting, czyli doprowadzanie ofiary przemocy narcystycznej na skraj wytrzymałości psychicznej

Szantaż emocjonalny stosowany przez narcyza często wykorzystuje narzędzia charakterystyczne dla techniki manipulacji, jaką jest gaslighting. To nic innego jak najokrutniejsza przemoc psychiczna. Ktoś próbuje poddać w wątpliwość to, co widzisz i słyszyć. W rezultacie może sprawić, iż uznasz, że znajdujesz się na granicy obłędu lub zmagasz się z poważną chorobą psychiczną. Narcyz za każdym razem może podawać ci sprzeczne informacje, a na koniec stwierdzać, że jeśli dalej będziesz tak wszystko przekręcać, to potrzebny będzie ci psychiatra, bo jesteś poważnie chora.

Zalewanie miłością jako próba kontrolowania partnera

Osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości swoim zachowaniem mogą w skrajnych przypadkach ocierać się o sadyzm. Taki ktoś każdego dnia niszczy cię od środka, podkopując twoją samoocenę. Gdy dostrzeżesz, że dzieje się coś złego i zdecydujesz się na rozstanie z narcyzem, on nagle stanie się miły. Na tyle miły, byś nie odeszła, ale nie na tyle, by twoje życie u jego boku mogło zmienić się na lepsze. Ta poprawa potrwa tylko chwilę. Zalewanie miłością to sprawdzona strategia narcyza, dzięki której kontroluje on dynamikę waszego związku i potrafi uchronić się przed konsekwencjami własnych postępków.