ABC menopauzy Menopauza
Klimakterium – czy trzeba się go bać?

Klimakterium stanowi naturalny etap w życiu każdej kobiety i jako taki nie powinien być niczym strasznym. Obecnie mówi się o nim coraz więcej, dzięki czemu liczne kobiety przestają traktować go jako koniec nie tyle pewnego okresu, co koniec życia. Choć klimakterium jest obciążone pewnymi trudnościami, nie należy go demonizować, trzeba się do niego przygotować.
Czym jest klimakterium?
Za klimakterium (przekwitanie, menopauzę) uważa się okres w życiu kobiety przebiegający między 40. a 55. rokiem życia. Jest on związany ze stopniowym zanikiem pracy jajników i zmniejszaniem wytwarzanego przez nie estrogenu. Zwieńczeniem etapu jest zanik miesiączkowania, czyli koniec reprodukcyjnych zdolności kobiety.
Koniec miesiączek to ostatni okres klimakterium, zwany postmenopauzalnym. Przed zakończeniem krwawienia staje się ono bardzo nieregularne, zbyt częste lub zbyt rzadkie.
Pierwszy to okres przedmenopauzalny (premenopauzalny), który określa czas zanim dojdzie do ostatniej miesiączki. Drugi to okres około menopauzalny, kiedy ma miejsce ostatnia miesiączka, jednak zanim do niej dojdzie pojawiają się bardzo nieregularne krwawienia (co 2-3 miesiące albo co 2-3 tygodnie). Trzeci i ostatni okres klimakterium to okres postmenopauzalny. Uważa się za niego okres 1 roku po ostatniej miesiączce. Jeżeli od ostatniej zapamiętanej przez dwanaście miesięcy nie dojdzie do kolejnej, wówczas można uznać, że praca jajników została zakończona. Poza tym wyraźnym objawem pojawią się także uderzenia gorąca, bezsenność, rozdrażnienie, suchość pochwy, spadek libido i przyrost masy ciała o 2 do 6 kg.
Jak oswoić klimakterium?
Z powodu zachodzących w organizmie zmian klimakterium bywa uciążliwe, jak również ciężkie do zaakceptowania. Dla wielu kobiet zanik miesiączki, przyrost wagi lub zmniejszone libido to koniec kobiecości. Przestają czuć się dobrze we własnej skórze, a co gorsze, uznają że wraz z przekwitaniem kończy się ich życie.
Strach nie jest, gdyż nie jest to okres, który kończy całe życie, lecz jedynie pewien jego etap. Symptomy klimakterium, choć często nieprzyjemne, nie oznaczają konieczności zamknięcia się w domu. Zastępcza terapia hormonalna daje znakomite rezultaty w poskramianiu niedogodności fizycznych, jak i psychicznych, które pojawiają się w tym okresie. Dodatkowo warto myśleć o przekwitaniu jako o nowym okresie życia, kiedy można cieszyć się swobodą i myśleć o sobie, gdyż w tym czasie większość kobiet posiada już stabilne życie emocjonalne oraz zawodowe.
Jak przygotować się do przekwitania?
Aby przejście przez klimakterium było łatwiejsze, dobrze jest się do niego zawczasu przygotować. Istotny jest przede wszystkim styl życia. Zbilansowana, bogata w wapń (zapobiega osteoporozie) dieta oraz regularna aktywność fizyczna zmniejszają intensywność symptomów menopauzy. Dodatkowo ważne jest zrezygnowanie z używek (tytoń, alkohol) oraz zadbanie o kondycję psychiczną, gdyż stres powoduje przyśpieszenie przekwitania i jego trudniejszy przebieg.
Karolina Skrzek
« Jakie kompleksy uwielbiają faceci?
pati25
6 lat temu
Nigdy nie bałam się klimakterium.Przecież to naturalny etap w życiu kobiety.I każda kobieta prędzej czy później wejdzie w ten etap.Nie jest to etap straszny jak niektórzy myślą.Trzeba cieszyć się życiem,czerpać z niego ile tylko się da.Nie załamywać się.No i regularnie odwiedzać lekarza i robić badania
dulcynea
6 lat temu
Zawsze bałam się klimakterium , ciągle słyszałam opinie starszych kobiet które opowiadały niestworzone historie na ten temat.
Pewnie między innymi dlatego zostałam tu na portalu , który pomógł mi oswoić ten okres życia. Uwierzyłam , że nie jest to koniec kobiecości a także. .. życia 🙂
Teraz się już nie boję !
Tess
6 lat temu
Już jestem po klimakterium. Nie trzeba się tego bać. Trzeba dbać o siebie, chodzić do lekarzy i trochę się śmiać z kobiecych dolegliwości. Wszystkie kobiety w średnim wieku się pocą i są bardziej nerwowe. Potem to mija.