Gdy pojawia się problem... Seks

Menopauza a spadek libido

spadek libido

Menopauza jest nieuniknionym etapem życia każdej kobiety. Spadek libido jest jego częścią, chociaż może być rożnie odczuwany przez panie. Dlaczego kobiety tracą apetyt na seks? Czy można na to zaradzić?

Menopauza

Przekwitanie to okres wielu zmian w życiu kobiety. Nie wszystkie panie odczuwają następstwa, jakie niesie ze sobą menopauza. Występują przypadki, gdzie kobietom nie doskwierają żadne objawy. Niestety to tylko wyjątki. Zachodzące zmiany obejmują głównie hormony. Organizm zaczyna produkować znacznie mniejsza ilość estrogenów i progesteronu, przez co panie zaczynają się skarżyć na różne dolegliwości, takie jak nadmierne pocenie czy problemy ze snem. Menopauza może okazać się trudnym czasem. Kobieta może być rozdrażniona i ciągle zmęczona. Problemy często pojawiają się także w sferze seksualnej.

Menopauza a spadek libido

Na każdym etapie życia powinniśmy czerpać przyjemność z seksu. Nadejście menopauzy może nam to utrudnić. W okresie przekwitania następują zmiany w sferze emocjonalnej i nerwowej. Spadek libido to także możliwy objaw menopauzy. Kobieta jest rozdrażniona, nie ma ochoty na seks. Powodem może być nie tylko złe samopoczucie ale także suchość pochwy. U pań obserwuje się spadek pewności siebie i brak poczucia atrakcyjności. Dodatkowe kłopoty intymne pogłębiają ten problem. Stąd niechęć do seksu i unikanie zbliżeń z partnerem. Dysfunkcje seksualne to częste zaburzenia, występujące w okresie menopauzy. Tego typu problemy mogą niekorzystnie wpłynąć na związek. Bliskość spaja uczucie, a jego brak oddala partnerów od siebie. Czynnikiem, który przyczynia się do spadku libido w okresie menopauzy jest także nasza psychika. Odpowiednie nastawienie dużo zmienia. Myśląc negatywnie nie naprawimy swojego życia seksualnego, nawet stosując najlepszą terapię. Podczas menopauzy warto zadbać o siebie. Objawy towarzyszące przekwitaniu można zniwelować odpowiednimi środkami. Również na problemy intymne znajdzie się metoda. Globulki nawilżające czy lubrykanty mogą ułatwić nasze zbliżenia, zapewniając większy komfort i uczucie przyjemności. Warto także podkręcić nieco atmosferę w sypialni. Romantyczny nastrój, nowa bielizna czy kolacja przy świecach połączona ze śniadaniem do łóżka, będzie miłą odskocznią od codziennej rutyny. Kobieta przede wszystkim powinna zacząć myśleć pozytywnie, odnajdując w sobie piękno i kobiecość. Nasz partner z pewnością to doceni, a życie seksualne nabierze kolorów.

libidoPamiętajmy, że wszystko zaczyna się w naszym umyśle. Zmieniając nastawienie możemy poprawić jakość naszego życia, a także seksu. Problem taki jak spadek libido szybko zniknie, jeśli zastosowujemy odpowiednie metody. Dbając o zdrowie intymne, swój wygląd i aktywność fizyczną poczujemy się znacznie lepiej. Wróci ochota na seks i nowe doznania. W końcu każda kobieta ma do tego pełne prawo. Pozostaje więc tylko czerpać z wszystkich aspektów z życia, bez względu na menopauzę.

Katarzyna Antos

Komentarze (2)

elle@elle

6 lat temu

to rzeczywiscie jest prawda ze przy menopazie jest znaczny stopien spadku libida przynajmniej u mnie jest w okolicy zera niestety

pati25

6 lat temu

Spadek libido w okresie menopauzy może mieć różne przyczyny.Najczęstsze to suchość pochwy.Ale można to poprawić stosując lubrykanty

Zostaw komentarz