ABC menopauzy Menopauza

Menopauza a wiosenne przesilenie

wiosenne przesilenie

Temperatura wzrosła, a słońce wyjrzało zza szarych chmur. Idzie wiosna, co widać dookoła. Jednak zmiana pory roku, nie wszystkim musi przysparzać radości. Wiosenne przesilenie może wpływać na przebieg menopauzy. Jak sobie z nim poradzić?

Menopauza – przyjaciółka czy wróg kobiety?

Najlepiej, jeśli menopauza będzie przyjaciółką kobiety, ale trudno tak ją traktować, gdy powoduje uciążliwe objawy. Dlatego wiele kobiet uznaje menopauzę za najgorszego wroga, z którym należy walczyć. Walka ta nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Wystarczy jednak przedsięwziąć odpowiednie środki, by móc cieszyć się pełnią życia także w okresie przekwitania. Wiele innych czynników wpływa na samopoczucie kobiety i natężenie oznak menopauzy. Zaliczamy do nich zmiany klimatyczne, w tym pory roku.

Ach to wiosenne przesilenie!

Gdy kobieta przekwita, a świat rozkwita robi się depresyjnie. I jak tu cieszyć się z otaczającej przyrody, która budzi się do życia? W czasie zimowym, kiedy dni są krótsze i panują inne warunki klimatyczne, nasz organizm funkcjonuje nieco inaczej, gdyż dostosowuje się do danego klimatu i trybu. Wiosna wymusza pewne zmiany. Dłuższe dni, więcej słońca, inne temperatury i otoczenie sprawiają, że możemy być nieco przytłoczeni. Musimy przestawić się na inny tryb, co nie zawsze jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Dlatego panie mogą narzekać na poczucie ciągłego zmęczenia, poirytowanie, rozdrażnienie. Wiosenne przesilenie może dopaść każdą z nas, a przy menopauzie, wszystko się kumuluje, jeszcze bardziej pogłębiając zły nastrój.

Menopauza a wiosenne przesilenie

Wahania pogody nie sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu kobiety, przechodzącej przez menopauzę. Słońce i deszcz są jak śmiech i łzy, a dodajmy do wszystkiego uczucia gorąca czy problemy z zasypianiem. Moglibyśmy długo tak wyliczać, w końcu każda kobieta inaczej przechodzi ten ważny okres. A wiosna to najpiękniejsza pora roku, która powinna nas pozytywnie nastrajać. Pierwsze promyki wiosennego słońca zachęcają, by wrócić do aktywności na świeżym powietrzu, codziennych spacerów po parku. Znamy sposoby, które pomogą pokonać wiosenne przesilenie!

Witaj wiosno, żegnaj menopauzo!

wiosenne przesilenieKażda z kobiet powinna odpowiednio zadbać o siebie, nie tylko po zimie. Nadchodząca wiosna to dobra motywacja do codziennej gimnastyki. Po zrobieniu kilku przysiadów od razu poczujemy się lepiej. Sen to także podstawa dobrego samopoczucia i wypoczynku. Przed położeniem się do łóżka warto wybrać się na krótki spacer czy chociażby dobrze przewietrzyć swoją sypialnię. Wiosenny deszcz nie powinien stanowić przeszkody w codziennym spacerze. Wystarczy ubrać kalosze i wyruszyć na przechadzkę zielonymi alejkami. Nigdy nie wychodźmy z domu bez pożywnego śniadania. Wtedy najlepiej jak możemy zaczniemy dzień, zdrowo i wartościowo. Kobieta powinna korzystać z pięknej, słonecznej pogody. Po co siedzieć w domu, skoro na zewnątrz jest tak pozytywnie. Wyjście z domu będzie doskonałym doładowaniem energii i pozytywnego nastroju. Spotkanie ze znajomymi pomoże zapomnieć o wszelkich troskach i objawach menopauzy. O wiosennym przesileniu nie będzie nawet mowy. W końcu żyje się po to, by cieszyć się wszystkim wokół. A menopauza nam w tym nigdy nie przeszkodzi.

Katarzyna Antos

Komentarze (7)

Karolina

6 lat temu

Mnie wiosenne przesilenie nie oszczędza… niby wszystko budzi się do życia, ale ja czuję się okropnie. Zastosuję się do porad, mam nadzieję, że w tym roku będzie lepiej. Fakt, że nie mam zbyt dobrej higieny snu i na słońcu trochę za mało. W tym roku pora na zmianę. Dziękuję za ten artykuł, czuję przypływ energii do działania 😉

Mindi

6 lat temu

Różne mam samopoczucie ale nie poddaję się 🙂 Jak się czuję gorzej to odpoczywam a jak dobrze to czerpię z życia ile się da. Lubię słoneczko i ciepło i to dodaje mi energii na co dzień. Wiosna to taki wyjątkowy czas gdy wszystko budzi się do życia i jest więcej nadziei i wiary, że będzie dobrze 🙂

Danusiate

6 lat temu

Ja tak jak Dulcynea wiosną mam więcej chęci do życia. Ale znam osoby, którym wtedy właśnie pojawiają się rozmaite dolegliwości i złe samopoczucie – teraz już wiem, skąd się to bierze.

filodendron

6 lat temu

Lubie menopauzę, nareszcie nie mam uciążliwych, bolesnych miesiączek i wielkich krwawień :):):)
Czuje sie nieźle , gdyby nie okropne drapanie w gardle, ale to już kwestia laryngologiczna.

dulcynea

6 lat temu

Ja nie mam objawów wiosennego przesilenia , cieszę się że jest coraz cieplej .
Dni coraz dłuższe , rośliny kiełkują . Kupuję sobie świeże kwiaty tulipany i żonkile i mam też wiosnę w mieszkaniu.
Wychodzę na spacery i chodzę na siłownię 🙂 🙂 🙂

Tess

6 lat temu

Dobrze, że przeczytałam o złym samopoczuciu na wiosnę bo już myślałam, że jestem chora i opadam z sił. Spokojniej przeczekam ten czas. Kupiłam witaminy, w ciągu dnia wychodzę na spacery gdy jest ładna pogoda. Byłam już na wsi ale jeszcze rośliny śpią. Ale spacer na słońcu dobrze robi.

Zostaw komentarz