objawy-klimakterium

Przekwitanie to ważny czas dla każdej kobiety. Jakie są objawy klimakterium?

Klimakterium

Klimakterium to okres, który przechodzi każda kobieta. Przychodzi pewien czas, gdy zostaje zatrzymany cykl miesiączkowania, co jest związane z gospodarką hormonalną. To naturalny proces, który jest częścią życia kobiet. Przekwitanie zwykle nadchodzi po 40 roku życia. Zmiany, które zachodzą w tym okresie, związane są zarówno z fizjologią jak i psychiką.

Jakie są objawy klimakterium?

Dolegliwości związane z klimakterium mogą pojawić się u jednej kobiety a u innej nie. Nie ma reguły ani jednego schematu ich występowania. Objawy mogą być kłopotliwe dla pań, zmniejszając komfort codziennego życia. Do najczęściej występujących należą duszności, uderzenia gorąca czy nadmierna potliwość. Wiele kobiet skarży się na takie symptomy na początku klimakterium. Towarzyszyć może im ciągłe uczucie przemęczenia i problemy ze snem. Kobiety wydają się wtedy rozdrażnione i mogą mieć nieco zmienne nastroje. Przyczyną mogą być wahania hormonów. Oprócz tego typu objawów, charakterystyczne są również te, które dotyczą strefy intymnej kobiety. Jednym z nich jest suchość pochwy. To częsty problem, który przyczynia się do sadku libido i rezygnacji z aktywnego życia seksualnego, ze względu na duży dyskomfort i ból, odczuwany podczas zbliżeń intymnych.

Jak walczyć z objawami klimakterium?

klimakterium

Okres klimakterium może minąć niezauważanie, ale gdy objawy są na tyle uciążliwe, że utrudniają nasze życie, warto z nimi walczyć. W wielu przypadkach pomocna okazuje się hormonalna terapia zastępcza. Reguluje gospodarkę hormonalną i jest najskuteczniejszą, dostępną dla pań metodą. Na mniej dokuczliwe objawy może zaradzić zmiana diety i trybu życia. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna i wypoczynek poprawią nie tylko nastrój i samopoczucie, ale także pracę organizmu. Warto więc szczególnie zadbać o siebie w tym okresie.

Objawy klimakterium mogą być dokuczliwe. Wszystko zależy od ich wielkości i organizmu kobiety. Okres przekwitania to przełomowy czas w życiu kobiety. Pamiętajmy o tym, aby wszelkie dolegliwości nie przysłoniły nam cennego czasu, który warto wykorzystać na czerpanie radości z codziennego życia i swojej kobiecości.