Jak poprawić jakość snu
Dominic Sansotta z Unsplash

Sen odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Podczas niego przebiegają procesy regeneracji. Układ immunologiczny zwalcza też potencjalne patogeny i komórki nowotworowe. Ponadto uporządkowaniu ulegają myśli, nowo zdobyta wiedza i doświadczenie. Niedobór snu lub jego kiepska jakość nie tylko powodują spadek odporności, ale też generują problemy z koncentracją i ogólnym rozdrażnieniem. Wszystko to ujemnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. W naszym artykule podpowiadamy, jak poprawić jakość snu.

Spis treści:

  1. Co wpływa negatywnie na jakość snu?
  2. Dlaczego higiena snu jest tak ważna?
  3. Właściwy materac do spania to podstawa!
  4. Jak poprawić jakość snu? Wygodna bielizna nocna
  5. Kołdra obciążeniowa – czy warto po nią sięgnąć?
  6. Poduszka ortopedyczna, czyli wsparcie dla kręgosłupa

Co wpływa negatywnie na jakość snu?

Jakość snu w ostatnich latach uległa pogorszeniu. Niektórzy w ogóle nie potrafią zmrużyć oczu i korzystają z tabletek nasennych. Drudzy wprawdzie zasypiają, ale w ciągu nocy często się wybudzają. W rezultacie rano wstają pozbawieni sił witalnych. W ciągu dnia towarzyszy im ogólne rozdrażnienie, w rezultacie łatwo się irytują. Wiele osób przez bezsenność i niską jakość snu nie potrafi też w pełni skoncentrować się na wykonywanych obowiązkach zawodowych. Co wpływa negatywnie na jakość snu? Okazuje się, że możemy wyróżnić tutaj kilka istotnych czynników. Stres, nadmiar obowiązków i problemy w pracy potrafią rozregulować organizm, w tym jego rytm dobowy. Jeśli cały czas obsługujesz nieprzyjemnego klienta lub pracujesz z kimś, kto cierpi na narcystyczne zaburzenie osobowości, często nie potrafisz normalnie funkcjonować. Wybudzasz się w środku nocy, ponieważ przyśnił ci się właśnie jakiś koszmar.

Dlaczego higiena snu jest tak ważna?

Czy wiesz, że higiena snu może nam pomóc przespać w spokoju całą noc? Nie obejmuje wcale skomplikowanych procedur. Przede wszystkim powinniśmy prowadzić regularny tryb życia. Oczywiście nie każdemu jest to dane, ponieważ niektórzy pracują w systemie zmianowym. Niemniej w ramach możliwości powinniśmy wstawać i kłaść się o stałej porze. Poranna rutyna, w tym szybki prysznic, śniadanie i szykowanie się do pracy, korzystnie wpływa na regulację systemu dobowego. Wiele z nas cierpi na bezsenność lub skarży się na koszmary, ponieważ kładzie się spać z pełnym brzuchem. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożywać na 2 godziny przed położeniem się do łóżka. Także aktywność fizyczna stanowi doskonały sposób na bezsenność. Wiele osób nie potrafi zmrużyć oczu, bo czuje jedynie zmęczenie psychiczne. Potrzebujemy także zmęczyć się podczas aktywności fizycznej, aby przyszedł pożądany sen.  Czy wiesz, że ekran smartfona, tabletu czy telewizora emituje promieniowanie niebieskie, które hamuje syntezę melatoniny, czyli hormonu snu? Do łóżka należy się kłaść wyłącznie wówczas, gdy czujemy zmęczenie. Inaczej będziemy się irytować tym, że nie możemy zasnąć, co tylko zwiększy poziom stresu w organizmie i de facto uniemożliwi odpoczynek.

Właściwy materac do spania to podstawa!

Skoro już wiesz, jak ważna jest prawidłowa higiena snu, przyjrzyjmy się także innym czynnikom, które rzutują na nasz wypoczynek. Nie mniej istotny jest odpowiedni materac do spania. Jego twardość należy dopasować do swojej masy ciała i indywidualnych preferencji. Materace do spania występują w wielu ciekawych wariantach. Na rynku znajdziemy także takie wykonane z pianki termoelastycznej, która pod wpływem ciepła ludzkiego ciała dostosowuje się do jego naturalnych krzywizn.

Jak poprawić jakość snu? Wygodna bielizna nocna

Choć trudno w to uwierzyć, problemy ze snem mogą stanowić konsekwencję niewygodnej bielizny nocnej. Gdy piżama uciska, drapie lub wywołuje dyskomfort w inny sposób, nasz układ nerwowy ulega pobudzeniu. Im bardziej wrażliwy, tym mocniej odczuwamy niedogodności i mamy większe problemy z zasypianiem. Bielizna nocna z naturalnych materiałów stanowi najlepsze rozwiązanie. Bawełna, len czy jedwab doskonale przepuszczają powietrze, przez co ciało się nie przegrzewa. Gdy organizmowi jest za gorąco, sen nie przychodzi. Piżama damska, po którą sięgniesz, może być też wykonana z włókien sztucznych, lecz nie syntetycznych. Pod tym określeniem kryje się wiskoza, cupro, lyocell i modal, czyli materiały powstałe wskutek obróbki chemicznej celulozy.

Kołdra obciążeniowa – czy warto po nią sięgnąć?

Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić jakość snu, to rozwiązaniem może okazać się kołdra obciążeniowa. Ta przyjemnie otula ciało i sprawia, że przechodzimy w stan błogiego relaksu. Warto podkreślić, iż kołdra obciążeniowa powinna stanowić 10% masy naszego ciała. Jeśli ważysz 50 kg, to powinnaś sięgnąć po 5-kilogramową kołdrę.

Poduszka ortopedyczna, czyli wsparcie dla kręgosłupa

Niektóre osoby cierpią na wybudzanie się w środku nocy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest ból kręgosłupa. Ten pojawia się, gdy nie zapewniamy mu odpowiedniego podparcia. Na szczęście z pomocą przychodzi poduszka ortopedyczna. Została ona tak zaprojektowana, aby dopasowywała się do naturalnych krzywizn kręgosłupa.