problemy-ze-snem-jakie-sa-ich-najczestsze-przyczyny

Sen jest naturalną formą odpoczynku i regeneracji naszego organizmu i ciała. Często jednak miewamy problemy ze snem. Jakie są ich najczęstsze przyczyny?

Nieodpowiednia temperatura w sypialni

Temperatura pomieszczeń w których przebywamy odgrywa ważną rolę. To właśnie od niej w dużym stopniu zależy nasze samopoczucie a nawet efektywność w pracy. W sypialni jest podobnie. Zbyt wysoki wskaźnik termometru może być przyczyną naszych problemów ze snem. W gorących pomieszczeniach będzie nam duszno. Optymalna temperatura w naszej sypialni nie powinna przekraczać 20 stopni. Wtedy szybciej zaśniemy a nasz organizm lepiej wykorzysta czas na zasłużony odpoczynek i relaks.

Objawy menopauzy

Niektóre z objawów menopauzy skutecznie utrudniają spokojny sen. Należą do nich uderzenia gorąca i nocne poty. Ciężko zasnąć, przewracając się ciągle z boku na bok. W takich sytuacja warto wcześniej przewietrzyć sypialnię lub spać przy otwartym oknie.Będzie nam o wiele chłodniej. Można też dopasować właściwą kołdrę, o takim stopniu trzymania ciepła, który będzie dla nas optymalny. Luźna i przewiewna bielizna także wiele zdziała. Wybierajmy więc do spania bawełniane tkaniny, w których będziemy czuć się komfortowo i wygodnie przez całą noc.

Denerwujące chrapanie

Niekiedy nasz partner chrapie podczas snu, co może doprowadzać nas do szewskiej pasji i nie pozwolić spokojnie zasnąć. Na chrapanie również znajdą się sprawdzone sposoby. Osoba wydająca uciążliwe dźwięki podczas spania, powinna spać, położona na boku. W przypadku bardzo intensywnego odruchu, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ często świadczy to o możliwej chorobie. Wizyta u lekarza z pewnością pomoże rozwiązać ten problem i umożliwi wam obojgu błogi sen.

Stres i problemy ze snem

Stres oraz wszelkie problemy mogą skutecznie uniemożliwić sen. Kłopoty dnia codziennego, zaprzątające nasze myśli tylko przeszkodzą nam w zaśnięciu. Zanim położymy się do łóżka najlepiej się wyciszyć i zrelaksować. Zapomnijmy na chwilę o wszystkich troskach i problemach. Warto spróbować techniki wizualizacji lub muzykoterapii. Wystarczy włączyć relaksacyjną muzykę i wyobrazić sobie przyjemne miejsce. Dzięki tej technice, szybko oddamy się w objęcia Morfeusza. Problemy ze snem staną się tylko złym wspomnieniem, a my będziemy rano pełni energii i wigoru.

Problemy dotyczące snu mogą mieć różne przyczyny. Gdy je odnajdziemy, łatwiej się ich pozbędziemy, ciesząc się z głębokiego i spokojnego snu, każdej nocy.

Katarzyna Antos