ABC Zdrowia Zdrowie

Wirusowe zapalenie wątroby typu A – co warto o nim wiedzieć?

wirusowe-zapalenie-watroby-typu-a-co-warto-o-nim-wiedziec

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to groźna choroba, o której rzadko myślimy, korzystając z usług restauratorów czy jedząc nieumyte owoce prosto ze straganu. Tymczasem wystarczy tylko chwila nieuwagi, by zarazić się wirusem HAV.

Wirusowe zapalenie wątroby, w skrócie WZW, często bywa określane mianem żółtaczki. Ten termin nie do końca odpowiada rzeczywistości, bowiem do wystąpienia charakterystycznych objawów takich jak zażółcenie skóry i białek ocznych może dojść zarówno wskutek WZW, jak i marskości wątroby czy zamknięcia dróg żółciowych. W każdej z opisanych przypadłości dochodzi do nagromadzenia bilirubiny, czyli pomarańczoczerwonego barwnika żółciowego wytwarzanego przez wątrobę.

Rodzaje wirusowego zapalenia wątroby

W zależności od tego, jaki wirus z rodziny hepatowirusów stoi za chorobą, wyróżniamy 5 rodzajów WZW:
1)Wirusowe zapalenie wątroby typu A – zakażenie wirusem A
2)Wirusowe zapalenie wątroby typu B – zakażenie wirusem B
3)Wirusowe zapalenie wątroby typu C – zakażenie wirusem C
4)Wirusowe zapalenie wątroby typu D – zakażenie wirusem D
5)Wirusowe zapalenie wątroby typu E – zakażenie wirusem E.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli żółtaczka brudnych rąk

W przypadku wirusowego zapalenia typu A (WZW A) mamy do czynienia z żółtaczką „brudnych rąk”. Do zakażenia dochodzi wskutek spożywania zanieczyszczonego pokarmu lub picia brudnej wody. W związku z tym, iż nie mamy gwarancji, że soczyste maliny sprzedawane na pobliskim straganie nie zawierają wirusa zapalenia wątroby typu A, powinniśmy bezwzględnie myć owoce przed ich konsumpcją.

WZW A, zwana również „żółtaczką pokarmową”, to ostra choroba zakaźna, za którą odpowiada HAV, czyli wirus zapalenia wątroby typu A. Przypadłość ta stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia osób zakażonych, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci chorego . HAV uszkadza miąższ wątroby i wywołuje stany zapalne w jej obrębie.

Irmina

Wirusowe zapalenie wątroby typu A to groźna choroba, o której rzadko myślimy, korzystając z usług restauratorów czy jedząc nieumyte owoce prosto ze straganu. Tymczasem wystarczy tylko chwila nieuwagi, by zarazić się wirusem HAV.

Drogi zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A

Z przeprowadzonych badań wynika, iż w Europie WZW A stanowi ok. 40% wszystkich zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby. W większości przypadków do zakażenia HAV dochodzi w wyniku spożywania zakażonej wody lub żywności – 95% zachorowań. Zagrożenie stanowi również bezpośredni kontakt z osobą zakażoną wirusem HAV, ponieważ może ona zarażać innych ludzi 14-21 dni przed i 7 dni po wystąpieniu objawów choroby. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia epidemiologicznego, ponieważ wirusowe zapalenie typu A początkowo nie daje żadnych symptomów, toteż chory może normalnie pracować w punktach gastronomicznych, przy zbiorach warzyw i w zakładach przetwórstwa żywności.

HAV można również zarazić się podczas kontaktów seksualnych bez użycia prezerwatyw, zwłaszcza stosunków analnych, gdyż wirus zapalenia wątroby typu A znajduje się w fekaliach i tym samym w okolicach odbytu. Niebezpieczny bywa też kontakt z zakażoną krwią, toteż przy niesieniu pierwszej pomocy warto pamiętać o lateksowych rękawiczkach.

W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A w grupie ryzyka znajdują się osoby, które na co dzień mają kontakt z materiałem potencjalnie zakaźnym, czyli pracownicy oczyszczalni ścieków, służby zdrowia, rolnicy, osoby sezonowo zatrudnione przy zbiorze upraw oraz osoby zajmujące się wywozem szamba.

HAV – czas inkubacji i objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A

Czas inkubacji HAV waha się od 15 do 50 dni, toteż pierwsze objawy choroby pojawiają się stosunkowo późno. W przypadku dzieci WZW A czasem nie daje żadnych symptomów, niestety, dorośli nie mają takiego szczęścia i „żółtaczkę brudnych rąk” przechodzą pełnoobjawowo. WZW A manifestuje się zażółceniem skóry i twardówki oczu, ponieważ w organizmie gwałtownie zwiększa się stężenie bilirubiny.

Leczenie WZW A

Niestety, nie wynaleziono leku na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Choroba mija samoistnie, przy czym wskazane jest, aby osoba z WZW A znajdowała się w szpitalu pod fachową opieką lekarzy. Specjaliści zalecają, aby chorzy ograniczyli aktywność fizyczną, przestrzegali specjalnej diety i pili duże ilości wody.

Mamy jednak dobrą wiadomość, na wirus zapalenia wątroby typu A można się zaszczepić. Po podaniu dwóch dawek szczepionki w odstępie kilkumiesięcznym powstają przeciwciała, które nierzadko chronią nas przed HAV na całe życie.

Irmina

Komentarze (8)

pati25

8 lat temu

Bardzo ważny temat.Zakażenie tym wirusem może spotkać każdego.Dlatego szczepienia przede wszystkim

Tess

8 lat temu

Potrzebna jest szczególna dbałość o zdrowie i zapobieganie bo poważne są schorzenia wątroby. Jeśli trzeba to nie wolno odwlekać szczepień.

Tess

8 lat temu

Potrzebna jest szczególna dbałość o zdrowie i zapobieganie bo poważne są schorzenia wątroby. Jeśli trzeba to nie wolno odwlekać szczepień.

dulcynea

8 lat temu

Jestem zwolenniczką szczepień, szczególnie przeciw WZW typu B.
Oprócz ochrony przed wirusem, chroni jako pierwsza przed nowotworem pierwotnym wątroby.

Emilly27k

8 lat temu

Nie szczepiłam się jeszcze ponieważ mamy złe obawy co do szczepień. Za każdym razem trzeba się szczepić. :)))

sirena46

8 lat temu

Artykuł bardzo przydatny teraz latem kiedy mamy mnóstwo okazji aby zarazić się żółtaczkę pokarmową.
Nigdy nie jem owoców dopóki ich nie umyje. Może przesadnie też dbam o mycie rąk szczególnie po przyjściu do domu, czy wyjściu z toalety. Wpoiłam to również dzieciom 🙂
Dobrze, że teraz można się zaszczepić szczególnie powinny to robić osoby narażone na zakażenie wirusem HAV .

Zostaw komentarz