Dbaj o zdrowie Zdrowie

Skąd się bierze ból kręgosłupa?

skad-sie-bierze-bol-kregoslupa

Na bóle kręgosłupa uskarża się 80% społeczeństwa po 35 roku życia. Są to zarówno panowie jak i panie. Jest to choroba cywilizacyjna związana z siedzącym trybem życia współczesnego człowieka.

Lista chorób spowodowanych problemami z kręgosłupem jest bardzo długa. Jeśli cierpimy na wiele różnych dolegliwości jednocześnie, prawdopodobnie przyczynę stanowi chory kręgosłup. Jest to bowiem centralna część naszego ciała, która w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, może wpłynąć na stan całego organizmu. W końcu to nasz kręgosłup pełni funkcję ochronną wobec rdzenia kręgowego, będącego centralnym kanałem układu nerwowego, zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie całego układu nerwowego.

Najczęściej dokuczają szyja, ramiona i kark, zdarza się jednak, że ból związany z kręgosłupem pojawia się w zupełnie innym obszarze ciała. Czasami towarzyszą mu też dodatkowe objawy w postaci drętwienia rąk, przeczulicy skóry na plecach lub tzw. mroczków przed oczami.
Oto najczęstsze schorzenia związane z bólem kręgosłupa:

Uszkodzenia krążka międzykręgowego – może być spowodowane przeciążeniem, urazem lub zwiększonym napięciem mięśni

Ból odcinka lędźwiowego – przyczyna są tutaj zwyrodnieniowe kręgów, napięcie mięśni bądź neuropatia

Ból pleców – z powodu zmian w kręgosłupie i zwiększonego napięcia mięśni, powstaje ból odczuwalny na wysokości łopatek, promieniujący w obie strony ciała.

Ból szyi i karku – bardzo obecnie częsta dolegliwość, pojawiająca się jako efekt siedzącego, zwykle przed telewizorem czy komputerem, trybu życia.

Napięcie mięśniowe – silny stres oraz ciężka lub jednostajna praca, mogą powodować stałe, przedłużające się napięcie mięśni grzbietu, co w konsekwencji prowadzi do bóli na różnej wysokości kręgosłupa.

A. Złotkowska

Na bóle kręgosłupa uskarża się 80% społeczeństwa po 35 roku życia. Są to zarówno panowie jak i panie. Jest to choroba cywilizacyjna związana z siedzącym trybem życia współczesnego człowieka.

Choć zdarzają się genetyczne predyspozycje do schorzeń kręgosłupa, to na większość pracujemy jednak sami. Tymczasem chcąc ulżyć podporze ciała wystarczy tak naprawdę bardzo niewiele. Trzeba jedynie wyrobić sobie kilka nawyków dotyczących przyjmowanych pozycji oraz zacząć się faktycznie ruszać.

5 minut spacerku po każdej godzinie siedzącej pracy stanowi prawdziwe wybawienie dla kręgosłupa. Właściwa postawa, częste zmiany pozycji przy biurku, nie wyciąganie nóg przy siedzeniu (ta pozycja jest nienaturalna dla naszego ciała), unikanie noszenia ciężarów (a jeśli już musimy to robić, to dzielenie obciążenia na mniejsze porcje), spanie na twardszym materacu, ustawienie monitora na wysokość twarzy (by nie wyciągać szyi ani nie pochylać zbyt często karku)… to wszystko pomoże nam odciążyć kręgosłup oraz uniknąć przykrych dolegliwości, na które jesteśmy z wiekiem coraz bardziej podatne.

Jeśli natomiast już teraz bóle kręgosłupa prześladują Cię często lub są bardzo ostre – obowiązkowo udaj się do lekarza. Nie ma na co czekać, tego rodzaju schorzenia łatwo się pogłębiają i o ile na samym początku właściwa gimnastyka korekcyjna jest w stanie zwyrodnieniu, o tyle w zaawansowanym stanie nie pomoże nam już nic, nawet operacja.

A. Złotkowska

Komentarze (13)

elle@elle

8 lat temu

bole kregoslupa to niestety coraz czestsza przypadlosc ,nawet w mlodym wieku od niewygodnego siedzenia czy łózka ,ja jak jezdze do Warszawy 3 godziny to jestem potem od siedzenia cala zdretwiala :)))

pati25

12 lat temu

Dużo osób cierpi na bóle kręgosłupa i inne bółe z tym związane.Ja mam problem z kręgosłupem w okolicy lędźwiowej.Problem tenn powstał po 3 nakłuciach kręgosłupa potocznie zwanych punkcją w szpitalu.Odczuwam w tym miejscu ból,jak jestem np zgięta podczas mycia włosów to trudno mi się wyprostować.Dbajmy o nasz kręgosłup.Poolecam fajną stronkę http://dbamokregoslup.pl/jak-dzwigac,29.html

Emilly27k

13 lat temu

W zasadzie to bóle kręgosłupa nam zawsze towarzyszą tylko my o tym w zasadzie nie wiemy.Najczęściej moim zdaniem towarzyszą nam niestety bóle ramion i rąk.Trzeba należycie dbać
o mięśnie i o dłonie poprzez odpowiedni program do ćwiczeń.

hallina

13 lat temu

Niestety te bóle kręgosłupa są coraz popularniejsze i to u coraz młodszych ludzi.Wiele godzin w ławce szkolnej albo przy biurku w pracy.Potem praca przy komputerze,albo oglądanie telewizji z fotela ,a to wszystko nie służy naszemu kręgosłupowi.Jesli do tego jeszcze dodamy nadwagę to skutki są opłakane

klaryska

13 lat temu

To już wiem dlaczego od jakiegoś czasu boli mnie szyja i kark, przy komputerze siedzę ostatnio dużo i to nie bardzo wygodnie, nowe krzesło będie konieczne

7-zyczen

13 lat temu

Z kim bym nie rozmawiala,to kazdy skarzy sie na bole kregoslupa.Staje sie to norma i jest to przerazajace.Ja znalazlam ukojenie w wodzie.Korzystam jak tylko moge z basenu i to naprawde dziala.Miesnie sa wtedy rozluznione,znika to napiecie,moze nie na zawsze,ale ulga jest.Pracujac zawodowo ciezko jest utrzymac kregoslup w harmonii.Spie tez bez poduszki,to dziala.Polecam:)

topik4433

13 lat temu

Sporadycznie miewam bóle karku i ramion, ale masaż pomaga. Z kolei mój Tato zaczyna każdy dzień od tabletki przeciwbólowej. W Jego przypadku może pomóc tylko operacja, ale nie dają 100% gwarancji, na jej powodzenie.

dulcynea

13 lat temu

Dziękuję za te porady.
ból kręgosłupa często mi towarzyszy . Mam na niego swoje sposoby:
staram się utrzymywać optymalną postawę , ruch pomaga mi przede wszystkim .
Jak bardzo dokucza ból wtedy ratuje się zabiegami fizjoterapii. Jeszcze pomagają!

barbara13

13 lat temu

Dwa razy w roku korzystam z zabiegów na kręgosłup – masaż klasyczny całego kręgosłupa, magnetronik na odcinek lędźwiowy oraz laser na odcinek szyjny. Dzięki tym zabiegom funkcjonuję w miarę normalnie nie korzystając ze środków farmakologicznych a dodam,że mój kręgosłup jest mocno nadwyrężony.W miarę możliwości jadę do sanatorium gdzie proszę o stosowne kąpiele .

kasia_brzeg

13 lat temu

Ojj ja mam takie bóle najczęściej obydwie łopatki mnie tak bolą i ramię, że spać w nocy nie moge, a do tego jak leżę i wstaję, to nie raz jest mi się ciężko podnieść z łóżka, bo tak mnie boli część lędźwiowa.

jkokosza

13 lat temu

A ja gdzieś wyczytałam w internecie,że na bóle kręgosłupa dobre jest łóżko Ceragem, które ponoć prostuje kręgosłup, który jest sprawcą wszystkich naszych chorób. Nie wiem ile w tym prawdy,ale może coś w tym jest.?

Annagata

13 lat temu

Myślę,że sami pracujemy sobie na ból kręgosłupa.Oczywiście,zdarza się,że na pewne zmiany nie mamy wpływu.Ale krzywe siedzenie przy biurku,noszenie ciężarów (ja to nazywam syndromem Matki Polki),spanie na materacu,który prawie wpada nam do łóżka-to niestety są nasze błędy niejednokrotnie popełniane świadomie.

Zostaw komentarz