zdrowy-kregoslup

Kluby fitness proponują swoim klientom skorzystanie z wielu form różnych form rekreacji ruchowej. Jedne z nich są intensywne: angażują serce i pracują nad wytrzymałością organizmu. Inne to formy siłowe, które z użyciem sprzętu typu gumy i hantle lub maszyn na siłowni dbają o siłę, masę i rzeźbę naszych mięśni. Coraz większą popularnością, szczególnie wśród pań dojrzałych, cieszą się formy prozdrowotne, a wśród nich zajęcia pod nazwą Zdrowy kręgosłup.

Z Lilianną Tkocz, rehabilitantką i instruktorką fitness rozmawia Karolina Sobolewska.

Uczęszczanie na zajęcia do klubów fitness jest coraz bardziej popularne. Jakie ćwiczenia zaproponowałaby Pani naszym czytelniczkom, które mają problem z kręgosłupem?

Na pewno zajęcia „zdrowy kręgosłup”. Ćwiczenia te skierowane są przede wszystkim do pań, które mają pracę siedzącą albo długotrwałą pracę stojącą. Kobiety te mogą odczuwać dyskomfort lub ból w różnych partiach kręgosłupa, ale przede wszystkim w odcinkach: szyjnym lub lędźwiowym. Ćwiczenia są kierowane do tych pań, które chcą poprawić swoją mobilność, zapobiec dysfunkcjom kręgosłupa i dyskopatiom, bądź jeśli są po operacji albo epizodach bólowych i nie chcą doprowadzić do pogorszenia się dolegliwości.

Kiedy panie powinny zacząć ćwiczyć? Zdaje się, że zgłasza się więcej kobiet, które już cierpią z powodu bólu kręgosłupa?

Ćwiczyć powinno się cały czas i to bez względu na to jakie są to ćwiczenia, siłownia, pływalnia, jazda na rowerze; cokolwiek, co jest związane z ruchem naszego ciała. Jeśli chodzi o specjalistyczne ćwiczenia najlepiej reagować wcześnie, przychodzić bez bólu i nie doprowadzić do momentu, w którym on się pojawi. Należy działać profilaktycznie. Mimo to najczęściej trafiają się osoby, które miały za sobą epizod bólowy, mają przepisaną rehabilitację, kontaktowały się z lekarzem, a on wręcz nakazał im pewne ćwiczenia. Te osoby zapisują się na zajęcia, a potem okazuje się, że staje się to ich sposobem na życie.

Kto najczęściej zgłasza się na zajęcia „Zdrowy kręgosłup”?

Głównie na zajęcia przychodzą kobiety. Jest tak dlatego, że kobiety bardziej się przejmują swoim zdrowiem, nie czekają do ostatniej chwili tak jak zdarza się to panom. Kobiecy kręgosłup jest bardziej obciążony, stąd więcej kobiet niż mężczyzn cierpi na jego dysfunkcje. Na przeciążenia wpływa ciążą, po której odczuwamy bóle w odcinku lędźwiowym. Często u kobiet, które karmiły piersią pojawiają się problemy z odcinkiem piersiowym, czy też szyjnym kręgosłupa. To indukuje pewne problemy, więc mimo wszystko najczęściej zgłaszają się kobiety, potrzebujące pomocy.

Jak bardzo intensywne są ćwiczenia i co zyskujemy dzięki nim?

Ćwiczenia z reguły nie są intensywne, jednakże zależy to od grupy. W grupie podstawowej ćwiczy się bardzo powoli, uczy się techniki wykonywania ćwiczeń. Jest to o tyle istotne, gdyż brak prawidłowej wykonywanego ćwiczenia zatraca jego sens, a nawet może zaszkodzić. Podczas zajęć wzmacnia się określone partie mięśniowe, stabilizuje się kręgosłup od wewnątrz, czyli porusza się mięśniami lokalnymi. Na koniec wykonuje się ćwiczenia rozluźniające, niwelujące stres. Można śmiało powiedzieć, że stres kumuluje się aż w 1/3 pleców.

Jak szybko możemy spodziewać się efektów ćwiczeń?

Względnie bardzo szybko. Jednak najważniejsza jest poprawa humoru i uzyskanie świadomości własnego ciała. W trakcie ćwiczeń wydzielają się hormony szczęścia, które poprawiają nasze samopoczucie – jest to jeden z najfajniejszych aspektów ćwiczeń. Po około miesiącu ciało staje się bardziej rozluźnione – mobilne – dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać więcej czynności. Oczywiście jeśli przychodzimy na zajęcia z bólem, to ten ból tak szybko nie minie. Uczymy się jednak jak sobie z nim radzić i jak nie doprowadzać do sytuacji bólowych. Jak unikać okoliczności, które mogą nam sprawić ból. I to przede wszystkim o to chodzi w ćwiczeniach „zdrowy kręgosłup”.

Jaki jest cel tych ćwiczeń?

Oczywiście, że celem ćwiczeń nie jest ćwiczenie samo w sobie. Chcemy aby te ćwiczenia wykształciły i ukształtowały naszych klientów. W taki sposób, żeby wracając do domu albo jadąc na jakąś dłuższą wycieczkę, potrafiły sobie radzić ze swoim bólem samodzielnie dzięki 15 – 20 minutowemu treningowi. Poprzez ćwiczenia chcemy, aby klienci nauczyli się pozycji, w których mogą zrelaksować kręgosłup. Zajęcia mają również nauczyć prawidłowych nawyków. Po zapoznaniu się z techniką ćwiczeń można równie dobrze wykonywać je w domu. Należy pamiętać, że muszą być wykonywane systematycznie. Zdarza się, że nie jesteśmy w stanie przychodzić do klubu z różnych powodów, ale jesteśmy w stanie same wykonywać ćwiczenia, ponieważ zarówno nasz umysł, jak i ciało pamiętają właściwy ruch.

Dziękuję za rozmowę

Kanka