Fitness Sfera mentalna

Zdrowy kręgosłup

zdrowy-kregoslup

Kluby fitness proponują swoim klientom skorzystanie z wielu form różnych form rekreacji ruchowej. Jedne z nich są intensywne: angażują serce i pracują nad wytrzymałością organizmu. Inne to formy siłowe, które z użyciem sprzętu typu gumy i hantle lub maszyn na siłowni dbają o siłę, masę i rzeźbę naszych mięśni. Coraz większą popularnością, szczególnie wśród pań dojrzałych, cieszą się formy prozdrowotne, a wśród nich zajęcia pod nazwą Zdrowy kręgosłup.

Z Lilianną Tkocz, rehabilitantką i instruktorką fitness rozmawia Karolina Sobolewska.

Uczęszczanie na zajęcia do klubów fitness jest coraz bardziej popularne. Jakie ćwiczenia zaproponowałaby Pani naszym czytelniczkom, które mają problem z kręgosłupem?

Na pewno zajęcia „zdrowy kręgosłup”. Ćwiczenia te skierowane są przede wszystkim do pań, które mają pracę siedzącą albo długotrwałą pracę stojącą. Kobiety te mogą odczuwać dyskomfort lub ból w różnych partiach kręgosłupa, ale przede wszystkim w odcinkach: szyjnym lub lędźwiowym. Ćwiczenia są kierowane do tych pań, które chcą poprawić swoją mobilność, zapobiec dysfunkcjom kręgosłupa i dyskopatiom, bądź jeśli są po operacji albo epizodach bólowych i nie chcą doprowadzić do pogorszenia się dolegliwości.

Kiedy panie powinny zacząć ćwiczyć? Zdaje się, że zgłasza się więcej kobiet, które już cierpią z powodu bólu kręgosłupa?

Ćwiczyć powinno się cały czas i to bez względu na to jakie są to ćwiczenia, siłownia, pływalnia, jazda na rowerze; cokolwiek, co jest związane z ruchem naszego ciała. Jeśli chodzi o specjalistyczne ćwiczenia najlepiej reagować wcześnie, przychodzić bez bólu i nie doprowadzić do momentu, w którym on się pojawi. Należy działać profilaktycznie. Mimo to najczęściej trafiają się osoby, które miały za sobą epizod bólowy, mają przepisaną rehabilitację, kontaktowały się z lekarzem, a on wręcz nakazał im pewne ćwiczenia. Te osoby zapisują się na zajęcia, a potem okazuje się, że staje się to ich sposobem na życie.

Kto najczęściej zgłasza się na zajęcia „Zdrowy kręgosłup”?

Głównie na zajęcia przychodzą kobiety. Jest tak dlatego, że kobiety bardziej się przejmują swoim zdrowiem, nie czekają do ostatniej chwili tak jak zdarza się to panom. Kobiecy kręgosłup jest bardziej obciążony, stąd więcej kobiet niż mężczyzn cierpi na jego dysfunkcje. Na przeciążenia wpływa ciążą, po której odczuwamy bóle w odcinku lędźwiowym. Często u kobiet, które karmiły piersią pojawiają się problemy z odcinkiem piersiowym, czy też szyjnym kręgosłupa. To indukuje pewne problemy, więc mimo wszystko najczęściej zgłaszają się kobiety, potrzebujące pomocy.

Jak bardzo intensywne są ćwiczenia i co zyskujemy dzięki nim?

Ćwiczenia z reguły nie są intensywne, jednakże zależy to od grupy. W grupie podstawowej ćwiczy się bardzo powoli, uczy się techniki wykonywania ćwiczeń. Jest to o tyle istotne, gdyż brak prawidłowej wykonywanego ćwiczenia zatraca jego sens, a nawet może zaszkodzić. Podczas zajęć wzmacnia się określone partie mięśniowe, stabilizuje się kręgosłup od wewnątrz, czyli porusza się mięśniami lokalnymi. Na koniec wykonuje się ćwiczenia rozluźniające, niwelujące stres. Można śmiało powiedzieć, że stres kumuluje się aż w 1/3 pleców.

Jak szybko możemy spodziewać się efektów ćwiczeń?

Względnie bardzo szybko. Jednak najważniejsza jest poprawa humoru i uzyskanie świadomości własnego ciała. W trakcie ćwiczeń wydzielają się hormony szczęścia, które poprawiają nasze samopoczucie – jest to jeden z najfajniejszych aspektów ćwiczeń. Po około miesiącu ciało staje się bardziej rozluźnione – mobilne – dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać więcej czynności. Oczywiście jeśli przychodzimy na zajęcia z bólem, to ten ból tak szybko nie minie. Uczymy się jednak jak sobie z nim radzić i jak nie doprowadzać do sytuacji bólowych. Jak unikać okoliczności, które mogą nam sprawić ból. I to przede wszystkim o to chodzi w ćwiczeniach „zdrowy kręgosłup”.

Jaki jest cel tych ćwiczeń?

Oczywiście, że celem ćwiczeń nie jest ćwiczenie samo w sobie. Chcemy aby te ćwiczenia wykształciły i ukształtowały naszych klientów. W taki sposób, żeby wracając do domu albo jadąc na jakąś dłuższą wycieczkę, potrafiły sobie radzić ze swoim bólem samodzielnie dzięki 15 – 20 minutowemu treningowi. Poprzez ćwiczenia chcemy, aby klienci nauczyli się pozycji, w których mogą zrelaksować kręgosłup. Zajęcia mają również nauczyć prawidłowych nawyków. Po zapoznaniu się z techniką ćwiczeń można równie dobrze wykonywać je w domu. Należy pamiętać, że muszą być wykonywane systematycznie. Zdarza się, że nie jesteśmy w stanie przychodzić do klubu z różnych powodów, ale jesteśmy w stanie same wykonywać ćwiczenia, ponieważ zarówno nasz umysł, jak i ciało pamiętają właściwy ruch.

Dziękuję za rozmowę

Kanka

Komentarze (13)

summer

12 lat temu

Ja miałam znieczulenie w kręgosłup do cesarki:(. Z jednej strony fajnie, bo uczestniczyłam świadomie w porodzie, ale na pewno nie było to dobre dla mojego już wtedy zdezelowanego kręgosłupa:(

pati25

12 lat temu

Odkąd miałam trzy punkcje kręgosłupa często boli mnie w odcinku krzyżowo-lędźwiowym.Wykonując niektóre ćwiczenia także odczuwam ból

summer

13 lat temu

jiji59 – strasznie Ci współczuję, mnie lumbago łapie od czasu do czasu, bo mam dyskopatię, raz nawet miałam rwę kulszową, więc wiem o czym mówisz. Plastry rozgrzewające, albo maści powinny pomóc, a jak ból da Ci się bardzo we znaki, to ketonal weź. I niech Ci mija jak najszybciej!:)

Emilly27k

13 lat temu

Nie przywitałam się z moją rówieśniczką.Witaj kochany mój Topiczku. Nasza Jijusia się pochorowała, ale za to my sprawimy jej przyjemność i będziemy jej towarzyszyć.Jijusia ja bym Ci rozmarowała kremem ten kręgosłup i wymasowała za darmo. Nagroda uśmiech Twój.Topiczek przyłączasz się do mnie?
Będzie na zmianę masaż. Co kochana?

topik4433

13 lat temu

Wracaj szybko do zdrowia Jiji 🙂 Z tymi plastarami Gloria ma rację , bo mój Ukochany i jego mama stosowali i chwalą sobie. Ja też dzisiaj troszkę poleżałam, ale w słoneczku tak dla relaksu i opalenizny 🙂 A teraz idę zagrabić skoszoną trawę w sadzie. Trochę tego jest, więc pewnie szybko nie wrócę.

GloriaVictis

13 lat temu

Ojej współczuję, raz to miałam i mi wystarczy. jiji59 W takim razie życzę Ci, abyś jak najszybciej „się podniosła”. Ja na „rozgrzewkę” stosowałam plastry rozgrzewające- przynosiły mi ogromną ulgę.

pati25

13 lat temu

Kręgosłup to bardzo ważna częśc ciała.Lubi, gdy się dużo ruszasz, śpisz na boku, a podnosząc ciężki przedmiot – kucasz. Nie znosi długiego siedzenia, noszenia zakupów w jednym ręku, wysokich obcasów.Dlatego tak ważne jest aby o niego dbac.Dobrym sposobem na utrzymanie naszego kręgosłupa w jak najlepszym zdrowiu są cwiczenia

okulary

13 lat temu

Zdrowy kręgosłup to podstawa dobrego zdrowia,bo z tego wynika wiele korzyści ,kiedyś nie było tyle możliwości tak jak między innymi kluby Fitness.
Teraz jest uświadamianie przez środki masowego przekazu o korzyściach płynących z odpowiednich ćwiczeń ruchowych. Zaangażowanie jest bardzo ważne to jest pierwszy stopień do sukcesu.Ja interesuje się tymi sprawami,bo odczuwam dolegliwości związane z kręgosłupem jak się biernie do tego podchodzi to jest duży kłopot.Wprawdzie do Klubu Fitness nie chodzę ale pływam jeżdzę rowerem, jestem w kontakcie z lekarzem .Przebywanie w sanatorium daje mi szansę poprawić kondycję,jest wiele zabiegów,które mam przepisane,bardzo dobrze,oddziaływuje to wszystko na moje zdrowie.

gwolska

13 lat temu

Kręgosłup to najważniejsza część naszego ciała i nie należy bagatelizować wszelkich dolegliwości, jakich nam dostarcza. To jest sygnał organizmu, aby zacząć działać i zapobiec poważnym komplikacjom. Najgorsze jest „zasiedzenie”, gdzie kręgosłup wystarczająco nie pracuje.

emma

13 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. Co prawda moje „odczuwanie” kręgosłupa jest w niskich stanach bólu, ale profilaktycznie dobrze już teraz o tym myśleć. Tylko jak być systematyczną i przełamać lenistwo?

Annastazja

13 lat temu

Niedawno rozmawiałam z instruktorem zajęć Zdrowy kręgosłup w moim klubie. Te zajęcia są połączeniem jogi, pilatesa i ćwiczeń rehabilitacyjnych. Większość odbywa się w leżeniu, a czasem z użyciem pasów do jogi, gum i małych i dużych piłek. Zapisałam się od stycznia. Przekażę wam wrażenia na forum:)

Annagata

13 lat temu

Od ponad trzydziestu lat mam problemy z kręgosłupem,który „kurczy”się w środku.Na zewnątrz nic nie widać,ale powinnam być wyższa o jakieś dziesięć centymetrów.Mimo,że czasem dokucza,to jednak najczęściej zwycięża lenistwo,bo nie ćwicząc sama pracuję na swoje dolegliwości.

Zostaw komentarz