Unsplash

Ruch to zdrowie. Pogoda jednak nie zawsze zachęca do spacerów czy rowerowej przejażdżki. Jak nie wypaść z formy w sezonie jesienno-zimowym? Sposobów jest wiele. Możesz wykupić karnet do siłowni lub ćwiczyć sama w domu. Jeśli jednak jesteś amatorką jazdy na rowerze, pomyśl o rozwiązaniu, które pozwoli Ci oddawać się swojej pasji w domu – trenażerze rowerowym. Sprawdź, co to za urządzenie, i dowiedz się, jak wybrać model najlepszy dla siebie.

Trenażer rowerowy to urządzenie, do którego przymocowujesz rower, by móc trenować jazdę w domu. Na rynku są dostępne trzy rodzaje trenażerów: z rolką oporową, direct drive oraz rolkowy. Czym się od siebie różnią? Jaki trenażer wybrać? Przeczytaj i podejmij świadomą decyzję.

Trenażer z rolką oporową

Rower wpina się w składaną ramę z rolką, co gwarantuje stabilną jazdę. Rolka kręci się wraz z kołem roweru, stawiając mu opór. Opór ten można regulować na różne sposoby, w zależności od rodzaju trenażera – za pomocą manetki, mocniej pedałując lub za pomocą specjalnej aplikacji. Trenażery z rolką oporową cieszą się dużą popularnością i są stosunkowo niedrogie.

Rolka dość szybko zużywa oponę. Ponadto jazda z takim trenażerem nie należy do najcichszych.

Trenażer direct drive

Jest to najnowocześniejszy rodzaj trenażera. Trenażer jest wyposażony w duże i ciężkie koło zamachowe, dzięki któremu urządzenie stawia większy opór. Aby zamontować rower, należy zdjąć tylne koło. Jazda na rowerze przymocowanym do takiego trenażera jest bardzo stabilna i bezpieczna.

Najwierniej odwzorowuje prawdziwą jazdę na rowerze. Trenażer współpracuje z aplikacją mobilną, w której możesz wybrać wirtualną trasę jazdy. Jest przy tym najcichszy ze wszystkich trenażerów. Wymaga podłączenia do prądu.

Do jego wad należy zaliczyć stosunkowo wysoką cenę i dużą wagę, a także konieczność demontażu tylnego koła. Jeśli jednak zamierzasz jeździć przez całą zimę tylko w domu, możesz to zrobić raz na sezon. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w takim wypadku rower będzie przez cały czas stał w pomieszczeniu.

Trenażer rolkowy

Rower wystarczy postawić na rolkach i pedałować. Koła poruszają się na specjalnych rolkach, rower nie jest przymocowany na sztywno, więc ciało pracuje podobnie jak podczas jazdy w terenie. Podczas jazdy należy zachowywać równowagę. Pasuje do różnych rodzajów rowerów, nie trzeba go dopasowywać do konkretnego sprzętu. Zajmuje niewiele miejsca, bez trudu zmieści się w szafie czy pod łóżkiem.

Nie daje zbyt dużego oporu, co może być zarówno wadą, jak i zaletą w zależności od preferencji użytkownika. Najlepiej współpracuje z gładkimi oponami. Jeśli Twój rower ma opony bieżnikowe, będzie nieco hałasować podczas jazdy na „rolkach”.

Jaki trenażer wybrać?

Wszystko zależy od Twoich preferencji i powodu, dla którego chcesz jeździć stacjonarnie.  Jeśli jazda na rowerze jest Twoją pasją i chcesz, by sprawiała Ci równie dużo frajdy w domu jak w terenie, wybierz trenażer direct drive (zwłaszcza jeśli nie zniechęca Cię jego waga lub masz kogoś, kto Ci pomoże go przenosić).

Jeśli nie zależy Ci na dużym oporze i nie masz wiele miejsca do przechowywania postaw na trenażer rolkowy lub wybierz ten z rolką oporową.