Kim jesteśmy? (Prawie) wszystko, co psychologia mówi o nas - Stefanie Stahl

Stefanie Stahl to znana niemiecka psychoterapeutka, która napisała wiele bestsellerowych poradników. W przystępny sposób dzieli się w nich wiedzą popartą wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Dzięki niej wielu z nas dowiedziało się o istnieniu Dziecka Słońca i Dziecka Cienia. Przybliżyła polskim czytelnikom również bezpieczne i pozabezpieczne style przywiązania. 11 października Wydawnictwo Otwarte wypuściło poradnik Kim jesteśmy? (Prawie) wszystko, co psychologia mówi o nas. Stanowi on kompleksowe źródło wiedzy psychologicznej. Stefanie Stahl przechodzi płynnie pomiędzy poszczególnymi zagadnieniami, aby wskazać istniejące między nimi korelacje.

 

Czym jest poczucie sensu w życiu?

Każdy z nas potrzebuje poczucia sensu w życiu. Kiedy go brakuje, dosięga nas depresja. Biolodzy, psycholodzy, socjolodzy i filozofowie nie ustają w wysiłkach, aby go zdefiniować. Darwin uważał, że naszym sensem życia jest rywalizacja z innymi gatunkami. Zwyciężamy, gdy przekazujemy swoje geny kolejnemu pokoleniu. Wybieramy różne strategie, zdarza się, że ze sobą współpracujemy w celu zwiększenia szans na przetrwanie gatunku Homo sapiens. Filozofowie przekonują, że potrzebujemy czegoś więcej. Bez punktu orientacyjnego, czegoś, co wykracza poza same procesy fizjologiczne, szybko utracimy zapał i energię życiową. Sens życia został przedstawiony przez Stefanie Stahl w ujęciu wielowymiarowym.

 

Na czym polega zasada Corssena?

Wielu z nas każdego dnia wykazuje niezadowolenie z wcześniej podjętych wyborów. Skarżymy się na zmęczenie po przebieżce, wczesną pobudkę w związku z wyjazdem do przyjaciółki itp. Stefanie Stahl pokazuje, jak możemy uporać się z trudnymi emocjami, które odbierają nam radość z przeżywanych chwil. Zachęca do wdrożenia zasady Corssena. Opiera się ona na radykalnej akceptacji tego, co nas spotyka, lub zmianie tego, co nam nie służy. Chcemy odczuwać zmęczenie, skoro decydujemy się na przebieżkę. Wybieramy wczesną pobudkę w imię pielęgnowania więzi z przyjaciółką. Jeśli coś nam przeszkadza, np. mało rozwojowa praca, to zmieńmy ją na bardziej dopasowaną do naszych potrzeb.

 

Zasada spójności – jak wielkie oczekiwania rodzą wielkie rozczarowania?

Stefanie Stahl w swoim poradniku Kim jesteśmy? (Prawie) wszystko, co psychologia mówi o nas omawia też zasadę spójności. Dotyczy ona nas wszystkich. Chcemy, aby nasze oczekiwania znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jeśli sobie czegoś życzymy, np. pięknej pogody, to deszcz za oknem wywołuje dyskomfort. Pojawiła się bowiem niespójność między pragnieniem a realiami. Stahl opisuje w przystępny sposób działanie komperatora, czyli wewnętrznego mechanizmu neuropsychologicznego. Nasz mózg analizuje rzeczywistość i weryfikuje, czy wszystko zgadza się z naszymi przewidywaniami. Np. czy udało nam się zrealizować punkty z planu na dziś. Jeśli tak, odczuwamy przyjemne odprężenie.

 

Jak działa ludzka pamięć? Co wpływa na przyswajanie wiadomości?

Z poradnika Kim jesteśmy? (Prawie) wszystko, co psychologia mówi o nas dowiemy się również, jak przebiega proces zapamiętywania. Zależy on od różnych czynników. Jednym z nich jest powtarzalność. Im częściej o czymś słyszymy, tym mocniej zakorzenia się to w naszej pamięci. Drugim aspektem są emocje, jakie wzbudza dana informacja. Silny afekt ułatwia przyswajanie nowych wiadomości. Niestety znacznie mocniej reagujemy na te, które są necechowane negatywnie. Mamy tu do czynienia z mechanizmem ewolucyjnym, dzięki któremu przetrwaliśmy jako gatunek. Niestety pamięć afektywna stanowi ogromny ciężar dla osób, które doświadczyły traumy. Wystarczy niewielkie podobieństwo do trudnych wydarzeń, np. ton głosu, aby natychmiast pojawiła się reakcja obronna. 

 

Różne style przywiązania i ich wpływ na nasze relacje z innymi ludźmi

Stefanie Stahl omawia również style przywiązania. Opisuje, co kształtuje poszczególne rodzaje więzi. Wskazuje na ich następstwa, które wpływają na nasze dorosłe życie i relacje z innymi ludźmi. Autorka poradnika Kim jesteśmy? (Prawie) wszystko, co psychologia mówi o nas analizuje, jak niektóre pozabezpieczne style przywiązania sprzyjają wchodzeniu w toksyczne związki.

 

Kim jesteśmy? (Prawie) wszystko, co psychologia mówi o nas  – co znajdziemy w poradniku Stefanie Stahl?

Z najnowszego poradnika Stefanie Stahl dowiemy się także:

  • czym jest wewnętrzne poczucie kontroli,
  • jak działa mapa mentalna,
  • co kształtuje poczucie własnej wartości,
  • dlaczego dążymy do przyjemności i unikamy przykrości,
  • jakie strategie obronne stosujemy, gdy chcemy umacniać więź lub autonomię.

 

Ponadto niemiecka psychoterapeutka dzieli się z nami historiami zaczerpniętymi ze swojego gabinetu. Pokrótce przybliża najważniejsze rozwiązania, z jakich korzysta współczesna psychoterapia. Stefanie Stahl wszystkie zagadnienia omawia w sposób merytoryczny i przystępny dla czytelnika. Nie ogranicza się wyłącznie do jednego nurtu psychoterapeutycznego. Stosuje holistyczne podejście. W jej narracji można odnaleźć czułość i szczere zainteresowanie ludzką naturą. Kim jesteśmy? (Prawie) wszystko, co psychologia mówi o nas to wartościowy poradnik dla każdej osoby, która interesuje się psychologią i poszukuje wiarygodnych źródeł wiedzy.

 

Artykuł sponsorowany. Recenzja powstała na bazie egzemplarza recenzenckiego przekazanego redakcji przez Wydawnictwo Otwarte