Emocjonalny posag
Samsung Memory z Unsplash

Każdy człowiek otrzymał emocjonalny posag od swoich bliskich, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Te wewnętrzne przekonania mogą wspierać rozwój lub znacznie go ograniczać. Często uruchamiają się w najmniej spodziewanym momencie i oddziałują podświadomie. Jaki wpływ na nasze życie mają szkodliwe przekonania?

Spis treści:

  1. Jak działa emocjonalny posag?
  2. Nieuświadomione wzorce rodzinne
  3. Wewnętrzne przekonania – czy można je zmienić?
  4. Jak działają nieuświadomione wzorce zachowań?
  5. Szkodliwe schematy myślowe utrudniające rozwój
  6. Jak zmienić schematy myślowe?

Jak działa emocjonalny posag?

Niektóre kobiety całe życie tkwią w toksycznym związku, chociaż ten je unieszczęśliwia. Nie odchodzą z niego, bo w ich rodzinie nikt nigdy się nie rozwiódł. Nie chcą zawieść swoich bliskich, którzy zawsze świecili przykładem i poważnie traktowali przysięgę małżeńską. Zdarza się również, że kobieta zachodzi w ciążę, choć wcale nie czuje powołania do bycia matką, jednak tego oczekują od niej bliscy. W jej rodzinie każdy miał sporo dzieci. Tak właśnie działa emocjonalny posag.

Nieuświadomione wzorce rodzinne

Pod terminem emocjonalny posag kryją się różnego rodzaju przekonania wgrane do naszej głowy, które pełnią rolę wewnętrznej matrycy. W różnych sytuacjach odwołujemy się do jej zapisów, traktując ją jako swoje oprogramowanie. Te przekonania mogą pochodzić od rodziców, dziadków, sąsiadów czy nauczycieli.

Wewnętrzne przekonania – czy można je zmienić?

Przekonania nt. życia, ludzi i wartości mogą ulec modyfikacji wskutek doświadczeń życiowych. Np. ktoś z powodu trudnej sytuacji zawodowej wyjechał do Holandii, aby zarobić trochę pieniędzy i odkuć się finansowo. Kiedyś myślał, że tylko katolicy to dobrzy ludzie, bo tak wmówiła mu lokalna społeczność. Jednak życie w Holandii pokazało mu, że protestanci też potrafią zachować się w porządku. To doświadczenie zmieniło jego sposób postrzegania innych ludzi, poszerzyło optykę.

Jak działają nieuświadomione wzorce zachowań?

Emocjonalny posag to wewnętrzne przekonania, które często działają w sposób nieuświadomiony i automatyczny. Uruchamiają się w sytuacjach, w których nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Np. mamy dużo zleceń, zamiast czuć satysfakcję z dobrze wykonywanej pracy, czujemy paraliżujący strach, że nawalimy. Być może podobnie postępowali rodzice, którzy na pierwszym miejscu stawiali swój honor i dane słowo. W rezultacie boisz się, że nie tyle zawiedziesz któregoś z klientów, ale też swoją rodzinę, która wpoiła ci określone wartości.

Szkodliwe schematy myślowe utrudniające rozwój

Emocjonalny posag nie zawsze wspiera zdrowy rozwój. Czasem po prostu niesie ze sobą więcej szkód niż pożytku. Wewnętrzne przekonania, którymi nasiąkliśmy za młodu, są tym bardziej szkodliwe, im mniej zdajemy sobie z nich sprawę. Np. rodzice wmówili nam, że trzeba przepracować całe życie w jednym miejscu. Nasza sytuacja zawodowa od dawna nas nie satysfakcjonuje, ale nic z tym nie robimy, bo nie chcemy zmieniać miejsca zatrudnienia. W rodzinie nikt nie pozwalał sobie na tego typu „kaprysy”.

Jak zmienić schematy myślowe?

Ludzki mózg przypomina skaner, który poszukuje słuszności danej tezy. Nigdy jej nie modyfikuje, gdyż tak jest mu łatwiej. Tymczasem warto to zrobić, gdyż dany wzorzec myślowy może nam szkodzić. To nieprawda, że wszyscy ludzie są źli i egoistyczni. Czasem na takowych się trafia. Poza tym każdy czasem myśli tylko o sobie. Zależy to m.in. od jego nastroju i sytuacji życiowej. Kiedy w związku źle się dzieje, należy odejść, a nie kierować się źle pojętą lojalnością wobec rodziny i jej wartości. Nigdy nie wolno akceptować przemocy domowej, bo kiedyś złożyło się przysięgę małżeńską. Pewne poglądy można zmodyfikować i każdy ma do tego prawo.