Pasek do jogi
unsplash

Ćwiczenie jogi wzmacnia odporność naszego organizmu, chroni przed różnymi chorobami i poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego. Jest to również świetna propozycja dla tych, którzy zmagają się z bólem różnych partii ciała (barki, kręgosłup, szyja). Joga pomaga też zwiększyć możliwości ciała. Dlaczego pasek do jogi i wałki są niezbędne do ćwiczeń? Wyjaśniamy!

  1. Ćwiczenie jogi – paski do ćwiczeń
  2. Wałek do jogi

Każda osoba praktykująca jogę powinna zaopatrzyć się w swój własny pasek do ćwiczeń.

Ćwiczenie jogi – paski do ćwiczeń

Pasek do ćwiczenia jogi jest absolutnym obowiązkiem, ponieważ ułatwia wykonanie trudniejszych asan rozciągających oraz stabilizuje w bardziej zaawansowanych pozycjach balansowych. Warto pamiętać, że na początku swojej przygody z jogą nie trzeba od razu inwestować w całą kolekcję akcesoriów. Zamiast tego lepiej postawić na jakościową matę, która jest dopasowana do potrzeb i dobrać dla siebie odpowiedni pasek do jogi. Jego główne zadanie to pomoc w trakcie rozciągania i wykonywania niektórych asan, które mogą okazać się problematyczne albo wymagać (zwłaszcza na początku) dodatkowego wsparcia.

Pasy do jogi są skonstruowane w prosty sposób. Zazwyczaj jest to wytrzymała i ciasno pleciona taśma, którą zrobiono z naturalnych albo syntetycznych włókien z metalową sprzączką, przez którą przeciąga się drugi koniec paska. Szczególnie poleca się paski wykonane z bawełny, znanej i cenionej za swoją wytrzymałość.

Jak dobrać długość pasa? Zbyt cienki pas może niewygodnie wbijać się w ciało i powodować otarcia na skórze. Pasy o szerokościach od 2,5 do około 4 cm, to optymalny wymiar, który uniwersalnie sprawdzi się przy różnych asanach. Dostępne są m.in. modele o długości od 180 do nawet 250 cm, dlatego każdy bez problemu może dobrać dla siebie pasek, który będzie odpowiadał wszystkim potrzebom.

Wałek do jogi

Wałek do jogi służy do poprawienia komfortu podczas wykonywania ćwiczeń. Stanowi również pomoc w trakcie wykonywania poszczególnych asan. Wałek do jogi ułatwia zatrzymanie w pozycjach relaksacyjnych oraz daje możliwość pogłębiania asan otwierających. Dzięki temu wałek do jogi znajdzie wykorzystanie podczas medytacji oraz pranajamy. Użytkowany jako podparcie dla nóg, pomaga poprawiać krążenie i odciąża ścięgna, zapewniając komfort osobom, które są mniej rozciągnięte.

Wałki do jogi, używane w trakcie wykonywania pozycji leżących, pomagają zatroszczyć się o prawidłowe ułożenie miednicy i ułatwiają wycofanie obręczy barkowej. W pozycji siedzącej wałek będzie izolował ciało od zimnego i twardego podłoża.

Podczas wybierania wałka warto zwrócić uwagę na jego rozmiar. W tym przypadku zasada jest bardzo prosta – im więcej masz wzrostu, tym dłuższego wałka będziesz potrzebował. Dostępne są np. modele o długości 60 (średnicy 16 cm) oraz 70 cm (średnicy 20 cm).