nieswiadomy-polak-na-zakupach

Świadomość konsumencka w Polsce jest wciąż niższa niż wśród konsumentów z krajów Europy Zachodniej. Dlatego producenci nie umieszczają na produktach przeznaczonych na rynek polski tak szczegółowych informacji, jak na Zachodzie.

Co to są parabeny? Wydaje się, że dla polskich konsumentów to wciąż niewiele mówiące hasło. Tymczasem na Zachodzie wiele osób podczas robienia zakupów sprawdza, czy dany krem, szampon czy płyn do kąpieli zawiera parabeny. To substancje chemiczne stosowane w kosmetykach w roli konserwantów, mogące być przyczyną zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu.

Krem bez informacji

Mimo że kremy Nivea Soft sprzedawane na rynku polskim i belgijskim mają ten sam skład, tylko w Belgii producent podaje na opakowaniu informację, że krem nie zawiera parabenów. Dlaczego polski odział koncernu Nivea takiej informacji nie zamieszcza? – Kilka lat temu podobną komunikację umieszczaliśmy na kremie Nivea. Jednak z naszych obserwacji wynikało, że informacja o braku zawartości konserwantów w danym produkcie nie wpływała na decyzje zakupowe konsumentów – mówi Małgorzata Bielicka z Nivea Polska.

Kliknij aby powiększyć zdjęcie

Wynika z tego, że polscy konsumenci podczas dokonywania wyborów zakupowych, w mniejszym stopniu niż Belgowie kierują się składem kosmetyków. Tymczasem wielu z nas czyta przecież etykiety produktów żywnościowych, jednak wciąż niewielu Polaków robi to samo w przypadku kosmetyków. A przecież i one, podobnie jak żywność, służą naszemu ciału.

Anna J