Sen

Prawidłowa higiena snu

prawidlowa-higiena-snu

Wiele osób nie ma świadomości, iż złe nawyki negatywnie wpływają na sen i odpoczynek. Okazuje się, iż jest to jeden z najczęściej występujących problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci. Właściwa higiena snu może usunąć sporo dolegliwości.

Wystarczy jednak zastosować się do pewnych prostych zasad, które zazwyczaj są ignorowane, aby zyskać spokojny sen. A dzięki prawidłowej higienie snu powróci energia niezbędna do codziennego funkcjonowania.

Czy można uniknąć problemów ze snem?

Znam osoby, które myślą, że problemy z zasypianiem to coś normalnego. Jest to błędne przekonanie, bowiem kłopoty z zaśnięciem nie są normalną sytuacją. Co ważne, można ich uniknąć pamiętając o kilku sprawach.

Pierwszą z nich jest dbanie o swój zegar biologiczny. Nasze ciało przyzwyczaja się do zasypiania w określonym czasie, dlatego też powinniśmy pilnować stałych godzin snu. Dobrze jest się do tego stosować także i wtedy, kiedy mamy dzień wolny.

Drugą sprawą jest unikanie drzemek w ciągu dnia. Jeśli już jesteśmy bardzo zmęczeni, to połóżmy się na około pół godziny.

Kolejna sprawa to nie zabieranie żadnych spraw do łóżka. Łóżko ma nam się kojarzyć ze spaniem, a nie z dyskutowaniem, kłótnią czy nadrabianiem zaległości papierkowych.

Powinniśmy także skupić się na tym, co spożywamy. Jeśli przed snem wypijamy alkohol, kawę czy herbatę, bądź spożywamy np. czekoladę czy ciężkostrawne dania, to nie dziwmy się, iż mamy kłopoty ze snem. Na co najmniej 4 godziny przed snem powinniśmy unikać tych właśnie potraw i płynów.

Ostatnią sprawą są ćwiczenia. Warto je wykonywać popołudniu, ale maksymalnie 2 godziny przed snem.

Sabina Sosnowska

Wiele osób nie ma świadomości, iż złe nawyki negatywnie wpływają na sen i odpoczynek. Okazuje się, iż jest to jeden z najczęściej występujących problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci. Właściwa higiena snu może usunąć sporo dolegliwości.

Ja zadbać o zdrowy i spokojny sen?

Prawidłowa higiena snu nie jest skomplikowana, każdy z nas może o nią zadbać. Podstawą jest wygodne łóżko i odpowiedni, dopasowany materac. Ważne jest również utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniu (optymalna to 21 stopni) oraz dokładne przewietrzenie pokoju (na parę minut otwieramy szeroko okna). Grube zasłony bądź rolety także pomogą w zasypianiu, bowiem wyeliminują światło.

Jeśli przeszkadza nam hałas, a nie mamy możliwości wymiany okien na lepsze, to zainwestujmy w stopery do uszu. Przed snem spożyjmy lekką przekąskę, np. taką, która jest bogata w aminokwasy. Wielu osobom pomagają rytuały, które przygotowują umysł do snu (np. kąpiel bądź czytanie przyjemnej, lekkiej książki). Taki sposób działa nie tylko na dzieci, ale i na dorosłych także.

Dobry sen jest wtedy, kiedy jest głęboki, regenerujący i nieprzerwany. Aby taki mieć, musimy się co nieco postarać. Moim zdaniem warto, bowiem niewyspany człowiek jest nieszczęśliwy i nieproduktywny w każdej sferze życia.

Sabina Sosnowska

Komentarze (7)

Emilly27k

9 lat temu

Ja lubię pić przed snem wodę z cytryną lub ewentualnie gorzką herbatę. Ułożenie odpowiednie ma znaczenie podczas snu:)

pati25

9 lat temu

To są dobre rady te w artykule.Ja pomimo to często mam problemy z zasypianiem..Zazdroszczę osobom,które tych problemów nie mają.Mój tata tylko przyłoży głowę do poduszki i już śpi

Mindi

10 lat temu

Od kilku lat śpię dobrze ale doskonale pamiętam jaka to przykra przypadłość. Przez kilka lat dociekałam jaka może być przyczyna mojej bezsenności i teraz wiem, że tych przyczyn może być bardzo wiele: niski poziom żelaza, stres, zespół niespokojnych nóg jak i niewygodne łóżko.

filodendron

10 lat temu

A ja mam problemy z zasypianiem i podziwiam mojego męża ,że wytrzymuje to moje ciągłe kręcęnie się i przewracanie z boku na bok. Do snu potrzeba spokoju ,a ja ciagle o czymś myślę, analizuje i przez to nię moge zasnąć.

drobina

10 lat temu

Nie mam problemów z zasypianiem, ale jedno wiem na pewno – śpię stanowczo za krótko:-X Niestety, nie potrafię (nie chcę?) tego zmienić:-X

stazyz

10 lat temu

Sen to ważna rzecz, coś na ten temat wiem… Kiedyś każda noc kojarzyła mi się z koszmarem, przewracaniem z boku na bok i słuchaniu jak inni smacznie sobie chrapią… Ale odkąd w moim domu zagościło prawdziwe łóżeczko i wygodny materacyk śpię jak niemowlę:P:-X

Tess

10 lat temu

Nie mam kłopotów ze snem od dawna. Kiedyś męczyłam się nocami ale to z powodu nerwicy i ciągłego stresu, martwiłam się o byt rodziny. Myślę, że stres to najczęstsza przyczyna kłopotów ze spaniem. Teraz nie ćwiczę przed spaniem, mogę nawet coś zjeść i tak śpię długo.

Zostaw komentarz