prawidlowa-higiena-snu

Wiele osób nie ma świadomości, iż złe nawyki negatywnie wpływają na sen i odpoczynek. Okazuje się, iż jest to jeden z najczęściej występujących problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci. Właściwa higiena snu może usunąć sporo dolegliwości.

Wystarczy jednak zastosować się do pewnych prostych zasad, które zazwyczaj są ignorowane, aby zyskać spokojny sen. A dzięki prawidłowej higienie snu powróci energia niezbędna do codziennego funkcjonowania.

Czy można uniknąć problemów ze snem?

Znam osoby, które myślą, że problemy z zasypianiem to coś normalnego. Jest to błędne przekonanie, bowiem kłopoty z zaśnięciem nie są normalną sytuacją. Co ważne, można ich uniknąć pamiętając o kilku sprawach.

Pierwszą z nich jest dbanie o swój zegar biologiczny. Nasze ciało przyzwyczaja się do zasypiania w określonym czasie, dlatego też powinniśmy pilnować stałych godzin snu. Dobrze jest się do tego stosować także i wtedy, kiedy mamy dzień wolny.

Drugą sprawą jest unikanie drzemek w ciągu dnia. Jeśli już jesteśmy bardzo zmęczeni, to połóżmy się na około pół godziny.

Kolejna sprawa to nie zabieranie żadnych spraw do łóżka. Łóżko ma nam się kojarzyć ze spaniem, a nie z dyskutowaniem, kłótnią czy nadrabianiem zaległości papierkowych.

Powinniśmy także skupić się na tym, co spożywamy. Jeśli przed snem wypijamy alkohol, kawę czy herbatę, bądź spożywamy np. czekoladę czy ciężkostrawne dania, to nie dziwmy się, iż mamy kłopoty ze snem. Na co najmniej 4 godziny przed snem powinniśmy unikać tych właśnie potraw i płynów.

Ostatnią sprawą są ćwiczenia. Warto je wykonywać popołudniu, ale maksymalnie 2 godziny przed snem.

Sabina Sosnowska